Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manželku pri daň. priznaní typu A

Bola som v r.2019 v období 1-10 na predlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriazn.zdr.stavu (bez vlast.príjmu), 11-12 som bola zamestnaná na pr.zmluvu. Môže si manžel na mňa uplatniť v daňovom priznaní typu A nezdan.čiastku na aké obdobie: na obdobie 10 mesiacov - nulový príjem za mňa, alebo 12 mesiacov a rozdiel nezd.čiast. mínus príjem za tie dva mesiace, alebo si mám dať aj ja daňové priznanie za obdobie 2 mesiacov?
Je to trochu zložito napísané, snáď pochopíte, ďakujem za rady
Naposledy upravil maja4 : 02.03.20 at 18:43
3 komentárov     zbaliť
Anik predlžená rodičovská dovolenka z dôvodu starostlivosti o choré dieťa? - do akého veku dieťaťa
maja4 áno, z dôvodu nepriaznivého zdr. stavu, 6 rokov bude mat ešte len tento rok,
veronikasad poberáš rodičovský príspevok ? Kto stanovil že ide o nepriaznivý zdravotný stav ? Kedy dieťa dovršilo 3 roky veku dieťaťa ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    píšeš - že bez vlastného príjmu, teda si nepoberala RP do 6tich rokov veku dieťaťa - a nemáš rozhodnutie o nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa? - v takom prípade o NČZD na manželku nemôže byť reč - podmienky, ktoré treba splniť (aj iné, okrem starostlivosti) sú dané - v § 11..
    Čo sa týka tvojho DP - nepíšeš nič o príjme a zrazenej dani. Takže možno máš povinnosť podať DP a možno nie a možno sa ti oplatí kvôli preplatku na dani podať aj keď by nebola povinnosť. záleží od výšky zdaniteľného príjmu .
    zz/2003-595/11
    Po doplnení príjmu aj doby starostlivosti:
    Ty si povinná spraviť DP - normálne si uplatníš NČZD na daňovníka - ak si platila preddavky, všetky ti vrátia!

    No a ak si iné príjmy nemala, ktoré sa počítajú do príjmu manželky (ale si to naštuduj) - len tých 2300, tak si manžel môže uplatniť NČZD na manželku - ale len za 5 mesiacov (starostlivosť o dieťa) - a samozrejme len rozdiel (NČZD na manželku tak bajočko 680-700 eur). samozrejme, ak nemal nejaké veľmi vysokánske príjmy! Presný výpočet máš v poučení! keby si si ho prečítala, urobíš ľavou zadnou.
    Naposledy upravil Katy a R : 03.03.20 at 08:05
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maja4 lekársky posudok pre nepriaznivý stav bol platný do konca mája, do vtedy som poberala rodičovský príspevok, od júna som sa nahlásila na zdravotnú ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov - to už som nemala žiadny rodičovský, a v 11,12 som bola zamestnaná. Zdanitelné príjmy za r.2019 som mala 2300 eur, tak či si manžel na mňa môže uplatniť napr. do konca mája- keď som mala ten rodičák, a na zvyšok roka - teda 7 mesiacov si môžem uplatniť na seba nezd.čiastku a podať si daňové priznanie, aby mi vrátili daň vlastne za tie dva mesiace
    Katy a R majka - veď aj základné veci si pozri - § som priložila - že aké sú druhy NČZD !!! doplním do príspevku
    maja4 takže ak som dobre pochopila, tak manžel si môže na mňa uplatniť len 5 mesiacov nezd. časť, a sú tam zohľadnené aj tie príjmy za mesiace, za ktoré si na mňa neuplatňuje nezd. časť? Lebo mi to príde trochu na hlavu, keď som za tých 5 mesiacov nemala zdan.príjem, a má sa tam dať aj ten príjem, za ktorý si na mňa nemôže uplatniť nezd.. časť.
    Katy a R u nás je zdaňovacím obdobím celý kalendárny rok - a bodka - viď zákon o DzP (platí pre všetkých daňovníkov). Je jedno, ako to tebe príde - kým sa ti nepodarí presadiť zmenu - napr v parlamente. len ešte doplním(preistotu), že si pozri, čo všetko patrí do príjmu manželky
    veronikasad sťažnosti prijímajú poslanci parlamentu, ktorí schválili takýto zákon.

    NČZD na manželku vypočítaš podla vzorca
    (ročná NČZD-hrubá mzda znížená o poistné)/12*5
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vo svojom DP,alebo v RZD si uplatníš celoročnú NČZD.

    Manžel si na teba môže uplatniť len pomernú časť NČZD za 5 mesiacov, do vlastného príjmu manželky zahrnie celoročný príjem, vrátane príjmu zo zamestnania, znížený o zaplatené poistné. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, do vlastného príjmu sa nezahrňa.

    Nezdaniteľná časť na manželku pri daň. priznaní typu A

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.