Zavrieť

Porady

Živnostník bez príjmu a daňové priznanie

Dobrý deň,
prosím o pomoc. Od roku 2019 máme zamestnaných v pracovnom pomere dvoch ľudí, z ktorých jeden má živnosť pozastavenú a druhý živnosť zrušil (v priebehu 2019). Obaja nastúpili v roku 2019 a majú prístupové heslá na elektronické podanie. Príjem zo živnosti je 0,-€, príjem zo zamestnania cca do 1200€.
Majú povinnosť podať DP typ "B", typ "A", alebo im je možné urobiť ročné zúčtovanie? Ďakujem za ochotu.
5 komentárov     zbaliť
Mila123 aj RZD môžete ale v prípade, že nevykazujú z podnikania stratu, popr. nemajú pohľadávky, inak ako ostatní zamestnanci
fipina Nemajú príjmy ani výdavky - teda ak si zaplatené poistné na ZP nemusia uplatniť, či? Činnosť nemali žiadnu.
veronikasad A co preddavky na zdravotne poistenie? Ci mal subeh zamestnania a podnikania?
marjankaj Veronika pri paušálnych výdavkoch stratu nevykážu.
veronikasad Z nuly pausal? 60% je kolko?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    ak vykázali stratu za rok 2019 sú povinní podať DP - zaplatením ZP za čas kedy mali živnosť im vzniká strata a ak už majú elektronický prístup je jednoduchšie to podať cez to.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fipina Dňom nástupu do PP prerušil živnosť, súbeh nie je a preddavky na ZP boli počas živnosti platené.
    Čiže správne je podať DP "B" elektronicky?
    Anik áno a zaplatené poistné doň uviesť
    marjankaj podstatné je toto:
    ak vykázali stratu za rok 2019
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    O RZD už nijakovsky teraz požiadať nemôžu
    .. ten so zrušenou živnosťou už nemá povinnosť elek. komunikovať . Ja by som stratu nevykazovala, spravila by som Ačkové DP. Ten druhý ale má povinnosť komunikovať elektronicky.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Katy to akože má povinnosť elektronicky NEpodať DP ?
    Katy a R janko - však píše, že príjem majú - z PP - či? tak musí podať DP ten jeden môže papierovo, druhý elektronicky, keďže má povinnosť el. komunikácie.
    A len pre info - ja som tohto roku poslala aj Oznámenie o nepodaní DP elektronicky - tri večery som nad tým maturovala - vďaka dobrej duši na porade sa mi to aj podarilo
    marjankaj Teda ja som čítal príjem zo zamestnania 1200, príjem zo živnosti 0, teda podáva DP A, ak chce vrátiť daň. Toť vše.
    veronikasad Prijem zo zamestnania je nízky - do 1200€...
    fipina Veď práve, či má nejaký zmysel vykazovať stratu?
    Takže to zhrniem :
    1. ten so zrušenou živnosťou, napriek tomu, že ide o rok 2019 (časť roka mal živnosť, časť PP a živnosť zrušil) - stačí podať "A", je jedno akým spôsobom
    2. ten s pozastavenou živnosťou môže podať "A" ale iba elektronicky?
    Nie som si istá, či chápem správne
    Katy a R správne. Ale ak je ten príjem taký nízky - a neplatili preddavkovo dane (uplatňovali si NČZD) - tak vôbec nič netreba riešiť! ☺ žiadne DP netreba.
    fipina je to príjem len za 1.5 mesiaca, preddavky nejaké boli zaplatené
    fipina Ďakujem veľmi pekne za pomoc a všetkým želám krásny zvyšok dňa ????????
      zbaliť

    Živnostník bez príjmu a daňové priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.