Zavrieť

Porady

Kúpa pohľadávky

Prosím o radu, ako sa zaúčtuje postúpenie pohľadávky u postupcu aj u postupníka.
Skutočná výška pohľadávky je 15000Sk, ale bola kúpená za 1Sk.
Ďakujem, velmi by mi to pomohlo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Bc.Veronika Mlčúchová
    Prosím o radu, ako sa zaúčtuje postúpenie pohľadávky u postupcu aj u postupníka.
    Skutočná výška pohľadávky je 15000Sk, ale bola kúpená za 1Sk.
    Ďakujem, velmi by mi to pomohlo.
    Postupca účtuje
    1,- 315/646 cena za ktorú postúpil
    15 000,- 546/311 menovitá hodnota pohľadávky
    1,- 221/315 úhrada za postúpenie

    14 999,- nebude u postupcu daňovo uznaný náklad (§ 19 ods. 3 písm h) zákona o dani z príjmov)

    postupník účtuje
    1,- 315/325 cena za ktorú pohľadávku získal
    1,- 325/221 úhrada za postúpenie

    ak zinkasuje napr 5 000,-
    1,- 221/315 obstarávacia cena pohľadávky
    4 999,- 221/646 to čo zinkasoval naviac oproti obstarávacej cene

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    ja len doplním do budúcnosti, ak budete mať faktoring za vyššie sumy a aj poplatky a úroky u postupcu:
    príklad:
    nomin. hodnota pohľadávky 1mil
    odmena 15tis
    úhrada 800tis

    1. postúpenie pohľ. 315/646 - 1mil
    2. vyradenie pohľ. 546/311 - 1mil
    3. úhrada 80% od faktora 221/315 - 800tis
    4. provízia 15% 518/321 - 150tis
    5. vyrovnanie po vymožení 200tis -221/315

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mudroš
    postupník účtuje
    1,- 315/325 cena za ktorú pohľadávku získal
    1,- 325/221 úhrada za postúpenie

    ak zinkasuje napr 5 000,-
    1,- 221/315 obstarávacia cena pohľadávky
    4 999,- 221/646 to čo zinkasoval naviac oproti obstarávacej cene
    nadväzujem na uvedený príklad :
    mna zaujíma, ak nominálna hodnota je 1 mil. Sk (napr.) a obstarávacia cena podstatne nižšia napr. 150.000,- Sk
    a inkaso bude prebiehat viac rokov, napr.. po 5000 Sk. Samozrejme nie je isté, či napr. po 2-3 rokoch bude ešte dlžník existovat či bude splácať...
    Musím každoročne zdaniť určitú časť pohľadávky, alebo evidujem jednotlivé splátky a začnem zdaňovať, až splátky prekročia cenu obstarania.?
    Ja by som sa prikláňala k postupnému zdaňovaniu, ale vzhľadom na neistotu dosiahnutia zisku z tejto transakcie som začala pochybovať.
    Pomôžte.
    Vďaka.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Lida
    nadväzujem na uvedený príklad :
    mna zaujíma, ak nominálna hodnota je 1 mil. Sk (napr.) a obstarávacia cena podstatne nižšia napr. 150.000,- Sk
    a inkaso bude prebiehat viac rokov, napr.. po 5000 Sk. Samozrejme nie je isté, či napr. po 2-3 rokoch bude ešte dlžník existovat či bude splácať...
    Musím každoročne zdaniť určitú časť pohľadávky, alebo evidujem jednotlivé splátky a začnem zdaňovať, až splátky prekročia cenu obstarania.?
    Ja by som sa prikláňala k postupnému zdaňovaniu, ale vzhľadom na neistotu dosiahnutia zisku z tejto transakcie som začala pochybovať.
    Pomôžte.
    Vďaka.
    Ak norm.hodnota je 1 mil. SK a obstará sa za sumu 150 000Sk, tak rozdiel je nedaňov.výdavok, ktorý sa zahrnie ku koncu roka jednorázovo. Nezáleží na tom či inkaso bude chodiť v priebehu ďalších rokov. Dúfam, že som to dobre pochopila s tvojej otázky. Dúfam, že ide o PÚ.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Rúbalová Renáta
    Ak norm.hodnota je 1 mil. SK a obstará sa za sumu 150 000Sk, tak rozdiel je nedaňov.výdavok, ktorý sa zahrnie ku koncu roka jednorázovo. Nezáleží na tom či inkaso bude chodiť v priebehu ďalších rokov. Dúfam, že som to dobre pochopila s tvojej otázky. Dúfam, že ide o PÚ.
    nie, mna zaujíma účtovanie u postupníka, preto som nadviazala na citát=príklad.
    Mám a zaplatila som 150 tis. Sk ale v priebehu x rokov získam 1 mil. Sk=nominál kúpenej pohľadávka. U mna je to zisk. Lenže je to teoreticky zisk, lebo ani po dvoch rokoch pravidelného splácania nebudem mať nazad uhradených 150000 Sk a teoreticky ani nemusím viac získať, lebodlžník prestane splácať.
    Takže.... kedy zdaňujem?
    Až po x rokoch ked sa mi medzičasom vrátilo tých 150 tis. Sk a všetko naviac budem zdaňovať od toho momentu?
    Alebo si pravidelnú splátku od dlžníka musm rozdeliť na časť ktorá zodpovedá pomerom k 150 000,. Sk a zvyšok budem zdaňovať priebežne každý rok? Toto sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Našla som odpoveď :
    Splátky účtujem na základe splátok 221/315 do vyrovnania pohľadávky (moja obst. cena). Ak po nejakom čase dosiahnem výnos, t.j. pohľadávka je vyrovnaná a prídu ďalšie splátky, tie účtujem na 648 a zdaňujem v tom období (rok prijatia splátok naviac).

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Lida
    nie, mna zaujíma účtovanie u postupníka, preto som nadviazala na citát=príklad.
    Mám a zaplatila som 150 tis. Sk ale v priebehu x rokov získam 1 mil. Sk=nominál kúpenej pohľadávka. U mna je to zisk. Lenže je to teoreticky zisk, lebo ani po dvoch rokoch pravidelného splácania nebudem mať nazad uhradených 150000 Sk a teoreticky ani nemusím viac získať, lebodlžník prestane splácať.
    Takže.... kedy zdaňujem?
    Až po x rokoch ked sa mi medzičasom vrátilo tých 150 tis. Sk a všetko naviac budem zdaňovať od toho momentu?
    Alebo si pravidelnú splátku od dlžníka musm rozdeliť na časť ktorá zodpovedá pomerom k 150 000,. Sk a zvyšok budem zdaňovať priebežne každý rok? Toto sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.
    Predpokladám, že ide o podvoj.účtov.
    máš pohľad.z postup. 315/646 1.mil. a zároveň aj závazok 546/325 na sumu 150 tis. Tento závazok už bol zaplatený 325/221 150 tis.Ide o zisk 850 tis. Zdaňuješ v priebehu inkasovania úhradou napr. 5000,00 221/315, zisk sa ponižuje. Rozdiel ku koncu roku medzi 546 a 646 bude , ako pripoč. položka alebo odpoč.pol.
    Naposledy upravil renča1 : 16.11.05 at 10:04

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Rúbalová Renáta
    Predpokladám, že ide o podvoj.účtov.
    máš pohľad.z postup. 315/646 1.mil. a zároveň aj závazok 546/325 na sumu 150 tis. Tento závazok už bol zaplatený 325/221 150 tis.Ide o zisk 850 tis. Zdaňuješ v priebehu inkasovania úhradou napr. 5000,00 221/315, zisk sa ponižuje. Rozdiel ku koncu roku medzi 546 a 646 bude , ako pripoč. položka alebo odpoč.pol.
    Renatka, prečítaj si moje príspevky. Stále to berieš z pohľadu firmy, ktorá pohľadávku predáva. Ja som mala dilemu u toho, kto pohľadávku KUPUJE.
    Inak ano je to PU. Tiež tvoj výklad je správny, s tým sa stotožňujem,
    ale žiaľ je

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lida
    Našla som odpoveď :
    Splátky účtujem na základe splátok 221/315 do vyrovnania pohľadávky (moja obst. cena). Ak po nejakom čase dosiahnem výnos, t.j. pohľadávka je vyrovnaná a prídu ďalšie splátky, tie účtujem na 648 a zdaňujem v tom období (rok prijatia splátok naviac).
    Tiež sa stotožňujem s týmto názorom. Vedie ma k tomu aj časová súvislosť príjmu s účtovným a zdaňovacím obdobím, ktorá je podľa môjho názoru v čase inkasa - dovtedy nie je žiadna istota či a ako bude pohľadávka hradená. Ak sú predpoklady splácania nad výšku obstarávacej ceny ... uvádzala by som túto skutočnosť v poznámkach k účtovnej závierke, ak je splácanie pohľadávky v čase jej zostavenia ÚZ stále aktuálne.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ako by ste vyriešili nasledovnú situáciu.
    Firma A na základe kupnopredajnej zmluvy kúpila od firmy B nehnuteľnosť v hodnote 6,5 mil.
    Firma A kúpila od firmy C pohľadávku voči firme B vo výške OC 4 mil. Nominálna hodnota pohľadávky je 9,7 mil.
    Firma A urobila vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov s firmou B vo výške 4 mil.
    Firma A kúpila od firmy D pohľadávku voči firme B vo OC výške 1 mil.
    Nominálna hodnota pohľadávky je 2,1 mil.
    Firma A urobila vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov s firmou B vo výške 1 mil.
    K dnešnému dňu zostáva záväzok firmy A voči firme B vo výške 1,5 mil.
    Na základe výpisu z OR zistila firma A, že firma B bola 24.2.2005 vymazaná z OR na základe uznesenia Krajského súdu zo dňa 9.10.2003, ktorý nadobudol pravoplatnosť 11.1.2004 s poukazom na ut.§ 68 ods.1,2,3 písm.d), 4
    To znamená, že firma A má záväzok voči firme B, ktorá už neexistuje vo výške 1,5 mil. a súčasne firma A má voči firme B pohľadávku z odkúpených pohľadávok od firmy C a D vo výške rozdielu nominálnej hodnoty pohľadávok a započítaných pohľadávok-záväzkov vo výške 6,8 mil. v podsúvahovej evidencii.

    Ako je to možné dostať z účtovníctva záväzok a pohľadávku voči už neexistujúcej firme s ohľadom na daňový základ.
    Záväzok voči firme B zaúčtuje firma A do účtovných výnosov vo výške 1,5 mil ako zaniknutý záväzok.
    Je možné dostať do daňových nákladov časť nevymoženej pohľadávky, keď § 19 ods.1 písm.h/ hovorí o daňových nákladoch vo výške OC pohľadávky nadobudnutej postúpením s tým,aby to z daňového hľadiska malo nulový vplyv na daňový základ? Alebo je to jednoznačne daňový výnos.
    Akým dátumom to malo byť vysporiadané- dátumom právoplatnosti uznesenia 11.1.2004 alebo dátumom výmazu z OR. Firma A to zistila na základe z výpisu z OR až teraz. A aby to nebolo tak ľahké k 1.5.2005 firma A zmenila hospodársky rok.
    Takže ak z toho vyplýva povinnosť podať dodatočné daňové priznanie z titulu dodanenia vo výške zaniknutého záväzku, tak za ktorý rok.
    Naposledy upravil accad : 22.11.05 at 07:39

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    AVO
    Tiež sa stotožňujem s týmto názorom. Vedie ma k tomu aj časová súvislosť príjmu s účtovným a zdaňovacím obdobím, ktorá je podľa môjho názoru v čase inkasa - dovtedy nie je žiadna istota či a ako bude pohľadávka hradená. Ak sú predpoklady splácania nad výšku obstarávacej ceny ... uvádzala by som túto skutočnosť v poznámkach k účtovnej závierke, ak je splácanie pohľadávky v čase jej zostavenia ÚZ stále aktuálne.
    V prípade, že je spoločnosť platiteľom DPH, má sa z takto dosiahnutého výnosu odvádzať DPH alebo nie? Na dopyt firmy prišla z DRSR odpoveď, v ktorej v podstate nebolo odpísané nič.
    Ak sa DPH neodvádza, čo s prijatými plneniami (napr. odmeny za vymoženie), ktoré sú s DPH na vstupe? -nie je nárok na odpočet DPH?

    Akým spôsobom účtujete vymožené úroky (a napr. trovy súdneho konania), v zmluve sa postúpila pohľadávka napr. za hodnotu 50% istiny, a úroky a TSK sa postúpili vo forme práv súvisiacich s predmetnou pohľadávkou. 221 / 648 ?? A DPH?

    Ďakujem.

    alekna je offline (nepripojený) alekna

    alekna
    Ahojte, poprosím o radu. Sro kúpila pohľadáky od druhej sro. Zaplatila odplatu 15% za postúpené pohľadávky. Tých ale bolo dokopy asi 140. Len by som potrebovala poradiť ako ich evidovať účtovne.
    Mám 315/325 a následne úhrada 325/221.
    Celkovú hodnotu pohľadávky evidujem na podsúvahových účtoch - dúfam, že správne. Tak isto jednou sumou.
    Neviem, či je to ok, či by som nemala každú pohľadávku evidovať zvlášť?
    To sa mi ale zdá veľmi prácne. Myslíme, že je to v poriadku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.