Zavrieť

Porady

Účtovanie taxikára SZČO pracujúceho pre zahraničnú firmu

SZČO, plátca DPH podľa par. 4 vedie JÚ. Okrem inej činnosti pracuje ako partner taxikár pre zahraničné firmy B. a U., nie v závislej činnosti, ale s vlastnou koncesiou.
Cestujúci za jazdy platia platobnou kartou zaregistrovanou u týchto B. a U.
Na základe usmernenia FS je nutné všetky platby evidovať vo VRP. Taxikár ale nedostane tieto platby priamo od cestujúcich a to ani v hotovosti ani na účet,
ale iba raz týždenne na účet od zahraničných firiem B. a U po odpočítaní provízie.
Tie na konci mesiaca pošlú taxikárovi tzv. daňový súhrn, kde je vyčíslený príjem (tržby) za mesiac + vyplatené bonusy a tiež vyčíslená a odpočítaná provízia za službu zahraničnej firmy.
V tomto prípade je podľa mňa evidencia VRP k ničomu, ale FS trvá na tom, že musí byť.
Prosím ako sa to má účtovať? Predpokladám, že nejako cez interné doklady.
Ďakujem
Naposledy upravil liveman1 : 20.04.20 at 10:41
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    ja nie som uctovnik, ale sedliackym rozumom mi vychadza, ze taxikar ma trzby od B a U bezhotovostnym prevodom na ucet, a to na zaklade zmluvy ktoru s nimi ma uzatvorenu, nevidim z napisaneho dovod, preco by mal davat tieto trzby do VRP, na vrp su dane 3 podmienky, ktore maju byt splnene sucasne, (skratene podmienky: vykonáva podnikateľskú činnosť,
    prijíma tržbu v hotovosti na predajnom mieste,
    predáva tovar alebo poskytuje vymedzenú službu) a z tohto sa zda, ze nie su splnene sucasne vsetky, , co sa tyka provizii, tie by sa mali pripocitat ku prijmom ID na zaklade vystavenych dokladov U a B, a nezabudnut na DPH a, no je to len moj maly osobny nazor, profici mozu mat iny nazor
    Naposledy upravil mona091 : 20.04.20 at 11:19
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    liveman1 nič v zlom, ale z komentára vidieť, že tomu naozaj nerozumiete, takže prosím radšej k téme nepísať, dúfam, že sa ozve niekto fundovanejší, prepáčte,
    čo sa týka VRP, toto sme riešili s MF ešte v januári, záver bol ten, že musíme používať VRP, nakoľko zákazník platí kartou, ktorá nahrádza hotovosť, takže stanovisko MF SR meniť nebudem
    marjankaj asi si to nie dobre vysvetlil. Karta patrí firmám B a U.Čo má szčo spoločné s tou kartou?
    A taxikár nemôže nikoho odviezť za peniaze v hotovosti? Nesmrdí to závislou činnosťou?
    mona091 platba kartou je viazana na ucet v banke, ucet je viazany na majitela uctu, majitel uctu eviduje prijem na svojom ucte, ak majitelom uctu, na ktory ide platba prostrednictvom karty nie je taxikar, tak tento prijem patri niekomu inemu, preto som presvedcena, ze prijmy z platby kartou na ucet v banke si musi evidovat subjekt, ktory je majitelom uctu, na ktory prichadzaju platby kartou
    liveman1 Kto, ja som si to zle vysvetlil? Ja viem ako to funguje, ale neviem ako to správne účtovať.
    Karta nepatrí žiadnym firmám, svojou kartou platí zákazník za jazdu, peniaze nedostane SZČO taxikár, ale firma B ako sprostredkovateľ, ktorý až následne posiela peniaze taxikárovi raz týždenne po odpočítaní provízie. V hotovosti sa neplatí.
    marjankaj A toto je čo?
    Cestujúci za jazdy platia platobnou kartou zaregistrovanou u týchto B. a U.
    liveman1 to je karta cestujúceho, platí cez aplikáciu touto kartou
    mona091 Úplne jedno, kto je vlastník platobného prostriedku- karty, dôležité je, kto je majiteľom účtu- prijímateľom platby platiacej karty
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety Miluš, aj ja som priložila v odpovedi riešenie a odkaz na ten istý link ale zadávateľ asi ani nič nečítal.
    liveman1 tak toto som si teraz prečítal, skúsim podrobnejšie preštudovať ďakujem, ale je to len pre neplátcu DPH
    liveman1 V poriadku tému považujem za uzavretú.
      zbaliť

    Účtovanie taxikára SZČO pracujúceho pre zahraničnú firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.