Zavrieť

Porady

Výstavba domu a dane

Ahojte, chcel by som postaviť dom ako fyzická osoba nepodnikateľ a následne ho predať. Vie mi niekto povedať, čo ma čaká ohľadom daní príp. odvodov ? Viem, že po piatich rokov je tento príjem od dane oslobodený, ale predpokladám, že ho predám skôr. Z čoho sa bude odvíjať základ dane ? Budem mať bločky + faktúry za práce. Dakujem.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Budeš stavať svojpomocne (bez dokladov za prácu) alebo cez firmu ?
Ferdosondo Väčšinou svojpomoc, ale niečo aj cez firmu
veronikasad Pozri link, ktorý priložila Ivka, posledný priklad. Cenu vlastnej prace si nemozes zapocitat do vydavkov, neplatí ani znalecký posudok. Odkladaj si všetky doklady o nakupe a platbách pocas výstavby.
veronikasad Zaklad dane, z ktoreho budes platit dan, je rozdiel medzi predajnou cenou domu a skutočnými vydavkami.

Tento rozdiel vstupuje aj do rocneho zuctovania zdr.poistenia, t.zn.ak nemas iny prijem zo napr. zo živnosti, vznikne ti 14% (7% ak si ZTP) nedoplatok na zdr.poisteni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ferdosondo Dík a kdesi som zachytil, že aj zdravotné poistenie, či je to nezmysel ?
    ivka70 Zdravotna poistovna ti urobi rocne zuctovanie ZP podla danoveho priznania, ktore podas a podla vsetkych prijmov v tom danom roku.

    Výstavba domu a dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.