Zavrieť

Porady

Mám nárok na materskú ak som nestihla reťazovy pôrod?

Momentálne som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom a moja rodičovská dovolenka sa končí 26.9.2019. v súčastnosti som tehotná ale nestihnem reťazovy pôrod a termín pôrodu mám stanovený na deň 29.12.2019. nakoľko môj zdravotný stav nie je veľmi dobrý budem nútená ísť hneď po ukončení RD na rizikovú PN. Môj pracovný pomer trvá od roku 2013 doteraz. Chcela by som vedieť či aj v mojom prípade budem mať nárok na materskú alebo nie? A ak áno z čoho mi ju vypočítajú? Ak nie či by v tom bol nejaký rozdiel ak by som sa aspoň na 1den zobrala dovolenku? Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Treba normálne oznámiť zamestnávateľovi nástup do zamestnania (mala si 30 dní pred - ale hádam aj teraz rýchlo - aspoň daj vedieť). No a potom uvidíš, že ako to bude s tebou po zdravotnej stránke - či niečo odrobíš, resp ak máš nejakú dovolenku - môžeš čerpať po dohode so zamestnávateľom ... takto sa ti obnoví poistenie - a to potrebuješ .. a ak by bolo treba? - potom aj DPN môžeš ...
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 to mi nie je jasné.....
    obnoví sa poistenie tým, že jej zamestnávateľ zruší prerušenie poistenia, moja otázka znie, ak by nastúpila 27092019 na PN nevznikne jej nárok na MD?
    Katy a R návrat treba oznámiť tak či tak - len moja rada, že ja by som nešla prvý deň na PN (určite má nejakú dovolenku, tiež do budúcna sa to zíde možno pre inú dávku ... a tiež som celkom nepochopila, čo myslí rizikovou PN - také neexistuje.)
    Alexandra226 Ospravedlňujem sa, Zle som sa vyjadrila nie rizikovú PN ale PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Nástup do zamestnania som oznámila včas ale nastúpiť asi môcť nebudem lebo od lekára mám príkaz len ležať a oddychovať s vyloženými nohami takže reálny nástup asi nebude možný. Dovolenku mám ale neviem ako by sa k jej čerpaniu postavil môj zamestnávateľ nakoľko súrne potrebujú aby bolo moje miesto obsadené človekom ktorý reálne pracuje a pokiaľ viem počas čerpania dovolenky nemôžu mať na mojom mieste zastupovanie, ale skúsim ešte dohodnúť so zamestnávateľom. Myslíte že aj pár dní by stačilo na to aby sa mi obnovilo poistenie v soc. Poistovni? A tým pádom by som znova mala nárok na materskú??
    veronikasad Nejde len o materskú, ale aj nemocenske. Na obnovenie nem.poistenia stačí vyčerpať jeden den dovolenky 27.9.2019 a od 30.9.PN. Podmienku 270 dni nem.poistenia pre vznik naroku na materske mas splnenu.
    Pepa Alexandra - na obnovenie nemocenského poistenia nie je potrebné čerpať dovolenku. Nemocenské poistenie sa obnoví po zaslaní RLFO ukončenie prerušenia poistenia z dôvodu čerpania RD (zasiela zamestnávateľ).
    Jana Motyčková súhlas s Pepou. Netreba čerpať dovolenku, nástupom na PN (hneď po skončení RD) vznikne poistenie a nárok na náhradu príjmu, nemocenské a potom aj materské. Výška žiadnej z dávok nie je závislá od toho, či pred PN bude alebo nebude čerpať dovolenku. Dávky sa určia z pravdepodobného DVZ (predpokladaný príjem v mesiaci začiatku, PN, materskej).
    Katy a R ja som inou dávkou myslela na dávku v nezamestnanosti - že MOŽNO? sa zíde (možno nie) - bol by tam VZ, ak pôjde rovno na PN tak nebude VZ (a poistená bude)
      zbaliť

    Mám nárok na materskú ak som nestihla reťazovy pôrod?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.