Zavrieť

Porady

nezdanitelna cast na manzelku a vyplata materskej na prelome rokov 2017-2018

Dobry den,
od 26.12.2017 som na rodicovskej dovolenke, matersku davku za 12/2017 mi vsak vyplatili az v januari 2018. Chceli by sme v manzelovom danovom priznani za rok 2018 uplatnit nezdanitelnu cast na mna ako manzelku. Teraz vsak neviem, ci mozem matersku davku za december 2017 vyplatenu v januari 2018 ratat do prijmu na posudzovanie nezdanitelnej casti. Myslim si,ze podla zakona mam narok na 12 mesacnu nezdanitelnu cast na manzelku. Len som si nie ista jej vyskou
dakujem krasne za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si celý rok na RD a ide o starostlivosť o dieťa do troch rokov - tak samozrejme celý rok. Podľa mňa tá materská za 12/17 (vyplatená 1/18) je tvojím príjmom za rok 2018. (alebo si to riešila minule - a dala si to tam? )
    niekedy dávno som si to overovala - aj som tu niekde prikladala odpoveď z DU, ak sa ti chce hľadať - že teda sa počítajú dávky do obdobia, v ktorom boli vyplatené. (ja sa tým riadim☺) - ak pohľadáš, určite nájdeš niečo aktuálne v odpovediach na stránke FS
    tu niečo - v podstate rovnaké, aj keď ide o dôchodok - cit:
    "Ak teda daňovník je poberateľom dôchodku už k 1.1.2018, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka iba v prípade, ak ročná suma vyplateného dôchodku v roku 2018 v úhrne nepresiahne sumu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje v tomto prípade rozdiel medzi sumou 3 830,02 eura a vyplatenou sumou dôchodku"
    .

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    áno máš na 12 mesiacov - materská za 122017 mala byť započítaná do vlastného príjmu manželky v roku 2017 takže ju nerátaš za rok 2018

    oprava nechcem zavádzať - prepáč dievčence majú pravdu ráta sa to ako príjem roku 2018
    Naposledy upravil Anik : 06.03.19 at 19:44
    Zuzanka_ba davka nezamestnanosti, materske atd sa do vlastneho prijmu zapocitavaju v tom roku ked su realne vyplatene.
    jedine prijem od zamestnavatela sa zapocitava podla toho za ktory rok je vyplateny (t.j. za december prijem vyplateny do 31.1. dalsieho roku)

    nezdanitelna cast na manzelku a vyplata materskej na prelome rokov 2017-2018

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.