Zavrieť

Porady

Clo a DPH z tretích krajín

V mojej praxi som sa s nákupom tovaru, prípadne služby z tretích krajín ešte nestretla a potrebujem to vysvetliť študentom. Prosím, poraďte. Ako je to s clom a DPH pri takomto nákupe? Kde sa platí a na základe akého dokladu? Je rozdiel pri nákupe tovaru a pri službách? Účtovanie sa asi nezmenilo, či áno. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Pri dovoze tovaru na územie EÚ dostatneš JCD, na ktorom máš DPH a clo. Pri službách nemáš JCD, t.z., že nezaraďuješ medzi daňové doklady ani neovplyvňuje DPH.

    esprit je offline (nepripojený) esprit

    esprit
    Podľa môjho názoru pri službách dodaných z tretích krajín treba postupovať podľa § 69 ods.2 a ods. 3 zákona o DPH (tzv. samozdaňovanie)

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Braňo a to JCD kde dostanem? Na colnici v meste môjho podnikania? Tam aj DPH a clo zaplatím?

    deal je offline (nepripojený) deal

    deal
    Ahojte, potreboval by som Vasu radu, som vs student a chcem zacat v blizkej dobe podnikat, no chcem si najprv urobit jasno vo vsetkych veciach, hlavne ma zaujima ako to je s dph.

    Priklad:
    Planujem si objednat tovar z 3. krajiny v hodnote 1920USD. Doprava stoji 520USD. Podla taric aplikacie na colnej sprave, mi ukazuje importne clo na dany tovar 7% a dph 20%. Dajme tomu, ze kurz eur/usd = 1,3. Budu moje celkove naklady taketo?
    1920 + 520 = 2440USD = 1877 eur (cena tovaru+doprava)
    cena vratane cla: 1877*1,07= 2008,39 eur
    celkova cena(cize plus DPH) = 2008,39*1,2= 2410,068 eur
    Mam to vypocitane spravne? Budu moje celkove naklady 2410 eur?

    Tiez by som chcel vediet, keby som chcel tovar nasledovne predat, vystavim fakturu a opat budem platit dph, cize dph zaplatim 2x, (prvykrat na colnici a druhykrat pri predaji)? Bol by som platcom dph.
    Vopred diki za Vase rady.

    Clo a DPH z tretích krajín

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.