Zavrieť

Porady

Dobropis, ktorý sa týka minulého roka

V roku 2018 bol vystavený dobropis -1000 zákl.d. -200 DPH, ktorý sa týka r.2017 musím ho zaúčtovať ID do r. 2017 a upraviť základ dane v DP za r. 2017. /spoločnosť nemá ešte účt. závierku za minulý rok/.Poprosím o radu ako zaúčtovať. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    ak sa na to pozrieme z pohladu zakona o DPH, ja by som to zauctoval do roku 2018, nakolko az v roku 2018 nastala skutocnost, ktora ma za nasledok znizenie zakladu dane.. vid §53,1.. To znamena, ze dobropis zauctujes do mesiaca, v ktorom si dobropis dostal... Ak sa jedna o vystavenie dobropisu, plati to iste, t.j. dobropis sa zauctuje az v momente, ked doslo k uplnemu alebo ciastocnemu zruseniu dodavky, ci znizeniu ceny..vid §25,1 zakona o DPH. A podla §25,3 sa tento dobropis zahrnie do DPH priznania v zdanovacom obdobi, v ktorom sa vyhotovi dobropis... cize aj ked povodna dodavka tovaru ci sluzby bola v roku 2017, a skutocnost, ktora ma za nasledok znizenie ceny nastala az v roku 2018, dobropis sa vystavi a zauctuje az v roku 2018..
    Naposledy upravil martinez : 20.06.18 at 10:50
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    na-ta Ďakujem veľmi pekne, lebo som si myslela, že keď ešte nemali UZ zaslanú za r. 2017 tak je treba ponížiť výnosy o ten dobropis keď sa týka minulého roka. DPH mi je jasné.
    Ešte raz veľmi pekne ďakujem
    na-ta Teraz som našla na stránke finančná správa "Pokiaľ odberateľ túto skutočnosť zistil do dňa zostavenia UZ, mal túto skutočnosť zachytiť v účtovníctve v období, ku ktorému sa dobropisovaná finančná čiastka vzťahuje." Takže by to malo platiť i na opačnej strane, čiže u dodávateľa.
    martinez z uctovnickeho pohladu je podla mojho nazoru mozne u vystavovatela faktury tuto skutocnost preniest do minuleho uctovneho obdobia, napriklad pomocou rezervy 6xx/323... avsak faktura a zdanitelne plnenie musi byt v roku 2018, nakolko skutocnost, ktora ma za nasledok znizenie zakladu dane (DPH pohlad) nastala v roku 2018.. a tento dobropis teda v roku 2018 treba vystavit a za predpokladu, ze bola v minulom roku uctovana rezerva, treba zauctovat 323/311...
    na-ta Ďakujem
      zbaliť

    Dobropis, ktorý sa týka minulého roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.