Zavrieť

Porady

Dan zo zdedeneho pozemku

Ahojte. Potrebujem poradit ohladom zdedenych pozemkov. Po dedicskom konani som podala danove priznanie za pozemky. Odvtedy mi chodi kazdy rok rozhodnutie o vyrubeni dane. Az tohto roku som sa dozvedela, ze z pozemkov, ktore ja neobhospodarujem, nemam platit dane. Pisala som uz aj na Poln. Druzstvo a oni mi vystavili najomnu zmluvu na pozemky, ktore obhospodaruju oni stym, ze oni za tieto pozemky dan uhradia. Takisto vlastnim aj nejake lesy a ttp, ale neviem, kto z nich ma uzitok. Vsetky pozemky su na opacnom konci republiky. Teraz mi znova, ako kazdy rok, prisiel dopis s vyrubenim dane.
Moja otazka je, ako mam postupovat dalej. Budem kontaktovat konkretnu obec, ze doslo k zmene, ale co s ostatnymi pozemkami?
Naposledy upravil chelsea87 : 28.05.20 at 10:59
misoft Kontaktuj správcu dane (obec) a ukáž im nájomnú zmluvu. Potom by správca dane musel vyrúbiť daň tomu, kto na pozemku obhospodaruje. Zároveň upozorni PD, že si nesplnili povinnosť a neprihlásili sa správcovi dane ako užívateľ pôdy a neplatia zákonné dane za nehnuteľnosť/ pôdu.

Lesy - zistiť, či nie sú v urbariáte, či ich nevyužíva niekto a či oni platia dane. Ak nič také neexistuje - žiaľ, za pozemky musí platiť dane majiteľ. To isté platí aj o ostatných pozemkoch.
Inak - dá sa to (myslíl) zistiť aj na katastri.
chelsea87 Dik za odpoved. Na kataster som pozerala, vsetky pozemky by mali byt v jednom katastralnom uzemi. Pisala som aj na urbar, ale odtial sa mi nikto nevyjadril.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak obci doložíš, že tú daň platí ten, čo úžíva - tak ju nemusíš platiť ty. takže aj v tom druhom prípade rovnaký postup. MOŽNO ti na OU poradia - že kto to užíva?
    chelsea87 Myslis Okresny urad ci nieco ine?
    Katy a R obecný úrad - odkiaľ ti chodia dane - resp mestský (ak budú vedieť niečo o užívateľovi)

    Dan zo zdedeneho pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.