Zavrieť

Porady

vyradenie starého a kúpa nového automobilu

Dobrý deň, poprosím o radu. som szčo, platca dph, vediem JÚ. 18.03.2019 som predal firemné auto, už odpísané v tomto roku, ale stále používané v podnikaní a zároveň kúpil druhé , ktoré chcem zaradiť do podnikania. Moja otázka je, kedy mi vzniká a zaniká daňová povinnosť, kedže staré auto som ešte do toho dátumu používal v podnikaní a nové používam presne od toho dátumu 18.3.2019. Ďakujem za odpovede.

Ešte doplním, že staré auto bolo používané do toho 18.03.2019 a nové od toho dátumu.
avalik 18.3.2019 bola aj zmena drzitela vozidla?
lotina ano,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    1. zánik DP:
    Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo:
    - k vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
    - k ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
    - zániku daňovníka bez likvidácie,
    - k zmene držiteľa vozidla,
    - k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom v prípade užívateľa, a to pri používaní vozidla, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, zanikla, alebo bola zrušená, resp. ktorá nie je podnikateľom, napr. pri prenájme vozidla medzi podnikateľom a nepodnikateľom,
    - k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom, ktorým je zamestnávateľ.
    Otázka č. 1 - predaj vozidla
    Dňa 25. septembra došlo k zmene držiteľa u vozidla z dôvodu jeho predaja inému podnikateľovi. Kedy došlo k zániku daňovej povinnosti?
    Odpoveď
    Daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel zanikne posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k zmene držiteľa vozidla, t.j. 30. septembra.
    2. vznik DP:
    Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené podmienky pre posúdenie predmetu dane, t.j. došlo k použitiu vozidla príslušnej kategórie (L,M,N a O) evidovaného v Slovenskej republike na podnikanie.
    Otázka č. 1 - kúpa vozidla a jeho prvé použitie na podnikanie v tom istom mesiaci
    Daňovník zakúpil vozidlo (nové) dňa 10. februára, ale prvýkrát ho použil na podnikanie ako držiteľ vozidla, až 25. februára.
    Odpoveď
    Daňová povinnosť vznikla 1. februára.
    Otázka č. 2 - kúpa vozidla a jeho prvé použitie na podnikanie v ďalšom mesiaci
    Daňovník zakúpil vozidlo (nové) dňa 15. mája, ktoré prvýkrát použil na podnikanie ako držiteľ vozidla, dňa 12. júna.
    Odpoveď
    Daňová povinnosť v tomto prípade vznikla 1.júna.
    všetko nájdeš na https://podpora.financnasprava.sk/53...ti-k-dani-z-MV

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Aj vznik aj zánik DP máš v mesiaci marec. Prvému zanikla 31.3. a novému vznikla 1.3..
    lotina ďakujem, to som potreboval vedieť.

    vyradenie starého a kúpa nového automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.