Zavrieť

Porady

E106 a nezaopatrene dieťa

Dobrý den,

kedže pracujem v At a priatelka je na rodicovskom, dieťa si musim prihlasit na seba na rakusku E106, na pobocke všzp mi vsak poveali že dieta malo byt prihlásene od minulého roka odkedy nám skončil rodicovský príspevok z rakuska a začal rodicovský príspevok na slovensku čiže spatne pritom minulý rok mi na pobočke dali vypisat formulár že netreba dieťa pripisovat na mna teraz vsak vravia že to bola chyba a treba ho spätne prihlásit na moju rakusku e106 , čo viem tak v rakusku sa však platí percentuálne z platu na dieťa a chybou všzp na slovensku budem musiet zrejme doplatit to obdobie, chcem sa spýtať je zákonne podložené že musím všzp dodať všetky potvrdenia poberania rodicovskeho na slovensku v rakusku a tým pádom oni oznámia rakúskej poistovni ktore mesiace malo byt dieťa u nich poistené = doplatím to obdobie ja alebo nemám reagovat ?


keby som sám minulý rok sa neinformoval na pobocke, infolinke že nám končí rodičák z rakuska a začína na slovensku a mi nepovedali že netreba nič tak to neriešim ale teraz po roku všzp povedala že to bola zrejme chyba pracovníčky že to prehliadla alebo neviem čo a dieťa musí prejst z dovery do všzp pod moje poistenie e106 at

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    42Beata je offline (nepripojený) 42Beata

    42Beata
    Nie je celkom jasné z vašej otázky, či v Rakúsku máte trvalý alebo prechodný pobyt. Ak ste sa neodhlásili ste z neho, rodičovský príspevok dostávate zo SR v plnej výške. Ak však žijete a bývate na Slovensku, musíte najprv požiadať o rodičovský príspevok na Slovensku. Z Rakúska následne dostanete rozdiel medzi sumou rodičovského u nás a v ich krajine. Nárok na poberanie rodičovského príspevku je podmienený aj poberaním rodinných prídavkov. Ak ich nepoberáte, nedostanete ani rodičovský príspevok. Zároveň so žiadosťou o rodičovský príspevok pošlite potrebné potvrdenia aj do WKO to he Wirtschaftskammer, Hospodárska komora Rakúskej republiky, aby ste na tento čas mali pozastavenú povinnosť platenia odvodov.
    V SR je rodičovský dlhší , po jeho dočerpaní si môžete vybaviť slovenský (nespomínate rok, čiže obdobie, kedy vám skončil príspevok v Rakúsku). V danom roku ste mohli v poberaní príspevku na Slovensku. Ten už bude ale len vo výške nášho príspevku a je potrebné požiadať si oň na slovenských úradoch. Musíte doklady dodať a to preložené prekladateľom. No čas, ako vidím, už pokročil.
    ivka70 Myslim, ze toto ma pan jasne a vybavene ..... riesi zdravotne poistenie svojho dietata, ktoreho matka je s nim na SK a cerpa rodicovsky prispevok

    E106 a nezaopatrene dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.