Zavrieť

Porady

Koniec rodičovskej, začiatok materskej SZČO

Prajem pekný večer.

Manželka mala pôrod 5/2017. V 1/2018 pozastavila živnosť a musela vyplatila 1 mesiac soc.poist, keďže zabudla na prechod z materskej na rodičák. Po tadiaľto je všetko ok.
Dnes 7/2019 je tehotná a v 2/2020 je termín pôrodu. V tomto období si neplatila poistné ani nikde nepracovala :/...
Bude mať nárok na materské, alebo sa to dá ešte nejako zachrániť, aby nároka mala?

Ďakujem za Vaše odpovede a pomoc.
11 komentárov     zbaliť
Mila123 doplni, za rok 2018 mala aký príjem z podnikania?
5151mato v roku 2018 nepodnikala, čiže nemala príjem...
veronikasad V akej oblasti podnikala? Cinnost vykonavala osobne alebo mala zamestnancov?
5151mato Oblasť mala vyučovanie v odbore umenia a Poskytovanie krátkodobej pomoci pri opatere detí a starších osôb, všetko vykonávala osobne bez zamestnancov... Myslel som či k celej situácii nepomáha nejako tej jeden zaplatený mesiac minulý rok v 1/2018. Či tým pádom nevzniká nejaké prepojenie z rokom 2017....
veronikasad Pre vznik nároku na materske potrebuje 270 dni nem.poistenia, co nesplna. Poistenie pocas poberania rod.prispevku by trvalo len v oripade, keby cinnost vykonavala prostrednictvom zamestnancov a pocas poberania rod.prispevku ju neprerusila, ale podpisala na SP vyhlasenie. Odvody do SP by platit nemusela, do ZP len zo skutočného vymer.zakladu.
5151mato Ak sa ešte môžem opýtať a oživiť tému. Našiel som doma list z 2.7.2018. Kde je uvedené, že k 30.6.2018 zaniklo povinné nemocenské a poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO. Znamená to, že do toho času bolo platené poistné za manželku?..
Ďakujem za odpoveď....
veronikasad Píšeš, že živnosť pozastavila 01/2018, ak je to tak, tak počas pozastavenej živnosti jej určite neplynulo nemocenské poistenie. Pohladaj list zo živnostenského úradu.
5151mato Našiel som potvrdenie o pozastavení prevádzkovania živnosti na dobu od 4.1.2018 do 4.1.2021. Ale ako píšem našiel som list z 13.7.2018 v znení 30.6.2018 Vám zaniklo povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO.tak teda neviem v poisťovni mi počítala na prstoch, že či manželke prináleží materská ak do termínu pôrodu budeme platiť... Ale pani sa mi nezdala až tak znalá veci....preto sa pýtam tu ...
veronikasad kedy jej skončila materská dovolenka ?
5151mato V potvrdení je uvedené dátum začiatku 8.4.2017 a Materské by malo trvať pravdepodobne do 1.12.2017-čo aj tak bolo... Potom nebola na úrade pozastaviť živnosť a zaplatila odvody za december v januári 2018.... To som aj písal vyššie...
veronikasad doplnila som odpoveď, pozri to stanovisko SP.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial nebude mať do pôrodu 270 kal.dni nem.poistenia napr.zo subehu vuacerych zamestnani (zostať mize len jedno, ostatne treba ukoncit pred nastupom na matersku), narok na materske jej nevznikne.

    Môže si uplatnit narok na rodičovský príspevok od mesiaca, v ktorom sa narodi druhe dieta, ak starsie dieta uz bude mať viac ako tri roky. Alebo si po siestich týždňoch môže uplatnit nárok na materské otec dieťaťa, ak splna podmienky

    Pozri toto stanovisko SP :
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...iu6NXe6SnVf67B

    Manželka si zrejme nesplnila oznamovaciu povinnosť (prerušenie živnosti) voči SP, preto jej SP zrejme ukončila poistenie až na základe príjmu roku 2017. Treba tak urobiť aj dodatočne, lebo ak jej na základe toho ich oznámenia začnú vyplácať materské (započítajú toto obdobie) a dodatočne na to prídu, bude musieť materské vrátiť.
    Naposledy upravil veronikasad : 17.07.19 at 18:02
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    5151mato Takže by sme toto tlačivo:Registračný list FO mali mať aj doma, alebo jeho kópiu...
    veronikasad Bola oznámiť v SP prerušenie živnosti na RL FO ?
    5151mato Tvrdí, že áno.. ale neviem o tom nájsť žiadny papier... :/ takže neviem...
    veronikasad Tak to chodte znovu preveriť na register SZČO v SP. Keď prerušenie nahlásila, nem.poistenie týmto dňom zaniklo.
    veronikasad Aby získala nárok na materské, musela by si najst zamestnanie na pracovnú zmluvu aj dohodu súčasne a dohodu pred nástupom na MD ukončiť. Iba tak by sa jej podarilo získať 270 kal.dní nem.poistenia. Súbeh dobrovolného poistenia a zamestnania nie je možný.
    5151mato Ok, pôjdeme skúsiť. Ďakujem zatiaľ za rady
      zbaliť

    Koniec rodičovskej, začiatok materskej SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.