Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie alebo oprava

Čaute,
poradí mi niekto, ako zaúčtovať rôzne úpravy izieb a kúpelní v penzióne. Jedná sa o výmenu vane a umývadiel, úpravy dlažby a obkladov. V prípade zakúpenia kusov nábytku sa riadim internou smernicou a nábytok zaradím do majetku a odpisujem, ak keď je jeho hodnta nižšia ako 30 000,- Sk.
Mám tie úpravy účtovať na 511 a 501 alebo to mám zbierať na 042 a na konci roka zrátať hodnotu a odpisovať 20 rokov?

Ďakujem za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Mimka J.
    Čaute,
    poradí mi niekto, ako zaúčtovať rôzne úpravy izieb a kúpelní v penzióne. Jedná sa o výmenu vane a umývadiel, úpravy dlažby a obkladov. V prípade zakúpenia kusov nábytku sa riadim internou smernicou a nábytok zaradím do majetku a odpisujem, ak keď je jeho hodnta nižšia ako 30 000,- Sk.
    Mám tie úpravy účtovať na 511 a 501 alebo to mám zbierať na 042 a na konci roka zrátať hodnotu a odpisovať 20 rokov?

    Ďakujem za každý názor.
    Podľa posledných úprav zákona o dani z príjmu úpravy v sociálnom zariadenítak ako sú zadané v otázke sú opravou. Ak opravy robíte vo vlastnej réžii tak nakúpený materiál je 501, ak tieto zmeny robí dodávateľ potom je to služba a účtujeme 511.

    Výmene nábytku celkom nerozumiem, mám pocit že si sa pomýlila. Ale všeobecne platí ak súbor predmetov je nad 30.000 Sk odpisujeme ak je menej môžeme odpisovať.

    Je otázne či nábytok v izbe je súbor predmetov. Napríklad rohová sedacia súprava ak stojí 35.000 odpisujeme. Ale zariadenie, ktoré je možné rôzne kombinovať, prenášať jednotlivé časti z jednej izby do druhej a funkčnosť nábytku sa nezmení nie je dôvod spájať do súboru predmetov. Príkladom súboru predmetov je nábytková stena zostavená tak, že nie je možné niektorú časť nepoužiť, alebo ak ju nezamontujeme výsledkom bude menšia nábytková zostava a to čo ostalo je nepoužiteľné ako samostané kusy nábytku.

    Stavebné úpravy, ktoré by boli technickým zhodnotením by museli byť takého chrakteru, že sa zmení kvalita a FUKČNOSŤ. Ako príklad uvediem. Súčasťou hotelovej izby je sprcha a WC v jednej miestnosti. Po úprave bude kúpeľňa a WC oddelené a mali by mať aj samostatný vchod. Alebo WC bolo spoločné na poschodí a po úprave bude mať každá izba vlastné zariedenie. Tak toto je celkom určite technické zhodnotenie, lebo sa zmenila fukčnosť vybavenia ubytovacieho zariadenia a bude sa odpisovať. Či budeme odpisovať 20 rokov to ťažko povedať, pri technickom zhodnotení to vychádza rôzne podľa toho v ktorom období platnosti zákona o dani z príjmu ste začali odpisovať. Ale technické zhodnotenie pôjde do skupiny ako nehnuteľnosti, ktoré odpisujeme 20 rokov

    apo
    Naposledy upravil apo : 16.10.06 at 21:26

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Súhlasím s odpoveďou, ktorá sa týka výmeny sanitačného zariadenia.
    Čo sa týka nábytku - súhlasím s odpisovaním, ak to máte v internej smernici, že za majetok považujete aj také samostatné hnuteľné veci, ktoré majú obstarávaciu hodnotu pod 30 000,- Sk, je to v poriadku - účtovné odpisy sú potom uznané aj pre daňové účely.

    Technické zhodnotenie alebo oprava

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.