Zavrieť

Porady

Autorské honoráre

Poradte prosím. Okrem príjmov zo závislej činnosti mám aj autorské honoráre. Dostal som potvrdenie o vyplatených autorských honorároch (článok v odbornom časopise), ktorá obsahuje :
1.) honorár bruto 644,6 eur; daň 120,01 eur; odvod do LF 2% 12,89euro; honorar netto 511,7eura
Aký SK nace použijem?
Ako mám vyplniť tabuľku č.1 v VI oddiely v daňovom tlačive B?
a daň 120,01 eur do ktorého riadku dám?

Ďakujem vopred za radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    Ano, je to daňovo Vysporiadané A v daňovom priznaní sa to neuvádza. Presnejšie, ani sa nedá uviesť, na rozdiel od minulosti. Doplním ešte dve veci: ak pre budúcnosť nebudeš Chcieť, aby ti honorár zdanili, musíš uzatvoriť dohodu, vopred, teda pred vyplatením, o tom,aby ti honorár nezdanili. Potom si môžeš uplatniť tzv. paušálne náklady vo výške 60% z Brutto honorára. Je to pre teba daňovo výhodnejšie. Druhou vecou je rozdelenie honorára na časť za vytvorenie a časť za použitie. Ak článok budú publikovať druhý raz alebo viackrát, honorár je za použitie, je to tzv. pasívny príjem. A predsa ešte jeden dodatok:z pasívneho príjmu sa neplatí zdravotné poistenie, z aktívneho áno.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    honorár máš už zdanený - podľa mňa je to vysporiadané.
    Stačí ti spraviť DP - A - zo závislej činnosti ☺

    https://www.porada.sk/314333-pouceni...ml#post3079732

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.