Zavrieť

Porady

Prerusenie RD, registracia na UPSVaR a dávka v nezamestnanosti

Prosim Vás.
Prerušila som RD, evidovala som sa na urade prace. Poziadala som o davku v nezamestnanosti. Splnila som dobu poistenia. Pred nastupom na MD som odvadzala velke odvody, kvoli materskej. Teraz sa mi davka v nezamestnanosti bude pocitat z posledneho zamestnania?
Dakujem
Naposledy upravil Fabianová Romanka : 15.08.19 at 09:28 Dôvod: Doplnenie rozhodnutia
EF24FAF9-C1EB-494D-BCAE-45436E94DA55.jpg  
C06A7853-5C55-4852-9758-AEC5AC546782.jpg  
B18B6E95-6386-48B9-A8A8-1BC212EF0F88.jpg  
1/1
11 komentárov     zbaliť
Mila123 VZ sa počíta z posledných 2 rokov, teda kedy si nastúpila na materskú dovolenku? do kedy ti trval pracovný pomer?
Fabianová Romanka Prac. Pomer v poslednej firme skoncil 31.5.2018. Na matersku som nastupila v maji 2017.
Mila123 za posledné 4 roky spätne si bola ako dlho zamestnaná?
Kedy si sa stal nezamestnaná?
pri skončení PPV si mala preplatenú dovolenku?
Fabianová Romanka Na Socialnej mi povedali ze budem mat ku dnu zaradenia do evidencie 1.7. 2019 858 dni poistenia.
Nezamestnana som od 31.5.2018
Prac pomer skoncil cez moj rodicovsky. Firma skoncila. Dovo preplatena bola
veronikasad Odkedy si evidovana na úrade práce?
Fabianová Romanka Rozhodujuce obd na vypocet VZ by mal byt od 1.7.2017-30.6.2019. Mali by to teda pocitat z posledneho zamestnania?
Fabianová Romanka Evidovana od 1.7.2019.
veronikasad V rozhodujúcom období si nemala žiadny vymeriavací základ, ale pred 2 rokmi počas RD si mala, preto použili § 138 odst.5, nie odst. 3. Či to je správne, neviem, skús sa voči tomu odvolať (príjem počas RD v rozhodnutí neuvádzajú). Uvádzajú, že tam zasahuje aj obdobie poberania materského, preto použili ten odst. 5
Fabianová Romanka A nejaky vzor odvolania? Alebo by ste mi to vedeli vy napisat?
veronikasad kedy si skončila poberanie materského zo SP ...
Fabianová Romanka Materska do 26.12.2017
Od 27.12 RD
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Rodicovsku dovolenku môžeš mat len u zamestnávateľa, tvoj pracovny pomer skoncil. Aby si sa mohla evidovat na úrade práce, musíš ukoncit poberanie rodičovského príspevku ...
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Fabianová Romanka Ano, prerušila som RPy uz som sa evidovala na UP. Len chcem vediet, či mi budu davku v nezam. pocitat z posledneho zamestnania pred nastupom na MD, alebo z čoho?
    Fabianová Romanka Na materskej som od 3.5.2017
    VZ pre davku v nezam. sa pocita od 1.7.2017-30.6.2019
    Takze sa davka v nezamest povita z čoho?
    Mila123 počíta sa z vymeriavacieho základu , t.j. z hrubej mzdy (ale iba z tej zložky, z ktorej bolo zrážané poistenie v nezamestnanosti) mala si takú mzdu?
    pozri sa do VP pri ukončení PPV...
    Fabianová Romanka Takze mne sa bude z coho pocitat?
    Mila123 veď som ti napísala,.,.....ja nemám čarovnú guľu, prepáč
    Fabianová Romanka Azvteraz vidim spravu predchadzajucu. Prosim co je VP pri ukonceni PPV?
    Mila123 výplatná páska,
    pracovno - právny vzťah
    Fabianová Romanka Na vypl listku su aj poistenie v nezamestnanosti. Tak sa to bude este z toho pracovneho pomeru ratat? Aj ked do obdobia na vypocet VZ mne uz vychadza len materska a rodičak? Od 3.5 som na materskej, a obdobie 2 roky spatne od evidencie sa pocita od 1.7. 2017
    veronikasad Pri preplacani dovolenky mas z nej strhnute poistenie v nezamestnanosti?
    Fabianová Romanka To nevidim v papieroch
    Katy a R ale to je veľmi dôležité, že či tam v RO máš nejaký VZ - tak dobre pozri tie výplatné pásky ... a potom celý priložený §
    veronikasad To vidis len vo výplatnej paske, ci je pri poistení v nezamestnanosti uvedenyVZ. Ak si dovolenku necerpala, ale mala preplatenu, nemal by byť
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ÁNO. RO je obdobie 2 roky pred vznikom nároku - ako píšeš. a máš tam doby, ktoré sa vylúčia -tu pozri:
    zze/2003-461/108
    ...
    takže môj názor po doplnení - už je rozhodnutie - a tam to máš zdôvodnené - platí §108 odst3 - tvoje poistenie počas poberania materskej trvalo (len si neplatila poistné, nebol VZ) - a zasahuje do RO pre výpočet dávky v nez. (1.7.17-31.6.19). prerušené poistenie si mala až neskôr (takže tie ďalšie vety odst 3 sa na teba nevzťahujú ).
    keby??? si bola čerpala dovolenku v roku 2018, pred koncom PP (som si pôvodne myslela, že si to tak spravila), tak by sa ti vlastne obnovilo poistenie a mala by si VZ.
    Samozrejme, odvolať sa môžeš vždy - máš v rozhodnutí napísané, že aký je postup.
    Naposledy upravil Katy a R : 15.08.19 at 10:26
    49 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R romanka, veď čítaj odpovede - a aj tu to máš polopatisticky!
    A ak sa ti nechce - príde ti rozhodnutie - tam to budeš mať vysvetlené aj s výpočtom! Už aj tak nič nenarobíš - pozri pozajtra na účet, ak si všetko doložila
    Fabianová Romanka Citam, len nie kazdy tomu vsetkemu rozumie. Prepac, ze sa pytam.
    Katy a R zvýrazním hrubým písmom, - aby bolo jasné zrejme si mala preplácané niečo v tom období.
    V tom priloženom linku - ďalšie odstavce - že ako sa počíta, keby si nemala VZ
    veronikasad Katy, ale ona v posledných dvoch rokoch pred zaradenim nemala žiadny vymeriavaci zaklad, ak jej celu dovolenku pri skonceni prac.pomeru preplatili pocas RD. Ci sa sleduje obdobie ku dnu skoncenia prac.pomeru?
    Katy a R v doplnení píše - že tam má VZ (dovolenku jej preplácali v 2018, nevieme ako?) ... samozrejmeak by nemala - treba pozrieť celý § 108
    Fabianová Romanka Dovolenka bola čerpana v roku 2017, v roku 2018 nie. Takze neni ziaden VZ,? Tak to som asi pokašala. Som myslela ze zo zamestnania posledneho to vypocitaju.
    Mila123 ako bola D čerpaná musí byť VZ , kedy bola dovolenka čerpaná, ktorý mesiac?
    veronikasad Ak bola cerpana po skonceni MD v roku 2017, musíš mat vymer.zaklad, vtedy sa nedala preplatit...
    Fabianová Romanka Cerpana 18 dni, do 2.5.2017
    Da sa to spätne nejako opraviť, robila to naša účtovníčka
    Mila123 nedá, nik ti to neurobí, bol by to podvod....
    po riadnej MD si ešte dovolenku nečerpala?
    Katy a R romanka - vždy treba hneď zadať všetky údaje, keď by si to chcela presne - takto len hádame, ja už mám z toho miš-maš. Podľa toho doplnenia o 9.33 (koniec PP 2018) som myslela, že tam máš VZ ??? .. ale asik nie - potom odst 3?? - PREČÍTAJ HO ☺
    Ale píšeš, že už si požiadala - zajtra, pozajtra máš peniažky na účte - rozhodnutie bude neskôr, tam to budeš mať presne - aj ako sa odvolať, ak by to nezodpovedalo skutočnosti.
    veronikasad Dovolenka je mimo poslednych 24 mesiacov, nebude vstupovat do VZ pre vypocet davky v nezam.
    Fabianová Romanka Po MD som isla hned na rodičovskú. To mi mozu dat aj menej ako by som mala rodičak, keby ho nepreruším?
    Ten VZ bude zrejme nula.
    veronikasad Pozri par.108, odst.3, posledne dve vety
    Fabianová Romanka Veronika, ak som to dobre pochopila, tak sa to bude ratat z 2 rokov zpred prerusenia platenia, tzn zo zamestnania. Tak?
    Fabianová Romanka Mozem niektorej z vas sukromnu spravu? Uz mi prisiel papier zo socialnej. Dakujem
    veronikasad Aky mas denny vymeriavaci zaklad?
    Fabianová Romanka Dalo by sa s tym este teraz niečo urobit? Mozem sa nejak odvolat?
    Mila123 Odvolať sa môžeš stále, ale či to bude účinné......
    veronikasad Máš už rozhodnutie ? Ak ano, zamaž osobné údaje a prilož na poradu
    Fabianová Romanka No keby mi niekto vedel poradit ci je nejaky paragraf, ktory by som mohla pouzit?
    Veronika, myslite prilozit na poradu a znovu vsetky informacie vypisovat ako novu otazku?
    veronikasad ako prílohu do zadania tejto témy. Netreba zakladať novú
    Fabianová Romanka Je to v prilohe, ak by ste to mohli pozrie
    Katy a R doplnila som do príspevku
    Fabianová Romanka Viete mi teda poradit co mozem spravit?
    Katy a R nuž teraz ... napísali sme ti už všetky, že odvolať sa môžeš vždy ... je to len na tebe (aj keď by to bolo na draka). No ale aj tak je to viac ako RP ☺ ... no a potom ešte môžeš poberať RP do júna asik? - a RP by sa mal v roku 2020 zvýšiť hádam to bude
    Fabianová Romanka Odvolavala bysom sa len v pripade, ak by som to podlozila nejakym paragrafom. Naco bysom im vypisovala, ked sa nemam na co odvolat?
    Mila123 prečo sa chceš odvolať? čakala si viac? či ako si to myslela....
    Fabianová Romanka Chcela by som sa odvolat len ak by som sa mohla odvolat na nejaky paragraf. Pokial hovorite, ze ziadny neexistuje a nic mi nepomoze, tak sa odvolavat nebudem. A ano cakala som ze mi davku v nezamestnanosti vypocitaju z odvodov z posledneho zamestnania. Myslela som, ze mam narok na podporu a pomozem si oproti rodicovskemu prispevku. Kazdopadne dakujem vam za odpovede a vas cas. Moc si to vazi .
    Mila123 prvá možnosť - mala si sa evidovať skôr, a to tak aby ti ten vysoký zárobok padol do doby 2 rokov od evidencie ne UP
    a druhá možnosť - bola aby si si pri ukončení PPV nedala preplatiť riadnu D ale aspoň 1 deň čerpania stačilo, ostatnú preplatiť a mala by si max. dávku v nezamestnanosti .....je neskoro, možno použiješ pri ďalšom dieťati....
    Fabianová Romanka Ano, dakujem. A v takomto pripade, ked pracovny pomer skoncil, keby teraz otehotniem, ako by som spravila aby som mala najvyssiu matersku? Ci sa musim zamestnat a mat 270 dni poistenia ?
    Mila123 stále aspoň ku dňu nástupu na MD , resp. ku dňu pôrodu musíš mať 270 dní nemocenského poistenia (počíta sa za posledné 2 roky spätne)
    a vymeriavací základ? záleží od zamestnávateľa, alebo od platieb na dobrovoľné poistenie, alebo od VZ ako szčo.....
    a MD teraz? prepočítaj si spätne dobu poistenia, nechce sa mi to hľadať v komentároch do kedy ti trval PPV
    Fabianová Romanka Prac pomer trval do 31.5.2018, lenze od 3.5.2017 som bola na MD a to sa nic neodvadzalo.
    Mila123 to nezaváži pre poistenie, je tam výnimka, pretože si mala prerušené poistenie z dôvodu čerpania rodičovského príspevku a cez čerpanie dávky nemocenského poistenia - MD sa neplatí a nevyžaduje sa platba poistenia
    takže preto som sa pýtala na ukončenie PPV
    Fabianová Romanka Rozumiem, dakujem este raz!
    Fabianová Romanka Dobry den, potrebovala by som sa informovať ako mám postupovať. Momentálne som tehotná, termín mi vychádza na jún 2020. Prac. pomer zanikol 31.5.2018, pcas RD. Ta ma trvat do mája 2020, ale teraz som na UPSVaR a poberam podporu, manžel požiadal o materskú na 1.dieťa. Keby ju schvália, bol by na nej do mája 2020, ja uz sa nevratim na rodičovský. Ako to máme spraviť, aby som dostávala max materskú na 2. dieťa?
    veronikasad Pocas poberania RP bez trvania pracovného pomeru, ani počas evidencie na Urade prace nemas nem.poistenie. Do porodu uz 270 kal.dni nedosiahnes, aj keby si sa hned zamestnala alebo dobrovoľne poistila - nárok na žiadnu davku materske ti nevznikne
    Fabianová Romanka A teda nemam narok ani na vyssi rodicovsky tych 370€? Manzel bude na materskej 28 tyzdnov, teda do 3 rokov dietata a ja uz sa na rodicovsky s 1. Dietatom nevratim. Nastupim tedana rodicovsky po narodeni 1. Dietata, ale kedze som nebola predtym zamestnana, nebudem mat narok na ten vyssi rodicovsky?
    Katy a R ak nebude dávka materské - tak nebude ani zvýšenáý RP. Ešte by si mohla materské získať viacerými poisteniami ako zamestanec .. popozeraj si tu na porade - aj staršiie príspevky k tomuto nájdeš (ale jednoduché to nie je)
    Fabianová Romanka @Katy a R čo konkretne mozem spraviť? Zamestnat sa? Ved to nestihnem mat 270 dni poistenia. Mas nejaky link, kde sa pišu ine moznosti?
    Katy a R niekoľko súbežných PP treba ... a potom nechať jeden ...použi vyhľadávanie napr https://www.porada.sk/t251173-szco-a...e%C5%BEn%C3%BD ... a aj staršie príspevky pohľadaj
    Fabianová Romanka Dakujem, takze treba 2 PP, z toho jedna moze byt brigada. Overit na soc poi ci mi zrataju oba pomery dokopy. Tzn, keby od buduceho tyzdna ma zamestnaju 2 zamestnavatelia, az do porodu si musim z oboch odvadzat nemoc poistenie? Moc tomu nerozumiem, ale nepreplatim viac na odvodoch ako mi daju matersku? Kolko musim mesacne odvadzat v oboch zamestnaniach, aby bola max materska?
    Fabianová Romanka @Katy a R
    Bola som dnes na SP, dá sa ten súbeh dvoch dohôd, zraltsjú tie dni aby ich bolo 270 do nastupu na materskú. Mozem to spravit tak, ze od decembra budem mat´ jednu dohodu, kde zarobim minimálnu a z nej odvody a druhú dohodu dam neskôr a na 90 dní a tam max výplatu aj odvody. Tú prvú potom zruším pred nástupom na materskú a z tej druhej 90 dňovej mi tu materskú potom vypočítajú? Dakujem????????
    Katy a R áno ... len ozaj neurob nejakú banálnu chybu a trošlu lepšie naštuduj zákon! držím palce
    Fabianová Romanka Uz som nastudovala zakon, takto sme to vymysleli, snad to bude v poriadku. Ak je tam nejake ALE! Skus mi blizsie napisat co mysliš.
    Fabianová Romanka Ahojte, momentálne som tehotná, mám jednu dohodu od decembra a teraz od fabruara Tpp. Tú dohodu neskor ukoncime a ostane tpp, z ktoreho sa mi bude pocitat materská. Rozmyslam teraz, ze si zalozim zivnost, mam jeden nápad a chcem to skúsiť. Aké odvody si musim platit od zaciatku podnikania, ake pocas materskej a RD? Aj z tejto zivnosti by sa mi priratali dni ku nemoc poisteniu? Dakujem
    veronikasad Ak je to tvoja prva zivnost, nemas povinne poistenie v SP, ziadne odvody neplatis, teda nema sa ti co pripocitat.
    Ak pracovný pomer bude trvat, mozes si v toku 2020, aj 2021 urcit nulovy vymeriavací zaklad pre platenie preddavkov na zdravotné poistenie
    Fabianová Romanka Ok dakujem a keby do podnikania chcem ist s maminou, ta chce dat vypoved v praci, ako by sme to mohli spravit? Ona si musi platit SP aj ZP, aby mala do dochodku? Má 57 r.
    veronikasad Maminu mozes zamestnať...
      zbaliť

    Prerusenie RD, registracia na UPSVaR a dávka v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.