Zavrieť

Porady

Mesačný platca DPH

Dobrý deň. Chcela by som niekoho poprosiť o radu. Sme štvrťročný platca DPH. Viem, že pokiaľ platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat viac ako 10.000.000,- Sk stáva sa mesačným platcom DPH. Počas mesiaca November (súčet obratu 1- 11 mesiac) prekročili uvedenú hranicu. Stávame sa mesačným platcom DPH od 1.1.2005? Na DU mi však povedali že je to za posledných 12 za sebou nasledujúcich mesiacov a nový obrat sa ráta od nadobudnutia platnosti nového zákona o DPH. Myslím, že moju otázku nesprávne pochopili. Môže mi to niekto vysvetliť ani nechápem. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podľa môjho názoru si to pracovníčky DU zle vysvetlili.

    § 77 ods. 2) - Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Z toho vyplýva, že ak za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol obrat vyšší ako 10 000 000 Sk je zdaňovacím obdobím platiteľa podľa ods.1) kalendárny mesiac.

    § 4 ods.1) Zdaniteľná osoba ... , a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, ...

    Z toho mi vyplýva, že pre určenie zdaňovacieho obdobia je obrat predchádzajúceho kalendárneho roka a nie obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov počítaných od 1.5.2004 odkedy zákon o DPH nadobudol účinnosť.

    oref je offline (nepripojený) oref

    oref
    Ak si za 1 - 11 mesiac prekročila obrat si povinná do 20.12.2004 podať žiadosť o registráciu a od 01.01.2005 si platcom DPH.

    ADA je offline (nepripojený) ADA

    ADA
    My sme štvrťročným platcom je potrebné DU ohlásiť (t.z. podať žiadosť) že prechádzame na mesačného platcu alebo je to automatické.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    ADA
    Ďakujem za odpoveď. To znamená že sa stanem mesačným platcom od 01.01.2005?
    Áno mesačným platcom od 1.1.2005. Ale písala som žiadosť, alobo nejaké oznámenie na DÚ, lebo to požadovali.

    oref je offline (nepripojený) oref

    oref
    Existuje tlačivo Žiadosť o registráciu DPH, to vypíš a do 20.12.2004 zašli na DU. Oni to potom dajú kartičky na IČDPH a od 01.01.2005 si platcom. Pošli to radšej skôr, aby si stihla zmenu ohlásiť obchodným partnerom.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    oref ale ona už platcom dph je len prechádza zo štvrťročného na mesačného platcu

    oref je offline (nepripojený) oref

    oref
    pardon , ja už mám dnes dosť. Už som od 5.00 v práci, tak píšem hlúposti.Mesačným platcom si automaticky, tam žiadosť netreba posielať. Ale pre istotu im to oznám. Inak ti budú volať, ak dostanú mesačný výkaz, že ťa majú registrovanú ako kvartálnu.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    My sme len poslali oznámenie, že z dôvodu prekročenia obratu 10.000.000,- sa od dátumu / u Vás určite 01.01.2005/ stávame mesačnými plátcami DPH. Nemali žiadne výhrady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.