Zavrieť

Porady

Faktúra do Česka za služby poskytované na území SR - v akej mene?

Dobrý deň,
prevádzkujem malé ubytovacie zariadenie pre turistov z rôznych krajín, teda službu dodávam na území SR, som neplatca DPH.

Vystavila som faktúru pre potenciálneho hosťa z Česka, ktorému pobyt preplatí zamestnávateľ, tak ako niekoľkokrát doteraz, a to v mene EUR. Pobyt sa uskutoční až v júli, ale faktúru chcem mať zaplatenú vopred prevodom na môj účet do konca júna. Prvýkrát odo mňa ale chcú, aby som faktúru vystavila v CZK. Musím na to pristúpiť? Čo je mňa táto požiadavka znamená? Účtovníctvo si robím sama, nemám s tým skúsenosti. Ďakujem za radu!
Naposledy upravil Vero1 : 15.04.19 at 07:09 Dôvod: Doplnenie informácií
4 komentárov     zbaliť
kn-alka a vieš prijímať platbu na účet v cudzej mene?
Vero1 Ako to zistím? Zatiaľ som sa s touto situáciou nestretla. Faktúry som už vystavovala viacerým národnostiam, ale vždy v EUR.
veronikasad Fa bola uhradená v hotovosti ? Ak ano, v akej mene?
Vero1 Faktúru som im zaslala v EUR, uhradená má byť prevodom na BÚ až o cca 60 dní. Reálne na pobyt nastúpia hostia až v lete. Faktúra má byť uvedená vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemusis na to pristupit.
    Mozno by stacilo dopisat na fakturu poznamku, kde by bola hodnota celej faktury vycislena v CZK s kurzom.
    Vero1 Ďakujem za potvrdenie mojej domienky. Len by som potrebovala argumenty pre môj postoj. Doteraz odo mňa nikto nevyžadoval faktúru vo svojej mene.

    A môžem vôbec vystavovať faktúry v cudzej mene? Čo by to z praktického hľadiska pre mňa predstavovalo?

    Hostia prídu na pobyt až v lete, ale úhradu chcú realizovať vopred prevodom cez BÚ. Ak by som faktúru vystavila aj v CZK, aký kurz uvediem? Ak teda má byť uvedený reálne deň pred čerpaním služby, čo nastane o 3 mesiace?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Vystavenie faktúry v cudzej mene je úplne bežná záležitosť, upravená aj legislatívou SR. Odberateľ v tomto odvetví to zväčša požaduje ak to má byť preplatené z fondu FKPS apod. Je na vás, či takejto požiadavke vyhoviete a na odberateľovi je zase, ak mu nevyhoviete, obrátiť sa na iného dodávateľa. Fa vystavíte v €, prepočítate kurzom ECB predchádzajúci deň. Fa môže obsahovať údaje v dvoch menách, nevidím v tom žiadny problém.

    Faktúra do Česka za služby poskytované na území SR - v akej mene?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.