Zavrieť

Porady

Povinnosť vystaviť faktúru / aké účtovníctvo viesť

Ahoj, v skratke: od roku 2019 som živnostník (študent). Bolo mi povedané, že pokiaľ neprekročím hranicu na podávanie daňového priznania, nemusím skoro nič riešiť. Tak som začal živnostníčiť (elektronické služby) - s klientmi s USA (aj firmy, aj súkromné osoby). Platby som dostával na paypal hlava-nehlava - raz ako uhradenie paypal faktúry, inokedy mi len prišli na paypal účet, niektoré v eurách, druhé v dolároch. Tieto peniaze som si priebežne vyberal na podnikateľský účet. Teraz sa však dozvedám, že to asi nebude také jednoduché, a mám obavy, že som v maléri a posledné dni kvôli tomu takmer nespím. Čo si myslím, že viem:


  • nemusel som sa registrovať ako platca DPH, ani podľa §7a - služby som nedodával do EÚ
  • nemusím platiť ani sociálne a zdravotné odvody (minimálne do tej hranice 2206 €)
  • miesto dodania služieb je v USA

Vedel by mi niekto ochotný poradiť, čo všetko som spravil zle? A ako je to vôbec s tými faktúrami - musím ich do USA vystavovať? Podľa FS asi áno, no na iných weboch som našiel aj informácie, že nie - alebo len podnikateľom.

Musím viesť nejakú formu účtovníctva, pokiaľ si nechcem uplatňovať výdavky?



Za každú odpoveď veľmi pekne ďakujem, a prosím o zhovievavosť, viem, že na toto som mal myslieť skôr a je to moja chyba.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    §72/2
    Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá dodá službu s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte alebo treťom štáte, je povinná vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri dodaní služby a prijatí platby pred dodaním služby.
    marjankaj Zostáva ti iba každý deň si opakovať: "Otče náš, ktorý si na nebesiach...", ďalej si vygoogli . A dúfať 5 rokov, že ti nepríde daňová kontrola.
    pavol54 Na rozdiel od Baštrnáka a ďalších milionových podvodníkov tam bude pracovať, možno im bude robiť sluhu

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Každý podnikateľ musí viesť nejakú formu evidencie alebo účtovníctva. Treba si uvedomiť, že o forme sa rozhoduje na začiatku, viesť to treba priebežne a až na konci sa zistí, či treba podať daňové priznanie. Keď nepodávaš DP, tak síce nič nepodávaš, ale sa ti môžu ozvať, že prečo si nepodal, a potom budeš práve potrebovať tú evidenciu, aby si preukázal, že si mal malé príjmy a nemal povinnosť podať.

    Najjednoduchšia forma oproti obidvom účtovníctvam je daňová evidencia, kedy v tvojom prípade (iba príjmy a služby, žiadne výdavky, tovar ani majetok) by znamenalo viesť si jednu tabuľku s príjmami (podľa výpisu z PayPalu či banky) a jednu tabuľku s pohľadávkami (vystavené faktúry či iné pohľadávky).

    Ako tu už bolo spomínané, pri dodávaní služieb do zahraničia si povinný vystavovať faktúry, a aj keby to nebolo do zahraničia a oficiálne faktúry vystavovať nemusíš, tak aj tak by si musel pohľadávku zaevidovať podľa odseku vyššie, takže to už je za jedno a môžeš robiť faktúry vždy. Pokiaľ budeš používať nejaký ekonomický softvér, tak sa ti tam z faktúr bude rovno generovať tá evidencia o pohľadávkach.

    Ešte pár slov k DPH, písal si "ani podľa §7a - služby som nedodával do EÚ". V prvom rade, §7a nie je iba o dodávaní služieb, ale aj o prijímaní služieb (ods. 1). No a v druhom rade nejde iba firmy z krajiny EÚ, ale aj o firmy registrované v EÚ. Veľa začínajúcich podnikateľov sa na tomto nechajú "nachytať", možno aj keď o paragrafe vedia, ale neuvedomia si, že sú príjemcom nejakej spoplatnenej služby. Príklad: Svoje služby predávaš cez nejakého sprostredkovateľa, ktorý si za to strhne poplatok. Síce nič priamo neplatíš, ale prijímaš službu v hodnote toho strhnutého poplatku. Ak je tá firma registrovaná s európskym IČ DPH, tak si povinný sa vopred zaregistrovať podľa §7a a potom odviesť DPH z tohoto poplatku v SR. Tak pozor na to!
    PS: Poplatkov strhnutých PayPalom sa to netýka, finančné služby sú od DPH oslobodené.
    marjankaj Aj v daňovej evidencii, je vhodné evidovať výdavky, lebo v prípade kontroly ti nič neuznajú. Na rozdiel od výdavkov percentom z príjmov. Tam stačí evidovať iba odvody.
    Onko No však ja som to myslel tak, že nemusí evidovať výdavky, lebo si ich bude uplatňovať percentom. A odvody zatiaľ neplatí.

    Povinnosť vystaviť faktúru / aké účtovníctvo viesť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.