Zavrieť

Porady

Obec si dala vypracovat uzemny plan, vratane mojej parcely, bez mojho vedomia - musim to akceptovat?

Obec si dala vypracovat uzemny plan UP , v ktorom je zahrnuta aj moja parcela - Trvaly travnaty porast, niekolko hektarov. Ide o zaväznu cast UP. Okolo mojho pozemku su nove rodinne domy. Architekt do UP zakreslil , ze cez moj pozemok v buducnosti pojde nadjazdova cesta a ze tam budu aj obecné oddychove a sportove plochy, altanok..... Urobili tak bez mojho vedomia, nik ma nekontaktoval. Moze obec takto postupovat ? Znehodnotia mi tak cely pozemok, ktory sme chceli predat. Musim ako majitel akceptovat tento UP? Ta cesta a tie sportoviska sa budu mozno robit o 20 rokov - ja teraz nemozem pozemok predat? Kto by kupil taky pozemok, kade pojde cesta? Ako to mam riestit? diky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    V skratke povedané:
    Proces prípravy územného plánu má niekoľko fáz, jednou z nich je aj verejné prerokovanie - viď: https://www.uzemneplany.sk/priprava-a-realizacia-upn, v rámci ktorého môže verejnosť podávať námietky. Zvykne sa to robiť verejnou vyhláškou, lebo dotknutí sú v podstate všetci vlastníci pozemkov, ktoré sa nachádzajú v územnom pláne.

    Nepíšeš, v ktorej fáze prípravy či schvaľovania UP sa nachádza. Počas verejnej diskusie môžeš dať námietky, ale nemáš zaručené, že budú zohľadnené, lebo všeobecný záujem je prednejší, než záujem individuálneho vlastníka.

    Pozemok bude naďalej tvoj. Jedine, že by ho v rámci výstavby nadjazdu od teba investor (obec, štát) odkúpili, alebo vyvlastnili za primeranú cenu. Zvyšok pozemku môžeš stále využiť na určený účel - teda športové plochy. Je mi jasné, že ty nebudeš stavať ihrisko, ale možno obec alebo nejaký súkromný investor áno a tí od teba pozemky odkúpia.

    Zhrnutie - áno, obec môže určovať v UP, na čo sa ktorý pozemok môže využiť, lebo ide o rozvoj obce.
    Naposledy upravil Chobot : 19.05.22 at 12:34
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martinasent dakujem. UP je uz hotovy a je na webe obce. Cize ja tie pozemky na sportoviska mozem predat len obci a to na cestu len investorovi? Povedzme ze vsetko naplanovane sa udeje o x rokov, ja dovtedy musim len cakat? Nemozem to nikomu inemu predat, len obci?
    dmc môžeš to predať každému kto bude mať záujem.
    Chobot Môžeš to predať komukoľvek. Vlastnícke právo nie je dotknuté. Len možnosť využitia pozemku musí byť v súlade s územným plánom. Teda pokiaľ je tam, že je oblasť určená na rekreáciu a šport, tak tam nemôžeš postaviť rodinný dom.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    zdá sa mi, že tvoje chápanie sveta je úplne opačné... žiadne znehodnotenie, tvoje pozemky práve znásobili svoju hodnotu. ak to nechápeš, tak potom neviem...

    ak chceš, tak kľudne tvoje pozemky kúpim za cenu TTP. samozrejme všetky, nielen tie pod budúcou cestou. ale ani to by na veci nič nemenilo.

    Obec si dala vypracovat uzemny plan, vratane mojej parcely, bez mojho vedomia - musim to akceptovat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.