Zavrieť

Porady

Náhrada príjmu pri PN, nemocenské

Je môj názor správny - náhrada príjmu vyplatená zamestnávateľom pr PN zamestnanca nie je zahrnutá do zdanieľnej mzdy zamestnanca.
Prejde aj vyplacanie dávok nemocenského poistenia zo zamestnávateľa (veľký podnik) na Sociálnu poisťovňu ?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Správne, náhrada príjmu pri PN sa nezahŕňa do zdaniteľnej mzdy, je od dane oslobodená. Viď § 5 odsek 7 písmeno f) zákona 595/2003.

    Prenesenie vyplácania dávok zo zamestnávateľov na SP beží vo veľkom, množstvo firiem už túto agendu odovzdalo SP. Do konca roku to SP musí stihnúť u všetkých a zrejme i stihne.

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    Potrebujem radu pre absolventku VŠ, ktorá má nastúpiť na materskú v decembri t.r. Keďže od 1.1.2004 nebola nemocensky poistená a keby sa hneď zamestnala nesplní podmienku 270 dní na poberanie materskej.

    Z príspevkov diskutujúcich k tomuto problému som sa dozvedela, že v jej situácii by bolo riešením poberanie nemocenských dávok, a to až do 6 týždňa po pôrode.

    Aby mohla poberať nemocenské z maximálneho VZ
    - má sa čo najskôr zamestnať a stačí na 1 mesiac s platom 24 000 Sk, potom sa dať vypísať v súvislositi s rizikovým tehotenstvom a až do 6 týždňa po pôrode by mohla poberť nemocenské dávky 55 % z 23 738 Sk ?

    - radšej sa dobrovoľne nemocensky poistiť na uvedenú sumu a tiež stačí zaplatiť len za 1 mesiac a potom sa nechať vypísať ?

    Ďakujem za názory.

    Duša je offline (nepripojený) Duša

    mama štyroch detí Duša
    Len zamestnanec je nemocensky poistený od 1.dňa uzatvorenie pracovného pomeru. T.zn., že nemusí mať odpracovaný plný mesiac, stačí pár dní a bude jej poskytované nemocenské počítané z pravdepodobného vymeriavacieho základu.
    Na dobrovoľné poistenie sa to nevzťahuje.
    Dĺžku poberania PN 6 týždňov po pôrode ešte preverím, (mohol by aj niekto iný, na inej pobečke SP), ja som túto informáciu dostala len ústne.
    Naposledy upravil Duša : 18.07.05 at 22:06 Dôvod: doplnenie

    Náhrada príjmu pri PN, nemocenské

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.