Zavrieť

Porady

Vystavenie faktury - je aj ina moznost?

Dobry den,

som v zmluvnom vztahu pri dodavke energii/vody ako koncovy spotrebitel so sukromnou s.r.o., ktora je je zakaznikom riadneho dodavatela (ZSE, BVS). Dochadza teraz k rozuctovaniu spotreby na koncovych uzivatelov a tato s.r.o. odmieta vystavit fakturu, ze vraj je plne postacujuce len "rozuctovanie" a danovym dokladom nie je len faktura.
Zmluvne proces rozuctovania osetreny nemame, ale vedeli by ste mi poradit podla akeho zakona ho mozem donutit vystavit fakturu so vsetkymi nalezitostami a nie len "rozuctovanie"? Mam pravo pozadovat fakturu? Ja som FO, dodavatel s.r.o. a nie je platca DPH.
Mam podozrenie, ze tato nekorektna firma tym chce kratit dan a ja by som nechcel byt spolupachatelom tym ze akceptujem hocico.

Dakujem za radu
Naposledy upravil Michael0 : 24.06.19 at 13:48 Dôvod: zla stylizacia
5 komentárov     zbaliť
veronikasad FO podnikateľ alebo súkromná osoba?
Michael0 FO sukromna osoba
Dáša_ no však keď sa chce niekto vyhnúť kráteniu dane, tak kde je problém?????
Michael0 pardon, zly vyber slov, ona chce kratit dan, nie sa vyhnut.
marjankaj No ty asi netušíš čo je faktúra a ja zase netuším čo je daňový doklad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Neviem o akom krateni dane pises. Byvam v bytovom dome takmer 40 rokov a vzdy sme dostali vyuctovanie nakladov ako Vyúčtovanie...(nebola k nemu prilozena faktura). Fakturu spolu s vyuctovanim posielaju len podnikatelom, ktori maju v prenajme nebytové priestory
    Michael0 To je predpokladam ina situacia. Tu tato s.r.o. nie je bytovy podnik. Cez mail oznamila zmenu uctu kam posielat platby a neskor zaslala vyuctovanie. Chcel som fakturu, ktora by mala mat vsetky nalezitosti medzi inymi aj cislo uctu, aby som si bol isty, ze nebudem sucastou niecoho nekaleho - zial firma nie je poctiva... prosim komentar k veci najlepsie s odkazom na konkretny zakon ci musi/nemusi vystavit fakturu.
    veronikasad Keďže firma nie je platitelom DPH, nemusí vystavovať faktúru. (zákon o DPH). Číslo účtu, na ktorý je potrebné zaslať príp. nedoplatok by malo byť uvedené vo vyúčtovaní.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Keď dodávateľ nie je platca dph, tak nie je povinný vystaviť faktúru. Mal si si to dohodnúť v zmluve. Keďže si špeciálny prípad.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Michael0 Za prvu cast dakujem, druhu ironicku si si mohla odpustit. Nepoznas situaciu, odpoved co hladam je pre vsetkych rukojemnikov tejto s.r.o., takze ja urcite nie som specialny pripad.
    marjankaj .No je smutné, že hlavný účtovník vyprodukuje takúto otázku.
    Michael0 pred viac ako 10 rokmi moja mila. Ak som sa ta dotkol tym, ze som neaktualizoval profil z 2006 a zavital opat na tuto stranku a dovolil si polozit tak blbu otazku tak mi je (ta) luto.
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Michael0 Z toho mi vyplyva len toto:
    "Ak podnikateľ nie je platiteľom DPH, musí mať účtovný doklad povinné náležitosti podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve" a teda nemusi vystavit fakturu, uviest tam cislo uctu... ok. akceptujem.
    Dáša_ len či sa teba netýka iný odstavec: Za faktúru sa považuje aj

    dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov,
    marjankaj Netýka. Píše,že nie je podnikateľ. Ale zato je účtovník.
      zbaliť

    Vystavenie faktury - je aj ina moznost?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.