Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Dobrý deň všetkým poradcom.

Neviete mi poradiť, či sa do vlastného príjmu manželky zahŕňa aj podpora v nezamestnanosti? Ide mi o to, že živnostník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá ale v priebehu roku aj pracovala a bola aj nezamestnaná. Je mi jasné, že uplatniť môžem len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a jej vlastnými príjmami, ale neviem práve to, či sa do jej príjmov zahŕňa tá podpora alebo nie.
A ešte jedna otázka, môže si živnostík uplatniť daňový bonus na dieťa za obdobie, kedy si ho neuplatňovala jeho manželka? Je potrebné dať k daňovému priznaniu aj nejaké potrvrdenie o tom, kedy uplatňovala manželka a kedy manžel?

Za odpovede všetkým vopred ďakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podpora sa zahŕňa do vlastného príjmu.
0 0
akov akov

akov je offline (nepripojený) akov

Podpora v nezamestnanosti od roku 2004 už ako dávka v nezamestnanosti je jednou z dávok sociálneho poistenia a podľa § 9 odst 2, písm. a) sú dávky zo sociálneho poistenia oslobodené od dane z príjmu, alebo si to vysvetľujem zle?
0 0
emily100 emily100

emily100 je offline (nepripojený) emily100

Sociálne dávky - podpora - sú oslobodené od daní.
Čo sa týka daň.bonusu - môže si ho dodatočne uplatniť , ale sú potrebné potvr.od zamestnávateľa manželky kedy si ten bonus uplatňovala ona .
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

čiže ked manzelka v januari pracovala a mala prijem 10.000 potom poberala podporu 6 mesiacov spolu 30.000 Sk tak sa ma nezdanitelna položka na manzelku znizit z 80.832 Sk o 40.000 Sk ? alebo len o 10 tisic alebo len o 30.000 alebo sa uplatni cela vo výške 80832 Sk ?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Aladin, nezdan. čiastku 80 832 ponížiš o 40 tis.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

dakujem...
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Majka
odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?
Áno, je to ako vravíš - píšeš
0 0
akov akov

akov je offline (nepripojený) akov

Zdaniteľný príjem bude len 10 000,- ak je podpora (30 000) oslobodená od dane.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

V ziadnom pripade sa podpora v nezamest. nezahrna do prijmu, je to stat. socialna davka, a tie su predsa oslobodene od dane.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Podpora je sociálna dávka a je oslobodená ale to sa zohľadňuje v daňovom priznaní manželky, t.j. nevstupuje do prijmu. Ale ako príjem sa považuje a počíta sa pri uplatnení odpočtu základu dane u manžela. Ja by som odpočítala 40 tis.
Snáď napíšu viacerý svoj názor.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ak je manželka dobrovoľne nezamestnaná, nemá žiaden príjem, nie je v evidencii na úrade práce, platí si dobrovľne ZP, čo žiadate priložiť, ak si uplatňuje manžel na ňu nezdaniteľnú časť ZD? Stačí jej čestné prehlásenie?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

ANNA
Podpora je sociálna dávka a je oslobodená ale to sa zohľadňuje v daňovom priznaní manželky, t.j. nevstupuje do prijmu. Ale ako príjem sa považuje a počíta sa pri uplatnení odpočtu základu dane u manžela. Ja by som odpočítala 40 tis.
Snáď napíšu viacerý svoj názor.
Áno, tak som to myslela aj ja.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ráta sa do príjmu FO aj invalidný dôchodok ?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak manželka časť roku pracuje berie sa čistý príjem alebo hrubý na výpočet rozdielu 80832-príjem manželky?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
hrubý príjem
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

accad
Ak je manželka dobrovoľne nezamestnaná, nemá žiaden príjem, nie je v evidencii na úrade práce, platí si dobrovľne ZP, čo žiadate priložiť, ak si uplatňuje manžel na ňu nezdaniteľnú časť ZD? Stačí jej čestné prehlásenie?
Ja prikladám len čestné prehlásenie.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Majka
odpocitatelna plozka na dieta uz neexistuje? teraz jel ne danovy bonus 400,-sk na 1 dieta?
Odpočítateľná položka už nie je.
Na dieťa sa uplatňuje bonus 400,-Sk mesačne /alebo pri SZČO 4.800,-Sk ročne/.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
do príjmu sa neráta rodičovský príspevok, podpora pri narodení dieťata, pohrebné, prídavky na dieťa...teda to, čo nevypláca sociálka ale miestny úrad...to sú štátne sociálne dávky...to čo cáluje sociálka, sa do príjmu ráta, teda aj podpora v nezamestnanosti...
0 0
akov akov

akov je offline (nepripojený) akov

Podľa čoho tak usudzujete? V zákone o DzP sa nepíše, že oslobodené sú štátne sociálne dávky, ale dávky sociálneho poistenia (čo sú viď. zákon o sociálnom poistení).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať