Zavrieť

Porady

Oneskorená oznamovacia povinnosť zamestnávateľa na daňovom úrade a preddavok

Dobrý deň, potreboval by som poradiť.

Som živnostník neplatca DPH. V 5 mesiaci v roku 2017 som zamestnal zamestnanca, prihlásil som ho do SP a ZP avšak nedopatrením som neoznámil daňovému úradu, že som sa stal zamestnávateľom a teda som neodvádzal daňovému úradu preddavok na daň z príjmu zamestnanca, ktorý som mu zrážal zo mzdy (za rok 2017 to bola celková suma 79.45 €). Zamestnancovi však za rok 2017 vyšlo, že daň platiť nebude.

Neviem či mám v daňovom priznaní zamestnanca uviesť ,,Daňový preplatok 79.45 €", dodatočné oznámiť daňovému úradu, že som zamestnávateľ a uhradiť preddavok na daň z príjmu 79.45 € za rok 2017.

Chcel by som Vás veľmi poprosiť o pomoc ako vyriešiť tento problém.
6 komentárov     zbaliť
veronikasad mesačné prehlady si posielal ?
R4zor Bohužiaľ neposielal
veronikasad robil si zamestnancovi RZD alebo zamestnanec podáva DP typu A ?
R4zor RZD som nerobil, zamestnanec podáva DP typu A
veronikasad mzdy spracovávaš ručne ? zamestnancovi bola daň strhnutá zo mzdy ?
R4zor Áno ručne. Hej bola strhnutá zo mzdy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Treba sa dodatočne zaregistrovať za platitela dane závislej činnosti a poslať všetky mesačné prehlady (za neskoré poslanie každého z nich dostaneš pokutu) a daň zaplatiť. Nezabudni na včasné poslanie ročného Hlásenia.

    Ano, treba v potvrdení o zdanitelných príjmoch pre zamestnanca uviesť výšku zaplatených preddavkov, aj keď si ich na daňový úrad neodviedol. Potvrdenie si mal vystaviť do 10. marca - uveď tam spätný dátum. Prepolatok uhradí DU na účet zamestnanca do 40 kal.dní od lehoty na podanie DP.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    R4zor Ďakujem, veľmi pekne za pomoc. Ešte sa chcem spýtať akú výšku pokuty mám asi očakávať?
    veronikasad nechce sa mi hladať v zákone - tuším 16,66€/jeden prehlad
    kn-alka Dunajská Streda dáva 30€
    veronikasad Zo stránky FS :

    Otázka č. 7 - uloženie pokuty za nepodanie za nepodanie prehľadu k závislej činnosti
    Daňový subjekt nepodal prehľad k závislej činnosti. Aká bude pokuta za nesplnenie tejto povinnosti?
    Odpoveď
    Správca dane za nepodanie prehľadu k závislej činnosti v lehote stanovenej zákonom a ak ani na výzvu správcu dane nepodal prehľad k závislej činnosti uloží sankciu od 60 eur do 3000 eur.
    R4zor Mám tomu rozumieť že 60€ - 3000€ za každý jeden nepodaný prehľad? Existuje nejaká šanca ak všetko dodatočne splním, že mi pokutu odpustia?
    veronikasad Skúsiť môžeš, ale šanca je veľmi malá
    veronikasad Nezabudni si na DU vybaviť elektronickú komunikáciu, po 1.7.2018 je možné prehlad podávať len elektronicky.
    R4zor Ďakujem veľmi pekne za pomoc veľmi si mi pomohla.
      zbaliť

    Oneskorená oznamovacia povinnosť zamestnávateľa na daňovom úrade a preddavok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.