Zavrieť

Porady

Súkromná osoba - nepodnikateľ ma niečo spoločné s DPH?

Súkromná osoba - nepodnikateľ - predá svoje pozemky. Má súkromná osoba, ktorá nepodniká, niečo spoločné s DPH?
Naposledy upravil ivka70 : 14.03.19 at 20:59
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    iba ak by skupovala a predávala pozemky a byty skôr ako uplynie 5 rokov od nadobudnutia

    Občan pri predaji svojho súkromného nehnuteľného majetku koná v postavení zdaniteľnej osoby, ak pred dotknutým predajom podnikne aktívne kroky k predaju nehnuteľností uplatnením podobných prostriedkov, aké používajú podnikateľské subjekty (výrobcovia, obchodníci, firmy poskytujúce služby). Takéto aktívne kroky môžu pozostávať okrem iného zo zavedenia inžinierskych sietí na týchto pozemkoch, ako aj z využitia overených marketingových krokov, čiže ide o činnosti, ktoré nie sú normálne začlenené do rámca nakladania so súkromným majetkom. Predmetnú problematiku upravuje rozsudok ESD C-180/10, ktorý je dostupný na internetovej stránke www.curia.europa.eu [nové okno] .

    Občan má pri predaji nehnuteľnosti postavenie zdaniteľnej osoby, keď ide o opakovaný nákup a predaj nehnuteľností za účelom získania príjmov majúcich sústavnú povahu.
    Naposledy upravil Anik : 14.03.19 at 20:59
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ikso23 Minulý rok som kúpil pozemok a rozdelil ho na 4, teraz to chcem predať. Minulý rok som predal byt. Bol som za daňovým poradcom a vysvetlil mu to isté. Povedal mi, že je to nakladanie so súkromným majetkom a príležitostný príjem a to nemá s DPH nič spoločné so súkromnou osobou. Len sa pýtam viac strán preistotu.
    Mila123 keď takéto transakcie budeš vykonávať pravidelne, tak určite sa staneš platiteľom DPH i napriek tomu, že nie si podnikateľ
    ikso23 Kedy sa to berie ako pravidelne? Mám v plane len tieto predať, žiadne ďalšie.
    Anik doplnila som ti do príspevku.
    ikso23 Toto som čítal posledný týždeň asi všade, aj z finančnej správy mi poslali to isté. Ale mne stačí jednoduchá odpoveď, či v mojom prípade to je spoločné s DPH?

    Ináč v tom spise zo súdu v PL ide o prípad, kedy ten daný človek navyše podnikal a využíval to aj na podnikanie (poľnohospodárska pôda) a druhý prípad tých manželov bol tiež ako podnikatelia, ktorý si navyše aj uplatňovali odpočet za tie pozemky.

    Viem, že sa pýtam veľmi “polopatysticky”, ale už som z toho zúfalý, hlavne ako odpovedajú úrady, to znamená neurčito.

    Ďakujem za strpenie a porozumenie
    Anik je mi ľúto, ale myslím že ak kúpiš niečo z čoho je jasné, že to bude za účelom predaja a nie na súkromné využívanie tak tam bude snaha o to aby si sa bral ako zdaniteľná osoba - kupuješ a predávaš za účelom zisku. Niekto môže mať aj iný názor.
    Anik všetko je to o tom čo si dokážeš obhájiť.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Myslím si, že nemá.
    Druhá vec je, či je to tvoj prvý nákup a predaj pozemku, alebo opakovaný.
    Ak byt nemá nič spoločné s konkrétnym pozemkom, tak ho tu nemiešaj.
    ikso23 Prvý takýto. A zároveň asi posledný. Byt bol v inom kraji, spomenul som ho iba kvôli tomu, či to ma súvis s “pravidelný” alebo “opakujúci”, keďže ide tiež o typ nehnuteľnosti.

    Súkromná osoba - nepodnikateľ ma niečo spoločné s DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.