Zavrieť

Porady

Prenos daňovej povinnosti §69 odst.12 písm.f a g zákona o DPH

Ak máme bločky y ERP za nákup šrobov, klincov, pletiva, všetky vystavené s DPH, možem si túto DPH uplatniť? Naša auditorka ma informovala, že keďže tento tovar spadá pod § 69 odst.12 písm.f a g zákona o DPH, nemôžem si DPH uplatniť. Vraj by musela byť na to faktúra s prenosom daňovej povinnosti, vtedy by išlo o samozdanenie. Takže mňa hlavne zaujímajú tie bločky z ERP, čo s nimi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

    zlatka.b
    Šlak ma ide trafiť a po prvom spracovaní dph za január by som zavesila do prievanu zákonodarcov, ktorí vymysleli túto úpravu zákona o DPH na prenos daňovej povinnosti pri tovaroch ako je železo a iné, potraviny - ryža a úplný bonbonik - bylinky - čerstvá mäta ..... Samozdaňujeme položky, ktoré určite "položia" štátny rozpočet. Za január som mala samozdanenie v prípade kaviarne v celkovej hodnote 1,51 eur, na troch fakturach z Metra, ktoré bolo treba evidovať 2x , keď z tridsiatich položiek na fakture je jedna ! s prenosom. To nehovorím o bločkoch zo stavebnín, veď účtovník ani nevie o aký materiál vlastne ide a má rozhodovať o tom, či uznať dph alebo nie ? Je síce len začiatok roka, ale tento zákona ašpiruje na blbosť roka.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Mila123, Kája., ludmila4, PetraBar, lubko6394, Jarka 1, kompozit, dana2203, TAXISPB
    9
    pochemi mám niekoľko faktúr z Metra na niektorých je mäta s prenosom daňovej povinnosti a na ostatných s DPH.....nechápem

    ogaja je offline (nepripojený) ogaja

    ogaja
    je to jednoduché - bločky boli vydaná pre neplatiteľa DPH - nie je na ich príjemca - v prípade firmy treba vystaviť faktúru s prenosom
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    klacmanova1 Túto stránku som už čítala, tam je je uvedené v bode 3. Ak sofvér umožnuje ERP doplniť do dokladu názov, adresu ... a text "prenesenie daň.povinnosti" vtedy mi to je jasné. Ale nenašla som tam, že keď to na bločku nie je uvedené tak potom nemôžem uplatniť tú DPH? Bežne naši montéri nakupujú materiál na bločky napr.vrtaky, klince, podložky. My sme platci DPH,tak môžem uplatniť tu DPH z bločkov alebo nie?
    Mila123 Upozornenie:
    Odberateľ nemôže odpočítať daň uvedenú na faktúre resp. doklade z ERP/VRP, ktorú
    nesprávne uplatnil dodávateľ na dodávku tovaru, ktorý podlieha prenosu daňovej povinnosti
    podľa § 69 ods. 12 písm. f) alebo g) zákona o DPH. V takomto prípade je odberateľ povinný
    uplatniť daň k základu dane nakúpeného tovaru (samozdaniť sa) a len ním uplatnenú daň si
    môže odpočítať po splnení podmienok § 49 - § 51 zákona o DPH (posledná časť )
    Mila123 http://www.porada.sk/t305997-blocek-...sti-v-mrp.html
    juzek691 Takže fin.správa legalizuje a bez hanby, že z tovaru bude mať štát 2 krát DPHčku a firme sa predraží nákup, bude kupovať ako keby nebol platcom DPH, lebo DPH z obchodu musí zaplatiť a ostane mu.
    zlatka.b ano už som to tu niekde čítala, že máme najgeniálnejšieho ministra financií na svete, ktorý dokáže vybrať 2x dph z toho istého tovaru
      zbaliť

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Ja chvalabohu nepotrebujem auditora a účtovník sa vyzná v účtovníctve a nie je tovaroznalec takže spracuje všetky účtenky tak ako káže logika. Časopis pre pánov alebo účtenku z bordelu by mi neuznal. Len by ma zaujímalo čo tým chcú súdruhovia z NDR dosiahnuť.

    Prenos daňovej povinnosti §69 odst.12 písm.f a g zákona o DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.