Zavrieť

Porady

Výsluhový príspevok, odchodné

Dobrý deň, chcem sa spýtať, pokiaľ SZCO pracoval do 09/2019 ako zamestnanec štátnej správy a od 01,10,2019 je SZČO a v od 01,10,2019 do 30.09.2021 mu bude vyplácaný mesačne výsluhový príspevok a bolo mu priznané aj odchodné 10,12,2019 a vyplatené v 12/2019. Z oboch príspevkov bola zrazená dan z príjmov.
1, môže si uplatniť NČZD na daňovníka
2, treba uviesť tieto príjmy v DP typ B aj keď boli zdanené?

Ď.
Naposledy upravil Maria129 : 31.05.20 at 12:10
10 komentárov     zbaliť
veronikasad výsluhový dôchodok sa zdaňuje ?
Maria129 Pýtala som sa na výsluhový príspevok, ospravedlňujem sa, zle som uviedla názov témy
misoft No ja čumím..... zdaniť výsluhový dôchodok ... niekto asi už uplatňuje ten zamietnutý návrh z istej dielne.
Mária129 - výsluhový dôchodok nie je MZDA! Je to dávka dôchodkového zabezpečenia z uvedeného rezortu štátnej správy. To je ako keby si starobným dôchodcom ich dôchodky zdaňovala.
Prakticky - vy ste ho ukrátili o časť dôchodku.
ivka70 Pise o vysluhovom prispevku, nie o dochodku, to su 2 rozne veci.
4.cast zakona
https://www.epi.sk/zz/2002-328
veronikasad Ivka, názov temy je výsluhový dôchodok
ivka70 Ale v texte pise o zdaneni prispevku, nie dochodku
misoft ivka - VÝSLUHOVÝ !!! - je to súčasť socialneho zabezpečenia daného rezortu - takže ani príspevok, ani dôchodok sa nemôžu zdaňovať. Dôchodok je trvalý, príspevok je dočasný na určitú dobu. Ak sa to napíše do DP - je to nezdaniteľný príjem.
marjankaj No ktovie dokedy? Na tlačofkách hovorili aj o zdaňovaní dôchodkov. Uvidíme, či sa to odvážia dať do zákona. Majú vyše 90 poslancov, tak by im to aj prešlo.
ivka70 Misoft, nemusis mi tu kricat velkymi pismenami, ja som len upozornila, ze reagujes na dochodok, o ktorom sa ale v prispevu nepise ... skus citat s porozumenim a nehrat sa tu na policajta .....
Katy a R a pritom stačí najskôr pozrieť zákon
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. Moze
    2. V DP musi uviest vsetky zdanitelne prijmy, takze aj odchodne a pod.
    Rovnako uvedie aj uz zaplatenu dan.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač 1. Môže ako môže....

    ...a nezáleží náhodou aj od výšky výsluhového príspevku podľa § 11 ods. 6 ZDP ?
    Mila123 Juraj, nezáleží, nakoľko v roku nebol k 01 01 2019 poberateľom SD alebo obdobného D...od r. 2020 sa bude počítať v prípadnom rozdiele....
    ivka70 A kedze do septembra pracoval, zdanitelne prijmy prekrocia hranicu povinnosti podat DP a vtedy priznava vsetky zdanitelne prijmy
    buchač Mila123 (Dnes 10:01) Juraj, nezáleží
    ==================
    Mne je jedno jak lanský sňah...

    Lenže ja som nemal nárok na nezdaniteľnú časť, keď som makal...a tým pádom som oproti kolegom mal menej o cca 3.000Sk.
    Ale je pravda, že to bolo pred 15 rokmi.
    marjankaj Juraj nemôžeš sa riadiť zákonmi z čias márie terézie.
    Uveď o ktorý rok išlo a odkedy si mal ten dôchodok.
    Veď vieš že zákony sa menia aj viackrát do roka.
    A teraz aj zo dňa na deň. Podľa hygienika.
    buchač Ale šak ja sa neriadim...iba som sa pýtal.
    Pre mňa je podstatné to, že mi cinkne na účet patričná suma v pravidelných intervaloch...a fertig.
    veronikasad Juraj, ak sa bavime o vysluhovom dôchodku a nezd.casti zakladu dane,na tu ma VD narok len v prvom roku poberania vysl.dochodku, ak on nepožiadal od 1.1. V dalsich rokoch uz nie, alebo len vo vyske rozdielu.
    Tato tema napriek nazvu, je o zdanovani vysluhoveho ptispevku ...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Mária - DP spravíš normálne, ako všetci ostatní - a uvedieš tam VŠETKY zdaniteľné príjmy za rok 2019 (ako už ivka napísala) - samozrejme si nemôžeš vymyslieť údaje - napíšeš tam len to, čo je aj v potvrdení o zdaniteľnom príjme . (aj príjem, aj preddavkovo zaplatenú daň) - to k príjmom podľa §5. Tiež tam uvedieš príjmy podľa § 6 (zo živnosti). A aj iné - ak boli. Či ti výjde nejaká NČZD - tak to záleží aj od výšky všetkých aktívnych príjmov (§11). pri vysokých príjmoch môže byť aj nula.
    K zdaňovaniu príspevku (mala si dať do nadpisu, že ide o príspevok hádam oprav, nech nemýliš? )

    zze/2003-595/9/2/f
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Maria129 Katy a R v rozhodnutí z Ministerstva vnútra SR je písané že sa prizanáva ODCHODNÉ vo výške XY a podľa par.9 ods 2 písm. f) a par. 15 zákona č. 595/2003 o DzP podlieha odchodné 19 % dani. Preto sa suma odchodného znižuje o sume dane.
    Uvádzať to do DP alebo nie, rovnaká formulácia je aj k výsluhovému príspevku. A reálne mu prislo na účet suma ponížená o dan z príjmov...
    veronikasad Samozrejme, odchodné aj výsluhový príspevok je predmetom dane, preto ho uvádzaš v DP a celkovú daňovú povinnosť znížiš o zaplatené preddavky na daň.
    Katy a R však som ti aj zákon priložila - aby si sa ešte uistila, že sú to zdaniteľné príjmy, máš to aj v potvrdení - a tiež som napísala, že VŠETKY zdaniteľné príjmy idú do DP. Aj keby si niečo vyhrala, alebo aj iné... tak neviem - si rovnaký daňovník, ako všetci ostatní .
    Maria129 Ok, ale pokiaľ bolo niečo už zdanené, aj tak to treba uvádzať v DP?
    Katy a R Mária - ja neviem čo ešte k tomu napísať - vieš vôbec, že prečo sa robí DP ??? vieš čo je preddavok na daň?
    Mária27 Aj normálna mzda príde už zdanená a predsa sa uvádza v daňovom priznaní.
    Maria129 OK, ďakujem za rady
      zbaliť

    Výsluhový príspevok, odchodné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.