Zavrieť

Porady

skrátený pracovný čas a odvody

Zdravím, chcela by som sa opýtať.
Doteraz som mala klasickú pracovnú zmluvu na minimálnu mzdu a počet hodín týždenne 40.
Keďže koronavírus nám skomplikoval prácu, tak nám zamestnávateľ dal podpísať dodatok k pracovnej zmluve paragraf 54 zákona č. 311/2001 Z.z. s tým, že pracovný čas bude 5 hodín týždenne, aby neplatil vysoké odvody.
Chcela by som sa spýtať, ak náhodou ochoriem, tak z toho čo nám bude platiť do sociálnej poisťovni budem mať nárok na nejakú maródku a asi v akej sume? Alebo ak pôjdem na materskú, tak mi vyjde nárok na ňu?
Ďakujem za odpovede.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad odkedy trvá pracovný pomer ?
bebas pracovný pomer trvá od 16.4.2019, keď mám teraz od 1.4.2020 skrátený úväzok na 5 hodín týždenne, tak do sociálnej poisťovni bude zamestnávateľ niečo odvádzať a bude mi platiť do zdravotnej poisťovni odvody, či ako to je... ja sa tomuto vôbec nerozumiem.
Katy a R samozrejme, že bude odvádzať - koľko presne - to máš aj na výplatnej páske (a v zákone). možno na ZP sa zohľadní OP - ale to zdravotné poistenie s DPN, resp s materským nemá nič spoločné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    dávky sa počítajú z vymeriavacieho základu - nájdeš na výplatnej páske. ... rozh obdobím pre dávky nem poistenia je spravidla predchádzajúci rok - ale nie vždy (v tvojom prípade asi áno) . Takže tento rok ti budú počítané dávky z "vlanajška" budúci rok to už bude z tohto roku (zrejme plat - aj ten VZ bude pri nižšom úväzku nižší tiež?) ...
    presne (podľa toho, aký bol priebeh tvojich poistení?) máš tu: zze/2003-461/54
    Naposledy upravil Katy a R : 26.03.20 at 14:40
    bebas Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak ochories v apríli, nemocenske ti bude SP vyplacat z príjmu (vymeriavacieho zaklady) za obdobie od 16.4.2019 - 31.3.2020. Tu sa znizeny uvazok este neprejavi, pri cerpani dovolenky uz ano.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pri PN, materskej, ktoré ti vzniknú kedykoľvek po apríli do konca budúceho roku, nižší príjem ti zníži aj PN aj materskú.

    skrátený pracovný čas a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.