Zavrieť

Porady

SZČO - nákup stroja - odpočet DPH a daňový výdavok

V roku 2016 nám bola fakturovaná záloha za nákup stroja vo výške 15 000 eur s DPH. V tom roku sme neboli platcovia DPH a uplatňovali sme si paušálne výdavky.

Teraz v 2019 nám bol stroj dodaný a aj fakturovaný doplatok vo výške 15 000 eur s DPH. Sme platcovia DPH a vedieme daňovú evidenciu.

Chcem sa opýtať ohľadom DPH, nárok na odpočet si uplatním len vo výške 2 500 z doplatku 15 000?

Čo sa týka stroja ten si zaradím do majetku vo výške 25 000 eur a prostredníctvom odpisov si ho zahrniem do výdavkov postupne v sume 25 000 alebo len 12 500 eur?

Ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil GabikaŠ : 15.05.19 at 13:42
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Faktúra je vystavená nesprávne. Dodanie je 25000 plus dph s odpočtom preddavku 15000. Vráť ju na prepracovanie. Ak príde faktúra zaúčtuješ na obstaranie, potom stroj zaradíš do majetku a budeš odpisovať.
    Naposledy upravil Tweety : 15.05.19 at 13:49
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    GabikaŠ Pomýlila som sa pri tom zaradení do majetku, už som to opravila, lebo 30 000 je aj s DPH.

    Čiže opravená FA by mala byť
    ZD: 25 000
    DPH: 5 000
    Celkom: 30 000 eur

    s tým že bol poskytnutý preddavok
    ZD: 12 500
    DPH: 2 500
    Celkom: 15 000

    Ostane mi 12 500 + 2 500 = 15 000 - z tejto sumy si uplatním nárok na odpočet DPH vo výške 2 500 eur a zaradím stroj do majetku v plnej výške.

    chápem to správne

    Ďakujem pekne.
    Tweety Nie. Dph je 5000, aj nárok na odpočet je teda 5000.
    GabikaŠ Ahaa. Nevedela som, že si môžem spätne odpočítať DPH.
    Ešte raz ďakujem.
    Tweety No nie spätne, odpočet bude z prepracovanej faktúry dodania v roku 2019.
    GabikaŠ Firma, od ktorej sme kúpili stroj vystavila v roku 2016 FA - riadny daňový doklad na preddavok, DPH z tohto preddavku asi odviedla a preto som myslela, že sa jedná o spätné odpočítanie DPH.
    Tweety Nepísala si, že ste dostali faktúru k zaplatenej zálohe.
    GabikaŠ Moja chyba. Brala som to automaticky, mala som FA spomenúť
      zbaliť

    SZČO - nákup stroja - odpočet DPH a daňový výdavok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.