Zavrieť

Porady

Vlastnícke právo k nehnuteľnosti na základe zmluvy o budúcej zmluve

Spoločnosť A eviduje vo svojom účtovníctve rozostavanú nehnuteľnosť. Uzatvorila Zmluvu o budúcej kúpnej zmluve so spoločnosťou B, že jej nehnuteľnosť o nejaký čas odpredá. Spoločnosť B už do rozostavanej nehnuteľnosti investuje - pokračuje v stavebných prácach. Môže spoločnosť B účtovať tieto stavebné práce a nákup materiálu na účet 042-obstaranie DHM, keď ešte neeviduje v účtovníctve predmetnú nehnuteľnosť? A môže si z týchto fa odpočítať DPH? Ďakujem vopred za Vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Stále je to investovanie do cudzej nehnuteľnosti.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JaHu konateľ tvrdí, že je to z právneho hľadiska v poriadku, ale z účtovného hľadiska si myslím že nie. A faktúry nie sú v malom objeme, rádovo desaťtisíce eur ...
    Mária27 ja neviem účtovať, ale z právneho hľadiska to vôbec nemusíte dostať do vlastníctva
    misoft Hmmm.... z právneho hladiska.... vlastníctvo je vtedy, ak je to v katastri a má LV. Inak to ani nejde.
    JaHu veď to, jedna vec je právny pohľad, druhá vec je zákon o účtovníctve. Ja som navrhla faktúry prefaktúrovať na prvú spoločnosť (A), ktorá nehnuteľnosť stavia, konateľ s tým ale nesúhlasí.
    vicktor Akoze jedna vec a druha vec, ved je to rovnako.
    B nemoze financovat (a davat do nakladov) co mu nepatri.
    Aky vztah je medzi majitelmi A a B?
    profesional No a čo? Zákon o účtovníctve, zákon o DPH, postupy účtovania pre podnikateľov, to ťa asi veľmi čítať nebaví, že? Lebo tentk duchaplný post nemá s položenou otázkou veľa spoločné.. Ja viem, v Sládkovičove sa tejtl oblasti práva nevenujú..
    Mária27 žiarliš?
    Mária27 Ľudia, prosím vás, čo je v Sládkovičove? Profesionál naň s obľubou spomína a ja som tam tuším ani nikdy nebola.
    vicktor cukrovar
    JaHu S odstupom času sa vraciam k svojej otázke. Faktúry za stavebné práce som napriek nesúhlasu majiteľa firmy B prefakturovala na firmu A a DPH som uplatnila/odviedla. Predmetná nehnuteľnosť sa nakoniec vôbec nepredala, majiteľ firmy B kúpil firmu A a tak získal vlastníctvo k nehnuteľnosti
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Na 042 sa účtujú aj náklady na rekonštrukciu nehnuteľností, ktoré nevlastníte, ale vlastniť budete. Takže to na 042 účtovať môžeš. Keď dôjde k uzatvoreniu kúpnej zmluvy, tak to dostaneš z 042 na 021.

    DPH zatiaľ na vstupe uplatniť nesmieš. Uplatníš ju za celé obdobie, keď dôjde k nadobudnutiu nehnuteľnosti.

    Vlastnícke právo k nehnuteľnosti na základe zmluvy o budúcej zmluve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.