Zavrieť

Porady

Daň a zdravotné odvody zo zahraničných štátnych dlhopisov

Dobrý deň milí poradcovia,

možno len ja som to nepochopil, alebo som si nenašiel správny zdroj informácií, ale mám v tom chaos. Chcem investovať do zahraničných štátnych dlhopisov (konrétne v HU). Tam je to od dane oslobodené. Čo ale doma na SK? Kdesi som si čítal, že:
výnosy zo štátnych dlhopisov (nie je špecifikované, či tuzemské alebo zahraničné štátne dlhopisy) a štátnych pokladničných poukážok: v tomto prípade je investor povinný vysporiadať svoju daňovú povinnosť prostredníctvom podaného daňového priznania a príjem zdaní daňou vo výške 19 %.Investor je povinný platiť aj odvody na zdravotné poistenie pri tomto type príjmu (čo je 14%?)
na tom istom mieste píšu tiež:
výnosy z dlhopisov a investičných certifikátov: príjmy z dlhopisov a investičných certifikátov, ktoré plynú zo zdroja v tuzemsku sa zdaňujú zrážkovou daňou vo výške 19 %, avšak príjmy, ktoré plynú daňovníkovi zo zdroja v zahraničí si musí vysporiadať daňovník sám v podanom daňovom priznaní, kde príjem zdaní daňou vo výške 19 %. Investor v prípade výnosov z dlhopisov a investičných certifikátov nie je povinný platiť zdravotné odvody.
Táto druhá možnosť sa mi viac ľúbi

Vďaka Vám vopred za radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Daň a zdravotné odvody zo zahraničných štátnych dlhopisov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.