Zavrieť

Porady

Záloha / preddavok a ostrá faktúra po 3-6 mesiacoch

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť.

S.R.O. a platca DPH. Ide dodať služby v auguste v sume 1600 bez DPH. Avšak kvôli rezervácii termínu a príprave požaduje zálohu vo výške 200€ s dph, ktorá má byť zaplatená ešte tento mesiac - marec. Zvyšná suma až pár dní pred vykonaním služby.

Teraz konkrétne sa jedná o služby pre súkromníka, ale to isté sa môže stať aj, že to bude služba pre firmu. Aký postup zvoliť aby to bolo správne a prehľadne?

ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Vyhotoví zálohovú faktúru a daň odvedie až z prijatého preddavku. Pre platiteľa dph je povinný vystaviť doklad k prijatému preddavku. Z neho potom odvedie dph.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MichalSVK Ďakujem za odp. Ja sa v tomto vôbec nevyznám, len zisťujem aké sú spôsoby pretože ma to čaká.

    A keď sa urobí zálohová faktúra, nie je povinnosť urobiť ostrú do 15dní? resp v danom mesiaci alebo ako to je potom presne.

    Pardon za primitívne otázky, len proste potrebujem zistiť najlepší spôsob ako prijať zálohu a následne všetko vyfakturovať o pár mesiacov neskôr tak, aby to bolo v súlade.
    Tweety Veď som uviedla, že firme vystavíš faktúru (s dph)k prijatej platbe. FO nepodnikateľovi nie, ale dph aj tak odvedieš zo zaplatenej zālohy.
    MichalSVK Áno, ja vám veľmi pekne ďakujem. Avšak - ak si nájdete ešte 2 minúty čas, bude veľmi veľmi vďačný.

    Ja konkrétne, by som potreboval presný postup aby som si to mohol pospájať v hlave a prísť na systém.


    6.3 by som chcel vystaviť zálohovú faktúru pre FO na 200€ (s dph). (ja z tej sumy odvediem daň). ďalej neriešim nič - žiadnu ostrú faktúru.

    Služba bude dodaná 15.8.

    Ja by so chcel poslať ostrú faktúru zákazníkov už 1.8 na celkovú sumu 2500€ s dph. V nej by bola odrátaná záloha a dal by som splatnosť napr. 10 dní aby bola celá suma uhradená tesne PRED dodaním služby.

    Tu sa jedná o vzťah platcu dph k FO.

    Čiže takto je to správne? Zálohová bude urobená 5 mesiacov a potom sa urobí len ostrá. A môžem vôbec poslať faktúru so SPLATNOSŤOU 5 dní PRED vykonaním danej služby?


    Ak by sa jednalo o firmu a nie FO - musím urobiť zálohovú faktúru a do 15 dní (alebo do konca mesiaca??) ostrú? Ako by potom mala vyzerať ostrá faktúra vystavená o 5mesiacov neskôr? Ak to je vo väčšom časovom rozmedzí tak mám potom urobiť rovno faktúru kde dám do popisu záloha za služby v auguste? a v auguste urobiť ďalšiu ktorá bude o tú sumu nižšia?


    Ak náhodou si nájdete čas budem rád. Prajem pekný zvyšok dňa :-) ďakujem ešte raz.
      zbaliť

    Záloha / preddavok a ostrá faktúra po 3-6 mesiacoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.