Zavrieť

Porady

Správne účtovanie splátok

Akým dátumom sa správne účtujú splátky leasingu.Podľa dňa uvedeného v splátkovom kalendári-účtuje sa ,DPH,úrok napr.má to by ť k 15.v mesiaci.
Ale čo ak ja splátky uhrádzam o deň, dva skôr. napr.13.-teho?
Môžem účtovať úrok, DPH k tomuto dátumu?Je to chyba?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Splátku účtuješ kedy ju zaplatiš,tak ako máš na bankovom výpise. V podstate ostatné účtuješ tým dňom ktorý nastane skôr.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Podľa mňa to môže spôsobiť problém, pokiaľ je v splátkovom kalend. splátka predpísaná k 01. dňu v mesiaci a Ty uhradíš o deň skôr, t.j. posledný deň mesiaca predchádzajúceho, tak vlastne zaradíš DPH do chybného obdobia. Ja to robím tak, že v evidencii záväzkov si zaevidujem jednotlivé splátky presne podľa splátk. kalend., z evidencie záväzkov vstupujem automaticky do evidencie DPH, kde tiež zadávam dátum dodania podľa splátk. kalend. a úhradu už zaúčtujem z peň. denníka na základe platby v banke. Je to o čosi náročnejší spôsob účtovania, ale je to prehľadnejšie a v zmysle platných predpisov aj DPH aj zák. o účt.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Raz sa nám stalo, že sme leasingovú splátku zaplatili o deň skôr (inak sme s tým vždy meškali) a hneď nato nám leasingová spoločnosť poslala faktúru na výšku danej splátky zo zdaniteľným plnením k 31.5. (k dátumu kedy sme splátku naozaj uhradili) a o pár dní prišiel aj dobropis k danej faktúre s dátum zdaniteľného plnenia k 1.6 (deň splatnosti leasingových splátok). Neviem, či je to normálny postup, lebo sa nám to stalo len raz.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Myslím si, že DPH pri leas.splátkach by sa mala účtovať dňom, ktorý nastane skôr-buď dňom zaplatenia, ak nastane skôr ako deň splatnosti podľa splát.kalendára.Potom spolu s DPH účtujem aj úrok.Teda to mám naúčtované v jeden deň.

    Správne účtovanie splátok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.