Zavrieť

Porady

Ako rozpočítať viacero exekúcií?

Našla som v jednom článku, že exekúcie (ak ich mám na zamestnanca viac - prednostné aj neprednostné) by sa mohli rozpočítavať pomerom, tzn. že najprv druhú tretinu rozdelím percentuálne podľa výšky dlžnej sumy medzi prednostné pohľadávky a následne prvú tretinu rozdelím percentuálne medzi všetky exekúcie (prednostné aj neprednostné) podľa výšky dlžnej sumy. Vyzerá to logicky, tak aspoň "každý dostane niečo".

Keď však čítam § 72 ods. 1 a 2 exekučného zákona 233/1995 Z.z., mali by sa neprednostné pohľadávky splácať postupne podľa dátumu doručenia, čiže najprv budem celú 1/3 posielať prvému až kým sa dlžná suma nesplatí a ostatní budú čakať (nedostanú nič hodne dlhú dobu) a potom začnem splácať druhému atď. a podobne by som mala používať druhú tretinu pri prednostných pohľadávkach (výživné tam žiadne nie je).

Ale ods. 3 toho istého § 72 umožňuje pomerné rozdelenie exekučných zrážok, ak boli doručené naraz. Mohla by som teda použiť to vyššie uvedené percentuálne rozdelenie oboch tretín ("každému niečo"), keď proste neviem, v akom poradí exekúcie prišli? Robím to totiž pre firmu externe a konateľ mi donesie papiere mesačne až k DPH a sem-tam sú medzi nimi aj exekučné príkazy (bez obálok) a to ešte tipujem, že ani tie mi neprinesie všetky z daného mesiaca, ale napr. aj také, ktoré mi zabudol priniesť predošlý mesiac.

Písala som priamo aj jednému z exekútorov, ale tiež sa mi k tomu nevyjadril.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Máte si zabezpećiť, aby Vám firma doložila všetky potrebné doklady na účely výpočtu exekúcií, rovnako ako na všetky statné mzdové náležitosti. Alebo to ostane vás, a zistite si u exekútorov, kedy ich exekúcie boli doručené.

    Ako rozpočítať viacero exekúcií?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.