Zavrieť

Porady

Dodatočné DP DPH za minulý rok a dodatočné DPPO + uzávierka

Dobrý deň,
pozrela som príspevky ohľadom dodatočného daňového priznania k DPH a dodatočnému DPPO, ale nejako som z toho nemohla výjsť.

Dnes som našla chybu z februára 2018. Jeden bloček sme mali zaúčtovaný s DPH pričom DPH bola evidovaná aj na FA. Sme sro a účtujeme v PÚ.
Takže: znova otvorím starý rok a opravím túto chybu (PD stornujem mínusovým PD). Spravím dodatočné DP a aktualizujem DPPO, keďže sa zvýši základ dane. Pošlem DP, KV a dodatočné DPPO + zaplatím rozdiel DPH aj DPPO. Dodatočnú daň z príjmov zaúčtujem už v roku 2019 cez účet 595/343. Ale ako poriešim rozdielne zostatky na konci roka 2018? Druhú uzávierku už asi nespravím.

Ďakujem za každú radu.
Naposledy upravil Denisa187 : 16.07.19 at 13:44
Kristina27 ÚZ už bola schválená?
Denisa187 Áno. Vtedy sa už nič nemení, že?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Ak bola schválená, tak nie. Tento rok zaúčtuješ doplatok dane z príjmov 428/341 a opravu chyby MO xxx/428 (významná). Musíš posúdiť, či ide o významnú alebo nevýznamnú chybu (595/341). Hranicu významnosti posudzuješ podľa tržieb, aktív, HV alebo výšky vlastného imania.
    Naposledy upravil Kristina27 : 16.07.19 at 09:13
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Denisa187 Dobre. Ale ak opravím chybu v minulom roku, tak sa mi zmenia zostatky na konci roka, nie? Čo s nimi potom? Robím DPPO prvý rok, tak som zo všetkého mimo
    Kristina27 Ja som mala taký prípad pred tromi rokmi. V starom roku som už nič neúčtovala. Dodatočné DP PO som opravila tak, že HV na r. 100 bol taký istý ako v riadnom, o tú chybu som opravila r. 180, čo som potom v záznamoch rozpísala. Predpokladám, že v nákladoch bolo viac, ako malo byť. Potom v novom roku som urobila účtovné prípady. Ja som mala významnú chybu, lebo suma chyby bola vyššia ako 5% HV pred zdanením a súčasne vyššia ako 1%-3% z aktív, tržieb alebo vlastného imania. To bola moja pomôcka pri posúdení významnosti chyby.
    Denisa187 Takže stornujem PD, ktorý bol nesprávny mínusovým PD a spravím DP a KV k DPH. Opravím DPPO na riadku 180 (zvýšim o základ dane na bločku alebo DPH?). Čo napíšem do popisu? Dodatočné DPH?
    Spravím uzávierku a závierku. A v roku 2019 zaúčtujem dodatočnú daň 35€?

    Aj tak nerozumiem ako môžem spraviť dodatočné DP aby sa nezmenila uzávierka. Ak predsa opravím ten jeden bloček, tak sa zmení základ, či?
    Kristina27 Ty vlastne v účtovnom denníku min. roka vôbec už neúčtuješ, účt. knihy sú uzavreté, ÚZ schválená, HV pred zdanením bude taký istý, ty si len urobíš transformáciu na daňový základ a potom ti vyjde nejaká nová daň - doplatok sa účtuje účtovným zápisom v tomto roku. Zdá sa, že je to nevýznamná chyba, to si posúď sama, potom 595/341, ak ju zaplatíte, 341 ti bude sedieť. Tak isto aj DPH. A účtovný zápis ako opravu pozri tu, je to pekne rozpísané: https://onnut.dashofer.sk/onb/33/opr...EeOeqZ5AUoqVw/
    http://www.martinjohanes.sk/21-oprav...ovneho-pohladu
    Denisa187 Takže nemám robiť ani dodatočné daňové priznanie k DPH? Iba prerobiť DPPO? A účtovný prípad vytvoriť v novom roku, áno?

    Už druhý deň čítam všetky články sveta a viac som sa poplietla ako si pomohla. :/
    Kristina27 Ja som nepísala či treba alebo netreba. Písala som o účtovaní a neotvárať starý rok. Ak si ukrátila štátny rozpočet na dani z príjmov a DPH, tak treba robiť dodatočné DP aj dodatočné DPH.
    Denisa187 Ale keď spravím dodatočné, tak vtedy vstúpim do starého roka tak či tak, nie?
    Kristina27 účtovne nie, lebo transformácia HV na daňový základ je mimo účtovníctva
    Denisa187 Ahaa, v poriadku. Ďakujem pekne za rady a za Váš čas. Veľmi ste mi pomohli
    Kristina27 https://hnporadna.hnonline.sk/poradc...ni-neotvarajte
    https://www.danovecentrum.sk/aktuali...tualita-dc.htm
      zbaliť

    Dodatočné DP DPH za minulý rok a dodatočné DPPO + uzávierka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.