Zavrieť

Porady

Lekár v Práci, §141 ods. 4-5 Zákonníka práce (Dôležité osobné prekážky v práci)

Dobrý deň,

Chcel by som si overiť či dobre rozumiem výkladu §141 ods. 4-5 Zákonníka práce (Dôležité osobné prekážky v práci).

Jedná sa o nasledovné. V práci mi po predložení priepustky od lekára nechcú uznať viac ako 4h náhrady pracovného času. Nakoľko podľa §141 má zamestnanec právo na 7 dní vyšetrenia u lekára pričom z §141 ods. 4 a 5 "Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci dĺžke pracovného času...".

Teraz pracovný deň máme u nás plánovaný na 8h Po-Pia, Ale lekára mi uznajú len na 4h, tak ja si to automaticky si to vykladám ako: 7dní x 8hodín = 56hodín čo je čas, ktorý mi musí zamestnávateľ nahradiť v prípade ošetrenia ročne. Ak mi zoberú ale za každé ošetrenie len 4h tak po siedmich ošetreniach mám 7 x 4h = 28hodín a otázke je: stále mám nárok na zvyšných 28hodín u lekára čo by dokopy dalo 56 hodín napriek tomu že to bude 14dní ale po 4hodiny?

Ďakujem.
S Pozdravom Peter.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Máš na priepustke vyznačený čas odchodu zo zdr.zariadenia?
bobbacok Väčšinou lekár/sestrička napíše miesto konkrétnych hodín, celý deň alebo nič. (Potom si to dopíšem lebo im to vadí keď tam zasa nič nieje). Ale tak či onak firma stále argumentuje tým pokiaľ nejde o operačný zásah nevezmu mi priepustku na celý deň, a hádať s nimi sa nechcem.
veronikasad Lekár je povinný vyznačiť čas odchodu z ambulancie, pokial o to požiadaš. V tom prípade ti firma musí uznať čas strávený v zdr.zariadení. Žiadny celý deň, ak si si bol napr. predpísať lieky ,,, Zamestnanec si nemá čo dopisovať čas na priepustke. Ak by si ty bol zamestnávatelom, tiež by si bol taký štedrý voči zamestnancom ? 7 §-ov v kal.roku na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca nie je ďalšia dovolenka, ktorú si musí zamestnanec vyčerpať. Zrejme ste to zneužívali a teraz na to doplácajú aj zamestnanci, ktorí volno skutočne potrebuju.
bobbacok To mi je jasne, len vravím tak ako to je bežná prax práve preto... Ja som to nezneužíval, otázka vznikla kvôli tomu že počtom 7 priepustiek za tento rok už som vyčerpal ale dokopy majú časovo 16 hodín, tak či ešte mám nárok alebo nie.
Od kolegov z iných firiem, veľkých korporatov, to tam neriešia dajú priepustku a hotovo, no firma do 10 ľudí to samozrejme bude riešiť okamžite a nechcem si nikoho pohnevať je mi tu fajn...
veronikasad spôsob výpočtu uviedla Ivka, ak máš na priepustke lekárom vyznačený čas odchodu (nie napísané celý deň), zamestnávatel nemá právo preplatiť ti len 4 hodiny, niekedy su to skutočne celodenné vyšetrenia, aj dlhšie ako tvoj pracovný čas. Hodiny sa spočítavajú, vyšetrenie môže byť aj viac ako 7-krát do roka, najviac však v rozsahu 7*dennný fond prac.času. Ak máte vo firme pružný pracovný čas, počíta sa to trochu inak ....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano, mas dokopy narok na 7x8 = 56 hodin.(ak PP trva cely rok)
    Zakon hovori o nevyhnutne potrebnim case na vysetrenie alebo osetrenie ,ktre nebolo mozne vykonat mimo pracovnych hodin.

    Nikde nieje napisane, ze je to len 7 osemhodinovych (teda celodennych ) vysetreni.
    Mozes napriklad mat 56 krat jednohodinove vysetrenie u lekar.

    Lekár v Práci, §141 ods. 4-5 Zákonníka práce (Dôležité osobné prekážky v práci)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.