Zavrieť

Porady

STRATA - umorovanie

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zdravím PORADU - už som sa bála, že ste ma vyhodili - hihihi - teším sa že fungujeme!!!, vie niekto poradiť?
mám v PU v PO stratu z roku 2002, v 2003 som si 1/5 umorila - nie je tu niečo nové, že by som si v DP v roku 2004 doumorovala už celučkú stratu???

rieši už niekto ako dopadne?? - zdravím všetkých!!!!
Usporiadat
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Nemôžeš si v roku 2004 umoriť celučičkú stratu, ale postupne a rovnomerne, nakoľko si začala s umorovaním straty podľa starého zákona o dani z príjmov.
0 0
karbanová karbanová

karbanová je offline (nepripojený) karbanová

Pokračuješ s umorovaním starej straty rovnomerne počas 5 rokov podľa starého zákona o DZP. Ak vykážeš počas účinnosti nového zákona stratu, tak ju budeš môcť
súbežne so starou umorovať /tú novú napr. za r.2004/.t.j. môžeš umorovať, ak splníš podmienky aj dve straty.Zatiaľ kým dobehne umorenie starej straty.
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

Spol. s r.o. mala v roku 2002 daňovú stratu 77 000,- a v roku 2003 vykázala daňový základ 4 500,--. Stratu z roku 2002 nazačali umorovať. V roku 2004 vykáže zase daňový základ a chcú stratu z r. 2002 umoriť. Podľa môjho názoru ak nezačali umorovať v r. 2003, tak nemôžu začať teraz v r. 2004.
Poradíte niekto, či je môj názor správny?
Existuje nejaký spôsob, ako by mohli tú stratu umoriť okrem podania dodatočného DP za rok 2003?
Vopred vďaka.
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

Poradí niekto?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Nárok na umorovanie straty vznikol už v roku 2003. To že som nevyužila možnosť umorenia asi neprekáža, ak v r. 2004 budem umorovať ako v 2. roku, v r. 2005 ako v treťom roku atď. a nepodám dodatočné priznanie k r. 2003 - veď som to urobila vo svoj neprospech.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
esprit
Spol. s r.o. mala v roku 2002 daňovú stratu 77 000,- a v roku 2003 vykázala daňový základ 4 500,--. Stratu z roku 2002 nazačali umorovať. V roku 2004 vykáže zase daňový základ a chcú stratu z r. 2002 umoriť. Podľa môjho názoru ak nezačali umorovať v r. 2003, tak nemôžu začať teraz v r. 2004.
Poradíte niekto, či je môj názor správny?
Existuje nejaký spôsob, ako by mohli tú stratu umoriť okrem podania dodatočného DP za rok 2003?
Vopred vďaka.
Tak som celý zákon prelúskala a fakt si myslím, že už stratu stratili, nakoľko je to podľa zák. o Dani z pr. § 30 odsek 1 .....ak nemáš najnovší, je na www.zbierka.sk, na prvej stránke. - nechce sa mi to písať.

Ale uvítala by som nejaké usmernenie ktoré hovorí o tom ako je možné si umoriť stratu celú v plnej výške, alebo len vovýške DZ - jednoducho, či sa musí len 1/5 - to tiež v zákone nehovoria! - tam to nepíšu, len že ..."počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich...." Ak ho niekto má prosím posuňte ho SEM. díííííííík.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Sway neviem či ťa upokojím výkladom p.Mihálikovej. § 30 ti musí stačiť. Keďže nehovorí, že max 1/5 znamená to "odpočítaj koľko môžeš", ale najneskôr do 5. rokov. Nie je obmedzenie a netreba ju preinvestovať.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

O odpočte daňovej straty podľa nového zákona o dani z príjmov sa hovorí v zovšeobecnených informáciách daňového riaditeľstva.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...ata/par030.doc

Pre istotu pripájam text aj v prílohe.
Naposledy upravil bea : 10.12.04 at 08:38 Dôvod: oprava názvu orgánu
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
bea
O odpočte daňovej straty podľa nového zákona o dani z príjmov sa hovorí v zovšeobecnených informáciách daňového riaditeľstva.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...ata/par030.doc

Pre istotu pripájam text aj v prílohe.


móóóóc díííík. s u p e r !!!!!
0 0
Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

To: espirit

Podľa môjho názoru môžete začať umorovať stratu z r. 2002 aj v r. 2004, ale s tým, že sa pri jej umorovaní budete riadiť §34 zákona č. 366/1999 Z.z. 1/5 zo sumy 77 000,- Sk je 15 400,- Sk. V roku 2003 ste vykázali základ dane 4 500,- Sk. Mohli ste tak umoriť maximálne týchto 4 500,- Sk a rozdiel by Vám prepadol. Keďže ste tak neurobili, prepadlo Vám aj tých 4 500,- Sk.
V r. 2004 budete pokračovať v umorovaní, ako keby ste umorovali aj v r. 2003 a teda môžete umoriť druhú päťtinu zo 77 000, teda 15 400,- (samozrejme podľa výšky vykázaného základu dane), v r. 2005 - 2007 si však stratu môžte umoriť len v prípade, ak Vám po umorení zostane základ minimálne vo výške 150 000,- Sk, to znamená, že by ste v r. 2005 museli vykázať základ dane vo výške 165 400,- Sk.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Gira
To: espirit

Podľa môjho názoru môžete začať umorovať stratu z r. 2002 aj v r. 2004, ale s tým, že sa pri jej umorovaní budete riadiť §34 zákona č. 366/1999 Z.z. 1/5 zo sumy 77 000,- Sk je 15 400,- Sk. V roku 2003 ste vykázali základ dane 4 500,- Sk. Mohli ste tak umoriť maximálne týchto 4 500,- Sk a rozdiel by Vám prepadol. Keďže ste tak neurobili, prepadlo Vám aj tých 4 500,- Sk.
V r. 2004 budete pokračovať v umorovaní, ako keby ste umorovali aj v r. 2003 a teda môžete umoriť druhú päťtinu zo 77 000, teda 15 400,- (samozrejme podľa výšky vykázaného základu dane), v r. 2005 - 2007 si však stratu môžte umoriť len v prípade, ak Vám po umorení zostane základ minimálne vo výške 150 000,- Sk, to znamená, že by ste v r. 2005 museli vykázať základ dane vo výške 165 400,- Sk.
No ja si dovolím nesúhlasiť - zákon nehovorí o tom, že ak sa "zabudlo umorovať" - tak sa v ďalších rokoch môže pokračovať, podľa mňa sa tým že neumorovali stratu ako hovorí § 30 odsek 1, jednoducho už vzdali nároku na ďalšie umorovanie. Jedine keby podali dodatočné DP. ... neviem, ale ja to cítim takto. Čo ostatní????
0 0
Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

To: sway

Teraz si dovolím nesúhlasit ja s Vami, pretože ja hovorím o § 34 zákona č. 366/1999 a nie o § 30 nového zákona, pretože za r. 2002 sa musíme riadiť starým zákonom a navyše podľa § 30 nového zákona práveže už je možnosť pokračovať v umorovaní, dokonca aj keď v období tých piatich rokov vykážete stratu. Okrem toho mi to nedalo a preštudovala som nejaké tie publikácie. Konkrétne mám pred sebou Dane a účtovníctvo (Rady a riešenia) č. 10/2004, v ktorom je ako odpoveď na podobný prípad ako má "espirit" vyslovene napísané:
"Keďže daňovník mohol znižovať základ dane v roku 2003 o pomernú časť straty vykázanú za zdaňovacie obdobie roku 2002, aj keď túto možnosť nevyužil, musí pri uplatnení straty z r. 2002 postupovať, v prípade, ak sa rozhodne jej odpočet uplatniť, podľa zákona č. 366/1999 platného do konca r. 2003." Z toho jasne vyplýva, že zákon nezakazuje pokračovať v umorovaní v prípade, že sme nevyužili túto možnosť. Stanovuje akurát to, že v prípade umorovania straty z r. 2002 je potrebné sa riadiť zákonom platným do konca r. 2003.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Mysím si, že Gira má pravdu. Vy vlastne ako keby ste umorovali stratu počas piatich po sebe nasledujúcich období, len v 1. období ste sa sami poškodili, že ste neupravili daňový základ.

Ja sem pripojím časť toho usmernenia z Daňového riaditeľstva, myslím si, že to neodporuje môjmu názoru.

Odpočet daňovej straty vykázanej pred účinnosťou zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov



Podľa § 30 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ďalej zákon o dani z príjmov) od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto strata vykázaná.

Podľa § 52 ods. 8 zákona o dani z príjmov ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ak daňovník začína prvýkrát odpočítavať daňovú stratu po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov.

Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník vykázal straty v rokoch 2001 a 2002 a v roku 2003 vykázal základ dane na odpočet straty (úhrnu strát za roky 2001 a 2002) sa vzťahuje ešte ustanovenie § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.

Podľa tohto ustanovenia od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch zdaňovacích obdobiach bezprostredne predchádzajúcich obdobiu, v ktorom daňovník vykázal po tejto strate kladný základ dane, a to rovnomerne počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach za podmienky, že suma rovnajúca sa odpočítavanej daňovej strate bude preinvestovaná na obstaranie hmotného investičného majetku do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný odpočet pomernej časti daňovej straty. Ak vznikne daňovníkovi ďalšia strata, nemožno ju už od základu dane odpočítať. V treťom až piatom roku odpočtu straty sa zníženie základu dane o pomernú časť straty vykoná rovnomerne, najviac však do sumy vykázaného základu dane prevyšujúceho 150 000 Sk.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
[QUOTE=Gira]To: sway

Teraz si dovolím nesúhlasit ja s Vami, pretože ja hovorím o § 34 zákona č. 366/1999 a nie o § 30 nového zákona, ..........


No asi sa tu poškriepime - dúfam nie, veď na to je PORADA, ja som k nesúhlasu prišla po tom čo som si prečítala usmernrnie čo sem dala bea - ale o 3 prísp. nižšie - pozrite si ho, tam jasne píšu:

Odpočet daňovej straty vykázanej pred účinnosťou zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov
Podľa § 30 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ďalej zákon o dani z príjmov) od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto strata vykázaná.Podľa § 52 ods. 8 zákona o dani z príjmov ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ak daňovník začína prvýkrát odpočítavať daňovú stratu po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník vykázal straty v rokoch 2001 a 2002 a v roku 2003 vykázal základ dane na odpočet straty (úhrnu strát za roky 2001 a 2002) sa vzťahuje ešte ustanovenie § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.
Podľa tohto ustanovenia od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch zdaňovacích obdobiach bezprostredne predchádzajúcich obdobiu, v ktorom daňovník vykázal po tejto strate kladný základ dane, a to rovnomerne počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach za podmienky, že suma rovnajúca sa odpočítavanej daňovej strate bude preinvestovaná na obstaranie hmotného investičného majetku do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný odpočet pomernej časti daňovej straty. Ak vznikne daňovníkovi ďalšia strata, nemožno ju už od základu dane odpočítať. V treťom až piatom roku odpočtu straty sa zníženie základu dane o pomernú časť straty vykoná rovnomerne, najviac však do sumy vykázaného základu dane prevyšujúceho 150 000 Sk.
(vypracované február 2004)


.......tak potom neviem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Tak to je ozaj zaujímavé, že z rovnakého textu nám vyplývajú rôzne vysvetlenia?! Skúsim sa na to vyvíkendovať, možno napíšem niečo úplne iné.
0 0
Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

To sway:

Nedá mi, aby som zas nezareagovala na Váš poseldný príspevok. Poriadne si prečítajte to usmernenie. Vyberám z neho vetu, ktorá len potvrdzuje to, čo som písala pred tým:
Daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov.
Už len to, že sa tu píše, že mohol znižovať, hovorí o tom, že keď sa strata neuplatnila hneď v prvom roku, ale mohla sa uplatniť (lebo espirit dosiahla základ dane 4 500,- Sk), uplatňuje sa v nasledujúcom období s tým, že nárok na tú 1/5 za prvé umorovacie obdobie už stratisla. Samozrejme, že ak by dosiahla stratu, tak táto možnosť podľa § 34 zaniká.
Ja tu stále hovorím o starom zákone, pretože espirit sa pýtala, ako bude umorovať stratu z r.2002 a v tom prípade ani nemám prečo hovoriť o § 30 nového zákona o dani z príjmov.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Podľa môjho názoru si možno odpočítať daňovú stratu za rok 2002 v roku 2004, ale ešte podľa starého zákona.
Pretože citujem sa vášho napísaného článku.
,,Daňovník, ktorý ZNIŽOVAL alebo MOHOL znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, POKRAČUJE v jej odpočte podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov.

To znamená, že ak ste si v roku 2003 mohli odpočítať 1/5 z vykázanej straty roku 2002, ale neuplatnili ste si ju v roku 2004 MUSÍTE pokračovať podľa starého zákona.

Keby ste si ju v roku 2003 nechceli neuplatniť a ani nemohli uplatniť /strata/, tak by ste v roku 2004 ZAČÍNALI odpočítavať stratu z roku 2002.

Ale vy ste ju ako keby začali už v roku 2003. Za to, že ste si ju dobrovoľne neuplatnili je len váš problém /vo váš neprospech/, ale to neznamená, že ste si ju nezačali uplatňovať. Teraz máme nárok už len na zvyšok straty - teda v roku 2004 - 2/5, v roku 2005 - 3/5, v roku 2006 - 4/5 a v roku 2007 - 5/5.

To je môj názor.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Súhlasím s Katarínou STR.
0 0
Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Katarína STR
Podľa môjho názoru si možno odpočítať daňovú stratu za rok 2002 v roku 2004, ale ešte podľa starého zákona.
Pretože citujem sa vášho napísaného článku.
,,Daňovník, ktorý ZNIŽOVAL alebo MOHOL znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, POKRAČUJE v jej odpočte podľa § 34 zákona č. 366/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov.

To znamená, že ak ste si v roku 2003 mohli odpočítať 1/5 z vykázanej straty roku 2002, ale neuplatnili ste si ju v roku 2004 MUSÍTE pokračovať podľa starého zákona.

Keby ste si ju v roku 2003 nechceli neuplatniť a ani nemohli uplatniť /strata/, tak by ste v roku 2004 ZAČÍNALI odpočítavať stratu z roku 2002.

Ale vy ste ju ako keby začali už v roku 2003. Za to, že ste si ju dobrovoľne neuplatnili je len váš problém /vo váš neprospech/, ale to neznamená, že ste si ju nezačali uplatňovať. Teraz máme nárok už len na zvyšok straty - teda v roku 2004 - 2/5, v roku 2005 - 3/5, v roku 2006 - 4/5 a v roku 2007 - 5/5.

To je môj názor.
Veď je to presne tak ako som sa tu snažila vysvetliť v mojich príspevkoch. Aj ja som stále hovorila o tom, že tá možnosť tu je, ale podľa starého zákona.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
veď aj v tom paragrafe 34 sa jasne piše:

-od základu dane možno odpočítať..., Možno znamená že je na rozhodnutí daňovníka, nie je tam predsa striktne napísané, že ak neodpíšete, tak nesmiete pokračovať....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať