Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti po RD a nárok na podporu

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či mi vznikne nárok na podporu, ak si zaplatím odvody do Sociálnej poisťovne a preruším živnosť.

Od XI/2015 do VI/2016 som poberala materskú a od VI/2016 do XI/2018 rodičovský príspevok.

Pred materskou dovolenkou som bola do I/2014 riadnym zamestnancom, za ktorého platil odvody zamestnávateľ.

Potom som bola evidovaná na úrade práce, ale sama som si dobrovoľne platila odvody do Sociálnej poisťovne od II/2014 do II/2015 (od XII/2014 mám založenú živnosť).

Od III/2015 som však zostala ležať v nemocnici pre rizikové tehotenstvo a poberala som nemocenskú dávku až do pôrodu. V tom čase, rovnako ani počas materskej dovolenky som si odvody do Sociálnej poisťovne neplatila.

Odvody som si začala platiť od VI/2016 (od skončenia materskej dovolenky) do II/2017, ale keďže som dostávala len rodičovský príspevok a príjem zo živnosti bol minimálny pri malom dieťati, odvody som si platiť prestala.

V X/2018 mi skončila rodičovská dovolenka a odvtedy som si takisto žiadne odvody neplatila a nebola som ani evidovaná na úrade práce. Mala som minimálny príjem zo živnosti a z toho dôvodu chcem živnosť na nejaký čas prerušiť a prihlásiť sa na úrad práce, aby som nemusela platiť povinné odvody do zdravotnej poisťovne.

Moja otázka teda je, ak sa teraz prihlásim do Sociálnej poisťovne a zaplatím si odvody, vznikne mi nárok na nejaké dávky v nezamestnanosti? Alebo je to zbytočné? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Na to ,aby ti vznikol narok na podporu v nezamestnanosti, potrebujes mat platene poistenie v nezamestnanosti aspon 730 dni v poslednych 4 rokoch pred zaciatkom evidencie na UP.
    Spocitaj si to.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    adulik78 A zároveň musím byť poistená, však? Ako dlho? Alebo to nie je podstatné?
    ivka70 Nie, nemusis byt poistena v case evidencie (v podstate nikto ,kto konci PP uz v tom case poisteny nie je), Podstatne je, ci splnas podmienku 730 dni v poslednych 4 rokoch.
    adulik78 Takže nie je potrebné mať momentálne aktívne poistenie v nezamestnanosti, ak som živnostník a chcem prerušiť živnosť? Vznikne mi nárok na podporu v nezamestnanosti?
    Jana Motyčková Máš tých 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch? To, že si si platila poistné do SP - platila si si aj poistenie v nezamestnanosti? Spočítaj tých 730 dní, to je podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti. Ak to nemáš, nemáš nárok a iné ťa už potom zaujímať nemusí.
    adulik78 Veru nemám. Teraz som to spočítala. Tak ďakujem aspoň za info. Pekný deň.
    veronikasad Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinnych odvodov zivnostnika. Aj pri dobrovoľnom poisteni sa treba prihlasit na rozsireny balik, vrátane tohto poistenia ...
      zbaliť

    Prerušenie živnosti po RD a nárok na podporu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.