Zavrieť

Porady

Podáva FO daňové priznanie za rok 2019 ak na Slovensku má trvalý pobyt len od októbra 2019?

FO pôsobila v Turecku s príjmom nie ako zamestnanec, podľa nášho ako SZČO.
Z trvalého pobytu na Slovensku bola odhlásená. Od októbra sa vrátila, trvalý pobyt má už zas na Slovensku. Otázka je či má podať daňové priznanie za rok 2019 na Slovensku alebo nie. A z akého príjmu.
Ja to vidím takto:
Daňové priznanie musí podať na Slovensku, lebo má trvalý pobyt na Slovensku a zdaní len príjmy ktoré dosiahla s trvalým pobytom na Slovensku, t.j. príjmy od októbra 2019. Tie príjmy, ktoré dosiahla v Turecku si zdaní v Turecku. Alebo aj nezdaní.

Kolektív mi radí, že na Slovensku nepodáva žiadne priznanie, lebo nemá dosiahnutých 183 dní pobytu. Ale nech to čítam ako čítam, v zákone je napísané:
Na účely zákona o dani z príjmov je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, bydlisko alebo sa tu obvykle zdržiava ....
Z toho mi vychádza, že nie je možnosť alebo trvalý pobyt alebo dĺžka pobytu alebo sa tu zdržiava. Mne to vychádza, že ak splní aspoň jednu podmienku, tak musí podať DP.
Pls, riešil už niekto takýto problém?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja by som povedala - že treba dobre určiť rezdidenciu, predpokladám, že ide o občana SR, nemusí byť len tých 183 dní dôležitých ?? tu:
    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...novyRezidentSR
    Ak je rezident SR - podáva DP z celosvetových príjmov tu (metódy zápočtu platí pre Turecko, ak by šlo o PP, tak aj vyňatie ). No a v Turecku rieši - podľa ich predpisov.
    Ak nerezident - tak na SK rieši len slovenské príjmy (Anik napísala už)
    a celosvetové rieši podľa tureckých predpisov.
    IvetaH Veď o tu rezidenciu ide. FS mám naštudované, preto to vidím, že mal by podať DP na Slovensku bez ohľadu na to, že 9 mesiacov mal trvalý pobyt v inom štáte. K 31.12. m trvalý pobyt na Slovensku. Len ten kolektív má iný názor.
    Katy a R pozri - kto podpisuje DP? - daňovník. Takže on je zodpovedný

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ak je jeho výška príjmu na SVK vyššia ako 1968,68 má povinnosť podať na SVK daňové priznanie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    IvetaH To je zAs druhá vec, príjem je zo zdrojov v zahraničí paragraf 6. Nezranil v zahraničí, zdani doma.
    Anik myslíš ma ten Turecký príjem zo živnosti?
    IvetaH NIe, urobila som to tak, že zdaní len príjem dosiahnutý kdekoľvek v čase, keď mal trvalý pobyt na Slovensku.
      zbaliť

    Podáva FO daňové priznanie za rok 2019 ak na Slovensku má trvalý pobyt len od októbra 2019?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.