Zavrieť

Porady

Preddavky DzP PO 2020 - zaokrúhľovanie a celková suma

Ahojte,

na rok 2020 máme uhradiť štvrťročné preddavky DzP PO vo výške 12 233,82 €.
12 233,82 : 4 = 3 058,455 po zaokrúhlení 3 058,46

3 058,46 . 4 = 12 233,84 €

Preddavky teda budú 3 058,46 za všetky 4 štvrťroky rovnaké alebo môže byť
3 x 3 058,46 € a 1 x 3 058,44 €?

Ďakujem
Naposledy upravil Letko : 13.03.20 at 07:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marissa8 je offline (nepripojený) marissa8

    marissa8
    Dobrý deň,

    podľa mňa je to jedno, pretože v DP 2020 uvediete sumu skutočne zaplatených preddavkov, takže ak cez preddavky zaplatíte o 0,02 EUR viac, v DP si to od celkovej daňovej povinnosti odpočítate.

    Treba vychádzať z § 47 ZDP v aktuálnom znení:

    § 47 Zaokrúhľovanie

    Všetky prepočty podľa tohto zákona sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta, pričom druhá číslica za desatinnou čiarkou sa upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej, tak, že

    a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
    b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.

    Čiže ak budete vychádzať z tohto ustanovenia, tak uhradíte každý Q sumu 3 058,46 EUR - lebo v § 42 ods. 2 ZDP sa hovorí, že štvrťročné preddavky sú 1/4 dane - vo Vašom prípade 1/4 z 12 233,82 EUR. Týmto prepočtom dostanete sumu 3 058,455 EUR - a § 47 Vám hovorí, ako akýkoľvek prepočet zaokrúhľovať - vy ste pri tomto Vašom prepočte v § 47 bod b) tzn. zaokrúhliť nahor.

    Myslím, že je to jedno a aj keby ste zaplatila ten posledný preddavok o 2 centy menej, nič sa nestane. Ale z princípu opatrnosti by som radšej zaplatila o 2 centy viac a potom si to v DP odpočítala. Ani Vás to nezruinuje a ani o tie 2 centy neprídete :-)

    Toľko môj názor :-)


    A našla som k tomu aj info zo stránky FS SR:

    https://podpora.financnasprava.sk/15...BDch-os%C3%B4b

    V jednej z odrážok píšu, že preddavky sa od 1.1.2020 zaokrúhľujú na dve desatinné miesta matematicky.


    Pekný deň.

    Preddavky DzP PO 2020 - zaokrúhľovanie a celková suma

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.