Zavrieť

Porady

Predaj vlastných výrobkov

Vo voľnom čase sa venujem ručným prácam, zatiaľ som výrobky rozdávala po rodine, prípadne ako darček,... keby som chcela začať s predajom, čo musím urobiť, aké mám povinnosti, musím si založiť živnosť alebo sa to dá nejako obísť, ak budem mať obrat do 500 €
3 komentárov     zbaliť
kopretinka Podstatná otázka- ČO vyrábaš???
a21 háčkované hračky
kopretinka To určite nespadá pod autorskú tvorbu......takže normálna živnosť,pokladňa a certifikácia výrobkov pre deti do 3 rokov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Výroba hračiek je klasická živnosť. Áno, dá sa to obchádzať rôznymi inštitútmi podľa autorského zákona a podobne, avšak treba sa zamyslieť, či z toho nebude viac starostí než úžitku. Ísť podľa autorského zákona totiž neznamená, že nebudeš mať žiadnu byrokraciu, dane, a podobne. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. V súčasnosti sa dá začať podnikať veľmi ľahko, rýchlo a lacno. Ak si založíš živnosť, tak do určitého limitu nebudeš platiť sociálne poistenie, môžeš si uplatniť paušálne výdavky a nezdaniteľnú časť. Virtuálnu registračnú pokladnicu môžeš používať bezplatne. Nie je to tak, že aby si mohla začať podnikať, potrebuješ veľké investície a poplatky. A hlavne nemusíš nikomu vysvetľovať, prečo nemáš živnosť, keď predávaš hračky.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ problém je s hračkami ako takými. Ak by to fakt mali byť hračky, potrebovali by certifikát. Ten nie je lacný. Na každú hračku zvlášť. Všetok materiál by musel byť certifikovaný. A to je už iný problém.
    Onko To je fakt, potom už je riešením skôr ten Autorský zákon a predávať to ako "Umelecké dielo nie na hranie"
    korela Naozaj sa to nedá obísť?
    Katy a R veď je plno takýchto háčkovaných hračiek v obchodoch (nielen jarmoky) - a normálne ich predávajú - v jednom som zisťovala - píšem v príspevku (slobodné povolanie - autori)
      zbaliť

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    slus prečítať tento čôánok https://dennikn.sk/blog/509098/mali-...cnej-pokladni/ je síce už starší, ale mal by platiť
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    a21 ďakujem
    kopretinka Never tomu.
    Dáša_ poznám ľudí, čo roky takto fungujú. Orážajú všetky jarmoky na širokom okolí
    buchač kopretinka (Dnes 10:46) Never tomu.
    =======================

    Ááále ver...

    Ako Dáša, tak aj ja poznám pár ľudí, ktorý takto fungujú.
    Dokonca sa spolupodieľam na výrobe produktu, ktoré následne dotyčný predáva na rôznych akciách.
    kopretinka To nech dotyční potom vysvetľujù daňovej kontrole.
    Dáša_ ver tomu, že na jarmokoch majú tie kontroly pravidelne. A predáva tak stále. Roky. A určite to nie sú žiadne autorské diela.
    Dáša_ búchač a nepodporuješ náhodou čiernu prácu? Ty - bojovník za dodržiavanie daňových zákonov?
    buchač Ja som bojovník za dodržiavanie zákonov len v prípade, ak sa nejedná o moju osobu...

    Ale ak by som mal dať názor ?
    Ja si pod pojmom "čierna práca" predstavujem čosi iné...napríklad, ak podnikateľ zamestná osobu, neodvádza za neho nič a dokonca tomu jedincovi šmarí pár šupov.

    Ak niekto v potu tváre niečo vyrobí...na strojoch, ktoré mu nik nepreplatí, energie detto, materiál si musí zakúpiť zo svojho, atď....a výsledok je brutálne neistý ???
    Ale hlavne, aby platil dane ???...tak to teda, kuwa, veru nie !!!
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    U nás v takom jednom "čačko-mačkovom" obchode majú s dodávateľmi týchto hračiek uzavretú zmluvu. (tiež predávajú takéto hračky) . samozrejme, zmluvu uzavrú len s takým dodávateľom, ktorý je registrovaný na DU - môže a nemusí byť živnostník. (napr link čo priložila daša)
    k registrácii - zz/2003-595/49a

    Predaj vlastných výrobkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.