Zavrieť

Porady

Zahraničné pracovné cesty živnostníka - JÚ

Zdravím. Vediem pre živnostníka (platca DPH)jednoduché účtovníctvo v MRP. Živnostník uskutočňuje reálne zahraničné pracovné cesty. Počas roka zaúčtujem uhradené náklady za ubytovanie, phm (auto v podnikaní na ičo), diaľničné známky do peňažného denníka.(častokrát sú platené platobnou kartou z podnikateľského účtu).Teraz by sme radi na konci účt. obdobia 2018 dostali do nákladov aj "stravné" -cestovné náhrady na pracovných cestách.
1. Môžem vyrobiť interné doklady - "Vyúčtovanie pracovnej cesty" - na každú cestu, v ktorom by bolo uvedené iba stravné? Logicky náklady na ubytovanie, phm by som tam nedávala, keď už sú raz zaúčtované v pd. Alebo zle myslím? Iba dám dole poznámku, ktorými číslami dokladov sú v účtovníctve.
2. Každé vyúčtovanie by som zaevidovala ako záväzok a jeho úhradu v decembrovej pokladni, následne v pd (ostané výdavky).
Poraďte, urobím to takto dobre? Alebo ako to robíte vy? ďakujem Eva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vyúčtovanie pracovných ciest živnostníka robím mesačne, vrátane nákladov na ubytovanie.

    Pokial má auto v majetku, spotrebu PHM a dialničné známky účtujem priebežne ako samostatný výdavok v peňažnom denníku.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Evit1 Ďakujem, to znie rozumne. Len môj živnostník si myslel, že mu výjde nižší zd a nechcel to riešiť priebežne.
    veronikasad Máš vytlačený peňažný denník ? Nedá sa ti to doplniť ?
    Mila123 cez ID k 31 12 by som dala....
    Evit1 PD nemám vytlačený. Len pokladňu už áno, musela by som ju prečíslovať. Myslela si, že dať úhrady vyúčtovaní približne k dátumu prac.ciest?
    veronikasad Zaúčtuj cez interný doklad ako píše Mila123, každý mesiac samostatne, s dátumom 31.12.
    Evit1 chápem dobre? - Takže vyrobím ID (v MRP asi do "ostatných záväzkov") na pracovné cesty v každom mesiaci s dátumom 31.12.. Následne ich uhradím výdavkovým dokladom a ten zaúčtujem do pd.
    a môže tam ísť len stravné?
    veronikasad Nie výdavkovým dokladom, cez interný doklad. Nepoznám MRP, neviem ako to tam funguje ... ID neovplyvní pohyb hotovosti v pokladni.
    Evit1 id ide do nepeňažných operácií, to chápem. Ale mali by sme to stravné aj uhradiť, nie?
    veronikasad Cez ID nie je možná v tvojom SW uhrada ?
    Evit1 úhrada je možná aj cez ID. To ako uhradím záväzok interným dokladom, ktorý zaúčtujem v pen.denníku? Nie je v jednoduchom účtovníctve potrebné záväzok aj reálne uhradiť s úbytkom prostriedkov (na bú alebo pokl), aby bol nákladom? baby, prosím o vysvetlenie, som začiatočníčka. ďakujem
    veronikasad Učtujem v ALFA+, v priebehu roka si nekomplikujem život záväzkami. Ak živnostník platí pravidelne, do záväzkov nedávam cestovné, ani platby poistného, mzdy ... Len ak zostane niečo nevysporiadané na konci roka (platby za december - mzdy, odvody, dane)
    Evit1 aha, ja zase dávam do záväzkov aj počas roka a tie si uhrádzam. Ale ak môžem ešte raz sa spýtať na ten úbytok prostriedkov : Nie je v jednoduchom účtovníctve potrebné záväzok aj reálne uhradiť s úbytkom prostriedkov (na bú alebo pokl), aby bol nákladom?
    Jarka 1 Veronika, takže počas roka účtuješ len platby z účtu? napr. poistné SZČO bez predpisu v záväzkoch a náklad priamo pri odpise platby z BU. Až poistné za december uhradené v januári zaeviduješ do záväzkov k 31.12.
      zbaliť

    Zahraničné pracovné cesty živnostníka - JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.