Zavrieť

Porady

Vypovedna doba pri nástupe do štátnych zložiek

Dobrý deň, chcem sa opýtať pri nástupe do štátnych zložiek či hasiči policajti... Je platná výpovedná lehota 2 mesiace z aktuálneho zamestnania?
Naposledy upravil ivka70 : 19.08.22 at 14:53 Dôvod: Cele v nazve
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Policajt nie je verejná funkcia ale štátna služba. Z dôvodu nástupu do štatnej služby nemáš skrátenú výpovednú dobu a ani to nie je prekážka v rámci zákonníka práce (počas prekážky ti PP trvá).
    Skončiť PP môžeš aj dohodou k určitému dňu. Navrhni zamestnávateľovi, vysvetli dôvod.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Podľa správnosti ide o nie o výpovednú lehotu, ale výpovednú dobu. A výpovedná doba - je jedno, či nastupuješ k hasičom, baníkom alebo do iného zamestnania, tak výpovedná doba z pôvodného pracovného pomeru je závislá od dĺžky trvania pracovného pomeru a prípadne toho, aká je uvedená v pracovnej zmluve.

    Podľa ZP štandardnou výpovednou dobou pri pracovnom pomere, ktorý netrval viac, ako rok, je 1 mesiac. Ak PP trval viac, ako 1 rok, tak VD je najmenej 2 mesiace.

    Predpokladám, že sa pýtaš na výpoveď danú zamestnancom.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mirec55s Mne bolo povedané že pri nástupe do záchranných zložiek MNV keďže je to práca vo verejnom záujme tak výpovedná doba neplatí, preto sa pýtam lebo viem že oni sa nie vždy riadia zákonníkom práce
    Chobot Prácu vo verejnom záujme upravuje ZP v § 136 a 137. V § 137 ods. 2 je definovaná verejná funkcia takto:

    "Výkon verejnej funkcie na účely tohto zákona je plnenie povinností vyplývajúcich z funkcie, ktorá je vymedzená funkčným obdobím alebo časovým obdobím a obsadzovaná na základe priamej voľby alebo nepriamej voľby alebo vymenovaním podľa osobitných predpisov." - myslí sa tým najmä výkon starostu, župana, poslanca,

    Tá tvoja funkcia hasiča spĺňa túto definíciu?

    Ak áno, tak prac. pomer sa nekončí, ale z pôvodného zamestnania si uvoľnený na výkon verejnej funkcie. Až verejná funkcia skončí, tak sa zvyčajne zamestnanec vráti k pôvodnému zamestnávateľovi.

    Keďže si skúpy na informácie a píšeš v hádankách, tak je ťažké ti priamo a relevantne odpovedať a kopec vecí si musíme domýšľať. Čo sú to napr. "záchranno-poriadkové zložky MNV"???

    Najhoršie je, keď ti niekto povie niečo "že vraj" a my teraz máme hádať, čo tým myslel. PRečo ten, čo ti povedal, nedal hneď aj odvolávku na príslušné ustanovenie príslušného zákona? V jednom mal dotyčný pravdu - že výkon verejnej funkcie sa nie vždy riadi zákonníkom práce (napr. funkcia poslanca). Ale to sa týka tej verejnej funkcie, nie súčasného pracovného pomeru, ktorý sa pravdepodobne riadi zákonníkom práce.
    buchač A terazky mi Kefalín povedzte, že kedy sa podá výpoveď, ak dotyčný nevie presný dátum nástupu k ozbrojeným zložkám ?
    Mirec55s Presne tak to je ja som sa 12.8. dozvedel že nastupujem 1.9 ako hasič, keďže to bol piatok tak následne hneď v pondelok som požiadal o výpoveď dohodou ,a zamestnávateľ trvá na 2 mesačnej výpovednej. Preto sa pýtam ako to je lebo neverím že všetci čo nastupujú ku policajtom colníkom hasičom a majú inú prácu majú takých dobrých zamestnávateľov že im nerobia problemy
    avalik výpoveď dohodou neexistuje ... buď výpoveď alebo skončenie PP dohodou
    akú máš prácu, akú škodu spôsobíš zamestnávateľovi ak od 1.9. neprídeš do práce?
    Mirec55s Som bežný zoradovač čo si poctivo robí svoju robotu. Aku škodu urobím zamestnávateľovi keď vo firme pracuje vyše 900 ľudí? A kolegov čo robí tú istú prácu mám 11?
    buchač Mirec55s (Dnes 18:30) Preto sa pýtam ako to je lebo neverím že všetci čo nastupujú ku policajtom colníkom hasičom a majú inú prácu majú takých dobrých zamestnávateľov že im nerobia problemy
    ==================
    Máš recht...

    Chobotík a aj iní relevantnú odpoveď nedajú, lebo ju proste nevedia.
    Keby hej, tak by pripli znenie zákona.
    avalik tak v poriadku, choď za šéfom, že dohoda o skončení PP dňa 31.8., lebo tak, či tak, ťa od 1.9. neuvidí v robote aj keby si dal výpoveď ... a teraz je už jedno či výpoveď dáš zajtra, v pondelok alebo 31.8. ak nepristúpi na dohodu
    Chobot Zdrž sa invektív. Pre teba nie som Chobotík.

    A ak máš inú odpoveď, tak pripni ty znenie zákona, na ktorý sa odvolávaš. Zákonník práce toto nerieši a nepoznám iný zákon. podla ktorého by pracovný pomer končil nástupom do armády alebo k hasičom.

    Podľa ZP ho zamestnávateľ uvoľňuje na dlhodobý výkon v zmysle uvedených paragrafov, ktoré som uviedol. Takže nemáš pravdu, že som neuviedol znenie zákona.

    A ak neprestaneš rýpať, tak ti bude mazať tvoje príspevky. Doteraz som ťa ignoroval - nereagoval som na tvoje debilné poznámky ani som nemínuskoval tvoje príspevky, ako si sa mylne nazdával. ZAto ty moje s radosťou áno. Ale na teba to neplatí, ty jednoducho potrebuješ rýpať.
      zbaliť

    Vypovedna doba pri nástupe do štátnych zložiek

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.