Zavrieť

Porady

PHM-účtovanie

V JÚ nákup PHM účtujem ako výdavky neovpl. základ dane. Na konci mesiaca vypočítam spotrebu podľa TP x kilometre x cenu PHM a zaúčtujem ako uzávierkovú úpravu do prevádzkovej réžie.

Ako účtovať nákup PHM v PÚ ? Nechcem účtovať hneď na 501. Ako to účtujete ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    V PÚ účtujem takto. Keďže účtujem spôsobom A, všetky nákupy benzínu v priebehu mesiaca dávam na 112 xxx./211,221 Koľko áut, toľko analytických účtov na 112. Na konci mesiaca k 31.xx.xx, keď mám vypočítanú spotrebu podľa TP x kilometre x cenu PHM preúčtujem na 501 xxx/112 xxx (taktiež mám na 501 spravené na všetky autá analytiku. Zdá sa mi to prehľadnejšie, ako by som všetko účtovala na 501. Pomohla som Ti aspoň trošku?

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Ja účtujem nákup PHM (ošetrené v smernici) rovno na 501 na analytiky podľa aut. Na konci roku odúčtujem zostatok v nádrži 381/501, prepočítam normovanú spotrebu a nadspotrebu preúčtuem na 501 analytiku - pripočitateľná položka.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Netrápim sa s DPH, nadspotrebu násobím priemernou základnou cenou z celoročných nákupov konkrétneho auta a dám ako pripoč.položku 31.12.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Súhlas s Paulou, nemyslím, že by sa niekto zaoberal s neodvedenou DPH z nadspotreby.
    Mno, ale chrobáka už v hlave mám...

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Som po kontrolách aj na DPH aj DP.DPH som dala celú na odpočet ale naspotrebu som dala tak ako píšete na pripoč.položku.
    Ešte robím aj tak že DPH celú uplatním,nadspoterbu nemám ,ale keďže auto má na konci roka v nadrži pár litrov benzínu tak to dávam na 381.

    Julča je offline (nepripojený) Julča

    Julča
    Ja sa chcem opýtať na účtovanie PHM v Jú. Ja to účtujem opyčne ako Yvvetta. Nákupy za PHM dávam hneď všetky do spíotreby a na konci roka odúčtujem nadspotrebu. Môže to tak byť? Mali ste už na to kontrolu?

    eviketa je offline (nepripojený) eviketa

    eviketa
    Julča aj ja to tak učtujem, ale robím to po mesiaci, lebo je tam 5 šoferov a potom je chaos, aj ked niekedy je problém, keď nakúpi ku koncu mesiaca plnú nádrž. Teraz keď píšem, myslím že raz ročne je múdrejšie

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    ak v priebehu mesiaca tankuješ 2 alebo tri razy za rôznu cenu, akú cenu PHM použiješ pre výpočet na konci mesiaca?
    Ja osobne to učtujem ako Julča. Všetky bloky PHM dávam hneď do réžie a na konci roka urobím prepočet na nadspotrebu. Ak by vznikla, dám ju do uzávierkových operácií. V prípade súkromných jázd by sa musela asi prepočítavať spotreba na odjazdené km a túto asi v uzávierkových operáciách odpočítať od nákladov. Pre odpočet DPH by sa to zrejme muselo prepočítavať mesačne.
    Naposledy upravil juko : 03.12.04 at 18:07

    eviketa je offline (nepripojený) eviketa

    eviketa
    Priemer robím z bločkov.Dám ich všetky do réžie a spravím priemer z blokov koľko stál l v danom mesiaci. Ako to robíš s výpočtom ty ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.