Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Mam otazku, ktora sa zaklada na nasledovnom:

    "Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) z dodávaných tovarov a služieb za predpokladu, že tieto zdaniteľné obchody sú predmetom dane."

    Podla par 2., a par. 15 (7,8), sluzba dodana inde ako v tuzemsku nie je predmetom dane a ani sa nezapocitava do limitu na platcovstvo DPH ?


    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    "Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave podvojného účtovníctva, zahŕňa do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb."-usmernenie
    Vie to niekto prakticky vysvetliť. Keď nie som platcom DPH aké mám výnosy bez dane za 12 predchadzajúcich mesiacov, keď ako neplatca tovary a služby nezdaňujem?

    Zlatica je offline (nepripojený) Zlatica

    Zlatica
    Sú to Tvoje výnosy celkom, t.j. všetky zdaniteľné príjmy v JÚ a výnosy na 6.. účtoch v PÚ. Je to totožné s cenou bez dane pre účely DPH.
    Zlatica.

    Michael je offline (nepripojený) Michael

    Michael
    Pripájam sa k Bodliakovi:
    Podľa môjho názoru je v usmernení jasne uvedené (schválne v 2 samostatnom odseku, pretože prvý odsek usmernenia v podstate kopíruje znenie §4 ods 9), že do obratu zaratávaš len výnosy (príjmy) ktoré sú predmetom dane. Čo je predmetom dane (z pridanej hodnoty) je uvedené v § 2.
    Takže by to malo byť podľa usmernenia jasné. Napríklad služby s miestom dodania v zahraničí by sa podľa tohto nemali zaratávať do obratu.
    Tak som to pochopil ja, budem rád ak padne iný argument vyvracajúci moje presvedčenie.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Ono to bolo kedysi inak, este niekedy v 2001, ze vyvoz sluzieb bol samostatny paragraf (tusim 47-48), potom s novym zakonom prisla nova logika, kde vyvoz sluzieb vypadava na uvodnych paragrafoch.

    No a teraz zistujem, ze by som do obratu nemal zaratavat to, na co sa DPH nevztahuje z titulu ineho miesta dodania sluzby.

    V pripade, ze by novy exporter mal vysoky podiel vyvozu, mozno nesplni limit a nedaju mu platcovstvo DPH ?
    Nenarusi sa tym celkova logika, ze sluzba/tovar dodana do ineho clenskeho statu bude v cielovej krajine zatazena DPH, pricom dodavatel nie je platca ?

    Ďalšie usmernenie k DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.