Zavrieť

Porady

Daň pri predaji nehnuteľnosti v spoluvlastníctve

Dobrý deň,

v roku 2012 som získal stavebné povolenie na rodinný dom na moje meno. O rok neskôr som sa oženil so svojou súčasnou manželkou. V marci 2015 sme kolaudovali dom a v októbri toho istého roku som jej polovicu daroval na základe darovacej zmluvy (bez znaleckého posudku). Nejedná sa teda o BSM ale každý máme 50%. Nehnuteľnosť máme záujem predať, ja som oslobodený od dane od marca 2020 keď uplynie 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Ako je to však s mojou manželkou? Budeme musieť čakať až do októbra 2020 kedy uplynie 5 rokov odkedy ona nadobudla svojich 50% alebo je možné nehnuteľnosť predať už v marci a povinnosť uhradiť daň nebude mať ani jeden z nás. Ďakujem, Vilo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Manzelka musi cakat, kym bude jej 50% nehnutelnosti oslobodenych od danovej povinnosti - teda do oktobra 2020.

    Ak by ste ju predali po marci 2020 ale pred oktobrom 2020, ty nemas povinnost podat DP, ona tu povinnost ma - a musela by ziskat aj cenu nehnutelosti v case darovania.
    avadski Ďakujem, za akým účelom je nutné získať cenu nehnuteľnosti v čase darovania? Bude sa to brať akoby náklad na obstaranie danej nehnuteľnosti? Čiže daň sa bude platiť ako rozdiel medzi predajnou cenou a hodnotou v čase darovania?
    ivka70 Dan sa plati z rozdielu medzi cenou pri ziskani nehnutelnosti a cenou pri predaji.
    To, ze ma povinnost podat DP este neznamena, ze jej vyjde aj povinnost platit dan, ale do DP vstupuju obe ceny tej jej polovice domu.

    Daň pri predaji nehnuteľnosti v spoluvlastníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.