Zavrieť

Porady

Vyradenie starých dokumentov

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, že už máme plný archív. A máme tam ešte staré dokumenty (FA, PPD, ZDF, ,ID, peňažný denník ......... - bežné veci potrebné k účtovníctvu) ešte z roku 2000 a vyšie. V tej dobe konateľ podnikal ešte ako SZČO. Potrebovala by som sa ich zbaviť. Viem že ešte strašne dávno som to riešila tak , že som napísala podrobný list do archívu (pod ktorý patríme) čo konkrétne chcem vyradiť (počet OF, počet DF ,...... - koľko zakladačov ) A ak sa mi do 30 dní nevyjadrili tak som ich mohla zlikvidovať. Neviem ako to teraz funguje. prosím o radu ako to riešite Vy. V pp ako mám postupovať. Ďakujem veľmi pekne
Betka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    LilyRe je offline (nepripojený) LilyRe

    LilyRe
    Archiváciu účt. dokumentov definuje zákon 431/2002 Z.z. a sú rôzne lehoty pri uchovávaní jednotlivých účtovných záznamov. Ďalej treba prihliadať na zákon 395/2002 Z.z. o archívoch a pozrieť aj novelu č.515/2003. Od roku 2018 sa archivuje po novom.
    Od r. 2018 účt.doklady, knihy, zoznamy čísalných znakov,odpisový plán, invent.záznamy a invetariz.zápisy, účt.rozvrh atď. sa uchovávajú 10 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú. Táto povinnosť sa týka nielen dokladov po 1.1.2018, ale platí pre všetky doklady, pri ktorých pôvodná 5-ročná lehota neuplynula. Napr. úct.doklady roka 2012 je potrebné archivovať do konca r.2017, pretože k 1.1.2018 už päťročná lehota už uplynula. Na internete je dosť článkov, ktoré sa tejto témy týkajú, len treba pohľadať a sú tam uvedené aj roky archivácie , pretože napr. mzdové doklady sa uchovávajú aj dlhšie ako 10 rokov.

    Vyradenie starých dokumentov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.