Zavrieť

Porady

Daňové priznanie (získaná provízia - zľava z nákupu tovaru)

Dobrý deň, som SZČO, neplatca DPH, registrovaná pre daň podľa § 7a, nakupujem tovar od poľskej firmy a predávam tovar cez e-shop na Slovensku. Vediem si daňovú evidenciu. Súhrny výkaz som podávala každý štvrťrok (dostávam províziu každý mesiac). Chcela by som vedieť, či mám povinnosť uviesť v daňovom priznaní (FO typ B) príjmy z provízie ak nevystavujem faktúry a nedostávam peniaze na účet od poľskej firmy, ale sa mi odrátava provízia z objednávky (nákup tovaru) ako zľava na nákup.

Bolo mi povedané, že v sústave jednoduchého účtovníctva v peňažnom denníku musím účtovať ako zníženie výdavkov na obstaranie zásob v členení, v ktorom boli zásoby pôvodne účtované. Mohli by ste mi to vysvetliť ako to mám uviesť? Faktúry od poľskej firmy mám zaúčtované so zníženou sumou za nákup tovaru.

Podľa môjho zistenia:
z pohľadu uplatňovanie zákona o 222/2004 o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. ( ďalej len "zákon o DPH"): ak môžeme považovať tzv. "províziu" za zníženie ceny po vzniku daňovej povinnosti, potom ide o opravu základu dane v zmysle § 25 zákona o DPH a táto skutočnosť (poskytnutie zľavy) nevstupuje do súhrnného výkazu.

Do pozornosti dávame taktiež § 22 ods. 4 zákona o DPH, podľa ktorého ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Mohla by som poprosiť o vysvetlenie, keďže si vediem daňovú evidenciu, ako v tomto prípade mám postupovať v súlade so zákonmi a zaúčtovať správne príjmy do daňového priznania o dani z príjmov FO (Typ B) ?

Ďakujem vopred za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Daňové priznanie (získaná provízia - zľava z nákupu tovaru)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.