Zavrieť

Porady

Môže zamestnavatel zakazať pracu kvôli starému občianskemu preukazu?

Dobrý deň. Prepadol mi občiansky preukaz.Všimol som si to len nedávno. Zamestnavatel u ktorého som už rok, si to taktiež všimol a vyžaduje odo mňa fotokopiu nového. Zatial som nebol na PZ požiadať o nový, avšak zamestnávatel - v resp. uctovnicka mi oznámila prostredníctvom mojho vedúceho, ze pokial im neposlem odfotený nový Občiansky preukaz, nemožem
dalej pracovať. Vresp. nedostanem služby. Vraj, čo ak by prišla kontrola. Pracujem pre sbs a myslím si, že na mna robia zbytočný nátlak, čo myslíte vy ? Je takáto forma vymáhania legálna? Udaje na obcianskom sa nemenia. dakujem za odpoved
17 komentárov     zbaliť
veronikasad Prečo odmietas ísť si vybaviť nový OP? Mal si tak urobiť hneď ako si to zistil...
Obcan2021 neodmietam, len onedlho zmenim adresu trvaleho bydliska a tak či tak by som si to šiel vybaviť. Len teraz to vyzera , že to budem museť urobiť 2x kvoli zamestnavatelovi
ivka70 A ešte aj pokutu za to môžeš dostať.
Mila123 ako vieš hodnoverne preukázať svoju totožnosť? cestovný pas máš platný?
Obcan2021 Netyka sa to otazky
buchač Ja tam vidím tri roviny :
1. Firmu je trt po tom, či je OP platný.
Veď po Slovensku je plno jedincov, čo ho nemajú platný...a keby im bol zakázaný prístup na pracovisko, tak to by bolo teda iná káva.

Poznámka - účtovníčku je potrebné poslať medzi šanóny a kalkulačku...ona nemá právomoc ohľadom prideľovania služieb...alebo snáď aj hej ?

2. Čo bráni ísť vybaviť si nový OP ? Je to otázka pár minút (ktoré sa ovšem môžu predlžiť o čas čakania) a fertig. Do 2-3 týždňov nový doklad dôjde.

3. Je potrebné myslieť aj na to, že pri nejakej kontrole na pracovisku polišmi by títo neplatný OP mohli zadržať.
O nejakej kontrole pri jazde autom ani nevravím...tam by hrozila aj nejaká pokutička.

Takže ak sa tu ideme baviť o nátlaku, tak ten by som bez mihnutia oka nazval pohodlnosťou tvojej osoby...či ???
Obcan2021 dnes maju zavreté. najblizsie v pondelok. Pojdem tam, O tom niet pochyb. Za 20€ to spravia policajto za 2 dny, tam nevidim problem. Len postup zamestnavatela je "zvlastny".
Jarka 1 Prečo by mal byť postup zamestnávateľa zvláštny, veď pracuješ pre sbs. Tam sú presa len nejaké prísnejšie požiadavky na zamestnancov. Nemali by prehliadať to, čo by iný prehliadol. Máš smolu, že budeš onedlho meniť adresu. Takto budeš mať 2x starosti. Po ľudskej stránke chápem, že sa to snažíš natiahnuť tak, aby si urobil obe zmeny naraz, ale nestojí to za prípadnú pokutu.
Obcan2021 požiadavka na sbs je preukaz odbornej sposobilosti. Ten platny mam, aj policajti ho vyzaduju pri kontrolach, obciansky ich nezaujima. Ale aj tak ma to stve, ze dnes mi zakazali pracu, zajtra mi zmrazia vyplatu.
buchač Obcan2021 (Dnes 15:21)...ze dnes mi zakazali pracu, zajtra mi zmrazia vyplatu.
==============
Znova zopakujem.
Odhliadnuc od neplatného OP sa mi zdá, že tak trochu preháňaš alebo zavádzaš.
Ono totiž sa mi nejak nechce veriť, že by si firma - účtovníčka dovolila zmraziť výplatu....
Keby aj hej...tak to by ju jeden pekne poslal do teplej diery...a keby firmu (účtovníčku) zažaloval, rozhodne by súd vyhral.
Obcan2021 jasnačka, o mrazeny este nepadla rec, to bola len moja domnejka, inak diky za informacie. celkom mi pomohli.
veronikasad Odkedy máš neplatný OP? Kedy na to prišiel zamestnávateľ a upozornil ťa?
misoft Sám si sa o tento stav pričinil.
A) Ty si povinný si kontrolovať OP a v prípade konca platnosti si vybaviť nový - že ideš meniť adresu a preto si "čakal" - to je tvoja vychcanosť.
B) Platný preukaz odbornej spôsobilosti nenahradzuje preukaz totožnosti. V prípade podrobnej kontroly - nevieš dokázať, že ty si ty a tým pádom platný preukaz spôsobilosti ti je na houno!
C) zamestnávateľ má zaručene určité podmienky a pravidlá (nielen vyplývajúce zo zákona) - a pokiaľ nemáš platný preukaz totožnosti - môže ťa dať mimo službu, neplatené voľno, vyhodiť ťa.
Obcan2021 mam ho neplatny niekolko mesiacov, dosiel som na to nahodou ked som si kupoval sim kartu cez e-shop a chceli po mne udaje z obcianskeho. V praci som vravel kolegom , ze aka kravina, ze kdekolvek idem , chcu po mne OP, ale nikomu nevadi ze je uz neplatny. Samozrejme netrvalo dlho slovo dalo slovo a po 2 tyzdnoch prisla vyzva z práce na nápravu.
Obcan2021 misoft, podla tvojej logiky v Béčku by som si mal na čelo prilepiť OP aby každy policajt na slovensku vedel kto som. Aj keď nemaš OP pri sebe , nevadi, ked povies svoje meno a priezvisko, bydlisko a datum narodenia, policajtovy to staci na vierohodne preukazanie sa. A keby napr idem dakde kde je SBS a chce po mne doklad totoznosti, nemusi to byt OP. moze to byt aj karta poistenca, aj kreditka, vodicky preukaz alebo identifikacny preukaz, pretoze zakon nedefinuje akym dokladom sa ma obcan vierohodne preukazovať.
misoft Karta poistenca, kreditka, identifikačná preukaz NIE SÚ preukazmi totožnosti! Tým je OP, vodičský prípadne PAS. Tieto tri doklady sú vládou vydávané identifikačné doklady.
https://www.home.saxo/sk-sk/accounts...gdocumentation
"Vládou vydaný identifikačný doklad
Obsahujúci vaše meno, jedinečné osobné identifikačné číslo, fotografiu a podpis. Môže sa jednať o jeden z nasledujúcich dokladov:

Pas
Vodičský preukaz
Občiansky preukaz

Dokument musí byť:
Aktuálny a platný
Vydaný oficiálnym vládnym úradom"
buchač misoft (Včera 18:56) Sám si sa o tento stav pričinil.
A) Ty si povinný si kontrolovať OP a v prípade konca platnosti si vybaviť nový - že ideš meniť adresu a preto si "čakal" - to je tvoja vychcanosť.
B) Platný preukaz odbornej spôsobilosti nenahradzuje preukaz totožnosti. V prípade podrobnej kontroly - nevieš dokázať, že ty si ty a tým pádom platný preukaz spôsobilosti ti je na houno!
C) zamestnávateľ má zaručene určité podmienky a pravidlá (nielen vyplývajúce zo zákona) - a pokiaľ nemáš platný preukaz totožnosti - môže ťa dať mimo službu, neplatené voľno, vyhodiť ťa.
====================
1. To je tvoj názor
2. Hlúposť jak traky.
3. Ujovina na kvadrát...
To akože fakt chceš tvrdiť, že v zákonníku práce je nejaká zmienka o tom, že neplatný OP je dôvodom na výpoveď ?

P.S.:
Veď takýto názor by som nazval právne bezvedomie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Leniqa je offline (nepripojený) Leniqa

    Leniqa
    Zákon č. 395/2019 Z. z. hovorí mimo iného o povinnostiach spojených s OP.

    § 15 Povinnosti na úseku občianskych preukazov
    (1) Občan je povinný
    a) požiadať o vydanie občianskeho preukazu do 30 dní od neplatnosti skôr vydaného občianskeho preukazu..

    Priestupky
    (1) Priestupku sa dopustí ten, kto...
    f) nepožiada o vydanie občianskeho preukazu v lehote určenej týmto zákonom,
    ...

    Zamestnávateľ postupoval správne. V zákonom stanovenej lehote si nepožiadal o vydanie nového OP, porušil si zákon a ešte o tom
    verejne medzi kolegami hovoríš. Pozastaviť ti činnosť SBS je najlogickejšie riešenie a bude obnovená vydaním nového OP. Bez platného OP nie si spôsobilý na právne úkony.
    Naposledy upravil Leniqa : 29.10.22 at 05:41
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Pozastaviť ti činnosť SBS je najlogickejšie riešenie a bude obnovená vydaním nového OP. Bez platného OP nie si spôsobilý na právne úkony.
    =======================
    Nesúhlasím.

    Pozastaviť činnosť by bolo porušenie zákona zo strany zamestnávateľa !
    Predsa nejde o § 63 Zákonníka práce...a keby už aj hej, tak by niečo také muselo byť v interných smerniciach.
    Ako som už spomenul, ak by sa v podnikoch kontrolovali OP, tak by vééééľmi veľa ľudí nemohlo ísť do práce.
    Tu ide skôr o to, že nejaká účtovníčka chce byť silno múdra a tlačí príliš na pílu.

    ...a aké právne úkony máš na mysli v súvislosti s výkonom služby SBS ?
    Leniqa To, že ty s tým nesúhlasíš neznamená, že to nie je právne v poriadku. Čiže de facto nesúhlasiť môžeš, de iure je ich postup v poriadku. Pozastavil jeho výkon práce dovtedy, kým nebude mať opäť platný OP ( do toho stavu sa dostal vlastným zavinením a nevykonal nápravu ani po výzve zamestnávateľa ). Okrem iného je to občianska povinnosť každého občana SR od 15r., bez nutnosti intervencie zamestnávateľa. Špeciálne pri práci v SBS a OZ si na toto dávajú zamestnávatelia pozor. Účtovníčka mu to len odkomunikovala, ona sa tiež riadi zákonmi a svojimi priamymi nadriadenými eventuálne vedením spoločnosti. Čiže učite nás nebudú kontrolovať SBSkári, ktorí sami nedodržujú platné zákony. That´s all. Keď sa mu to nepáči, nech ide predávať do Lidla, uvidíme, či mu tam neplatný OP prejde
    buchač Leniqa...len na okraj, robil som pár rokov u SBS...takže niečo o problematike viem.

    Takže ešte raz.
    Ja neriešim platnosť OP a okolnosti okolo toho. Tie sú jasné
    Ale ak by mne šáhla - nevyplatila nejaká smiešna účtovníčka mzdu (lebo aj to je spomínané), tak to by bol iný fofr.

    Čo sa pozastavenia výkonu práce, prečítaj si príspevok od avalik.

    P.S.:
    Nebudú akože kontrolovať SBSkári, čo nedodržujú zákony (akože neplatnosť OP) ?
    Nech sa páči, pri najbližšej príležitosti sa nepreukáž svojim dokladom alebo si najprv pýtaj OP od pracovníka SBS...a uvidíš, čo sa stane.

    P.S.:
    To aj v iných firmách je tak, že sa kontroluje platnosť OP ? A ak ho niekto má neplatný, tak mu zakážu vstup na pracovisko a vyhrážajú sa nezaplatením mzdy ?
    To aj vo vašej/tvojej firme sú také praktiky ?
    avalik zamestnávateľ ale nie je kompetentný riešiť priestupky na úseku občianskych pteukazov
    a ďalej, bolo už právoplatne rozhodnuté o priestupku? - následne bude toto rozhodnutie dôvodom na znenu bezúhonnosti, či inou prekážkou na účely výkonu povolania na ktoré sa vzťahuje zákon o SBS? Ak áno až po právoplatnosti môže zamestnávatel konať.

    Samozrejme, mám za to, že Obcan2021 nemá čo špekulovať a v pondelok nech nabehne na pracovisko vydávania dokladov.
    Obcan2021 nabehnem, len este neviem ci si mam pripavit hotovost alebo sa bude dat pokutu za omeskanie zaplatit cez bankovy prevod.
    avalik neplaš sa, hore bol citovaný priestupok, zákon ďalej uvázda, že pokutu "možno uložiť" nie, že "uloží pokutu" ... čítaj zákon o OP
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ak máš neplatný OP, je v tvojom záujme si vybaviť nový - nemusíš si platiť zrýchlené vydanie

    ale, oboznámil ťa zamestnávateteľ s účelom spracovania údajov o platnosti tvojho OP? Je v tom oboznámení odkaz na zákon, ktorý vyžaduje aby tento údaj zamestnávateľ uchovával?
    Konštatovanie účtovníčky, že čo keď príde kontrola, nie je účel spracovania.
    Takže zamestnávateľa požiadaj o predloženie účelu spracovania - je to jeho povinnosť.
    Ak neplatnosť OP, je prekážkou na výkon tvojej práce, uvedená v zákone alebo osobitnom predpise, tak OK ... ak to tam nikde nie je uvedené, musia ti prideliť prácu podľa pracovnej zmluvy. Vylúčenie z plánovaných pracovných zmien si daj predložiť písomne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mari2x nemá platný občanák a špekuluje s obnovením
    ty ho nahováraš 2 x BRBLAT !
    =
    U MNA by už bol VYšMARENý !
    Obcan2021 vysmarim ja teba mojko, klucovou dierkou
    avalik a na základe akého ustanovenia ZP by si ho "vyšmaril"? ... ZP neuvádza ako dôvod výpovede skončenie platnosti OP
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Na zmenu trvaleho pobytu potrebujes platny obciansky preukaz.
    Cakat teda na vybavenie noveho "az potom" nema zmysel, lebo s neplatnym OP o zmenu TP nepoziadas.

    Otazka je, ci podla zakona o SBS si bez platneho OP sposobily na pravne ukony, co je jednou z podmienok definovanych v zakone na zamestnanca SBS. Mozno aj preto to zamestnavatel eviduje a sleduje za zamestnancov.
    Ak nie, zamestnavatel by ti vobec nemal dovolit pracu vykonavat a mohol by ti dat z toho dovodu aj vypoved.
    Naposledy upravil ivka70 : 29.10.22 at 13:41
    19 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 e slovensko si najprv preverí či mám platný OP, až potom ma pustí dovnútra prečo by to malo byť na iných pracoviskách benevolentnejšie. 1.1. 2023 bude kopec srandy
    buchač Ivka70
    Otazka je, ci podla zakona o SBS si bez platneho OP sposobily na pravne ukony, co je jednou z podmienok definovanych v zakone na zamestnanca SBS. Mozno aj preto to zamestnavatel eviduje a slefuje za zamestnancov.
    Ak nie, zamestnavatel by ti vobec nemal pracu vykonavat a mohol by ti dat z toho dovodu aj vypoved.
    ====================
    Daj presné znenie zákona/link ...alebo netáraj.
    pavol54 takže čítaj s porozumením, kde sa ja zmieňujem o nejakej SBS? Jasom len napísal že dnes keď chcem vstúpiť na e- slovensko, tam sa mi po zadaní PIN objaví správa že po 31.12.2022 mi končí platnosť prístupu na e-slovensko(čo je vlastne virtuálne pracovisko) s aktuálnym OP a je nutné vykonať jeho výmenu. To je všetko, každý nech si z toho vyberie čo chce. teda vyzerá to že si reagoval na môj príspevok
    buchač pavol54 (Dnes 08:50) takže čítaj s porozumením, kde sa ja zmieňujem o nejakej SBS?
    =========================
    S porozumením čítaj ty.
    Moja reakcia bola totiž na ivku.
    avalik pavol54, nemiešaj tu nesúvisiacu vec - tam ti píše, že ti zaniká platnosť kvalifikovaného certifikátu na čipe, a nebudeš môcť "kvalifikovane podpisovať" e dokumenty
    ... OP (kartička) ostáva platný aj po 31.12.2022 do doby na ňom uvedenej, resp. do zmeny údajov v ňom, len nebude funkčný na KEP ... chystajú ešte vyhlášku, kde sa ale v určitých prípadoch bude dať aj s takýmto OP "zdokonalene" podpisovať
    ivka70 Pisem, ze je otazka. Zakon o SBS je verejne dostupny, ty snad nepotrebujes link.
    mari2x A nepísali náhodou, že na Silvestra končia niektoré ZARUčENé ELEKTRONICKé PODPISY
    avalik mari2x, nie, zaručené elektronické podpisy už nemáme zopár rokov, teraz sú kvalifikované elektronické podpisy, a tie nie sú zrušené ... problém je s certifikátmi na čipoch v OP=eID vydaných do 20.6.2021 , OP nestráca platnosť, len sa od 1.1.2023 s nimi nebude dať vytvoriť kvalifikovaný elektronický podpis
    mari2x OK , ja mám iba čip ne eslovensko a
    DOHODU mimo OP s DU do ich systému - pohodlné
    pavol54 a do sociálnej poisťovne sa ako dostaneš? už asi tri mesiace len cez EID, takže formálne môže mať OP platnosť aj do roku 2100 ale fakticky je po 31.12. nefunkčná kartička, a ešte ktohovie ako by fungoval v banke
    mari2x p54,AK PýTAš MNA, tak do SP nechodím zo 10 rokov
    pavol54 mari ani nie tak konkrétne, viac všeobecne, že čo všetko sa dá znefunkčniť neplatným čipom na platnom OP
    avalik pavol54, do SP aj cez appku na heslo ... v banke na OP nesnímajú čip, ale preťahujú v čítačke a tá číta tie spodné údaje na zadnej strane
    pavol54 avalik tú apku máš možno ty, ja som mal grid a ešte ma baba v SP sprdla že čo robím keď už rok je známe že grid končí, keď som sa je j spýtal na iný problém SP len koktala. Nesedím celý deň pri štúdiu možností
    avalik pavol54, zbytočne tu spamuješ inou témou, SP zrušila grid, prihlásiš sa eID cez slovensko alebo heslom
    romana147 1.1. 2023 bude kopec srandy
    alebo budú dospávať Silvestra
    Obcan2021 čo má byť 1.1.2023 ? Bol som na policii, bolo tam neskutočne veľa ľudí. Akoby kazdemu akurat vyprsala platnost
    ivka70 Konci platnost certikatov na stasich cipov v OP k 31.12. a ti, co pouzivaju elektronicky podpis, potrebuju novy ....
    Obcan2021 Na zmenu trvaleho pobytu potrebujes platny obciansky preukaz. //Vdaka to som nevede, teraz uz budem rozmyslat inak
      zbaliť

    mirko70 je offline (nepripojený) mirko70

    mirko70
    Myslím,že pána netreba plašiť.Ľudí s neplatným OP chodí veľa a zbadajú to až ked potrebujú dačo vybaviť. Toť kolega chodil skoro rok a ked to zistil baba mu za okienkom povedala,že mal šťastie,že ho nekontrolovala hliadka,vtedy by určite dostal pokutu. Je ale smutné,že zamestnanec SBS nevie,že k spôsobilosti na výkon práce ho oprávňuje preukaz odbornej spôsobilosti a nie neplatný OP. Ak by ale riešil v práci nejaký prípad a došlo by ku konfrontácii,mohol by mu PZ toto oprávnenie odňať aj na základe neplatnosti OP. Takže priateľu buď rád,že ťa pani na to upozornila,choď si ho vybaviť,dostaneš potvrdenie a je to OK.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač mohol by mu PZ toto oprávnenie odňať aj na základe neplatnosti OP.
    ===============
    Mohol a či nemohol...
    Priateľu...a čo tak pridať presné znenie príslušného ustanovenia ?
    Veď potom by to bolo podobné aj v prípade vodiča. Nemá platný OP, tak mu vezmú vodičák ?
    mirko70 priateľu,to je presne ako so znením paragrafu,že môže ale nemusí udeliť pokutu. Osobne si myslím,že nie,lebo v čase vykonania skúšky spĺňal podmienky na jeho vydanie.
    buchač Aha, takže znenie zákona nebude ?
    ....takže potom nič..
    Obcan2021 Nikde nehovorim ako zamestnanec SBS, že neviem o tom, že k spôsobilosti na vykon prace ma opravnuje len Pos. Takže neviem čo teda je smutné.
      zbaliť

    Môže zamestnavatel zakazať pracu kvôli starému občianskemu preukazu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.