Zavrieť

Porady

BUDE ZA TO POKUTA?

Dňa 03.09.2004 som obdržala fa z Írska za dodanie tovaru, s dátumom vystavenia 27.08.2004. Suma na faktúre však bola nesprávna, nedali sme ju do účtovníctva. Tovar prišiel v 9/04.
Bola dohoda že nám pošlú novú faktúru s novou cenou. V novembri nám však prišiel DBRP na pôvodnú cenu a nová faktúra s novou cenou.

Mám podať opravné DPH k 8/04 a priznať aj vstup a výstup, keďže faktúru som mala, len som ju nedala do DPH,
ALEBO
K 10/04 podať opravné na výstupe, keďže tovar tu bol a ja sa budem tváriť že som nemala faktúru, a vstup si uplatniť až v 11/04, tam tiež DBRP. aj novú faktúru.

V 8/04 keď by som si uplatnila vstup aj výstup majú mi z čoho vypočítať pokutu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    BuĎ Vám mali poslať len dobropis na rozdiel cien, to znamená že daňová povinnosť vznikla v 8/04 a dobropis zahrniem v 11/04. Keďže poslali novú faktúru ja by som sa asi tváril že som faktúru predtým neobdržal a daňová poivinnosť mi vznikla v 10/04. Neviem však prečo by to malo ist len na vstup alebo vystup. Však je to samozdanenie. to jest zahrniem to v 10 mesiaci a to že mi pride fa az dalsi mesiac tak ju zaevidujem do uctovnictva ale danovu povinnost mam vysporiadanu, alebo ze by nie?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Vladimír, nemáš pravdu. Dobre hovorí Gabriela. Ja by som dala samozdanenie v 10/04, lebo tovar,prišiel v 9/04. Ale odpočet až v 11/04, lebo až v 11/04, máš fa. Samozrejme za 10/04 bude pokuta.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Ale ved pokial mam fakturu do podania danoveho priznania za 10/04 tak to tam zahrniem nie?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Vladimír Ozimý
    Ale ved pokial mam fakturu do podania danoveho priznania za 10/04 tak to tam zahrniem nie?
    Ak ju máš do podania DP tak môžeš do 10/04, ale to Gabriela nepovedala, kedy v novembri fa dostala.
    Ale zas na druhej strane, keď ju mala do podania DP prečo ju nedala do DP.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Do DPH som to 8/04 nedala, lebo som čakala že príde v 10/04 nová fa s novou cenou. V oktobri sme ale nato zabudli, a faktúra sa nám s dobropisom objavila v až 11/04, aj zdaniteľné plnenie je tam 11/04.

    Zaujímal ma Váš pohľad na rozlične podané opravné DPH.

    Ak budem tvrdiť že som v auguste mala fa, ale bola založená v šuflíku a zabudlo sa na ňu pri DPH ( v našej vnútornej pošte je riadne zaeevidovaná dňom 3.9.04 ), vzniká mi DPH na vstupe i výstupe- opravené DPH je vždy v rovnakej výške.
    Pokuty som pozerala, teraz neviem presne ktorý § Zákona o sprave daní...., kde podľa mňa je pokuta 0,2% z rozdielu daní. Môj rozdiel je v tomto prípade 0,-,pokuta tiež 0,-? Alebo sa niekto stretol s pokutou za nesplnenie si nepeňažnej povinnosti?

    Ak podám opravné k 10/04, tam je to jasné , musím dať len výstup, vznikne mi rozdiel dane a dostanem pokutu. V 11/04 vstup a dobropis.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Gabriela, ak som to správne pochopila v novembri ti prišli dva doklady: faktúra a "dobropisová faktúra", však? Na faktúre by si mala mať dátum vystavenia, ktorý by mal byť pre teba dňom daňovej povinnosti. A "dobropis" by mal ísť do DPH v mesiaci, kedy ho obdržíš, takže v 11-2004.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Idem na to od začiatku. Faktúra (zlá) prišla v 9/04, vyhotovená v 8/04, tovar prišiel v 9/04, t.j. daňová povinnosť vzniká podľa §20odst.1, b. vyhotovením fa. Ale čo s tým, keď fa je vyhotovená pred dodaním tovaru? Lenže Ty si ju v 8/04 nemala a usmernenie Ti núka možnosť ak máš fa do podania DP, dať ja do 8/04 alebo do 9/04, kedy Ti došla. A to je asi jediná možnosť (?) ako sa vyhnúť pokute a dať opravné za 9/04, kedy Ti došiel tovar aj fa. A v 11/04 nová fa aj dps.
    Skúste sa k tomu ešte niekto vyjadriť...

    Ešte ma napadlo, Íri Ťa dajú do súhrného výkazu za 8/04 alebo za 9/04.
    Na školení totiž bolo povedané, že dodávateľ má skúmať, kedy tovar dostane odberateľ, keď si ho odberateľ neprepravuje sám. A až vtedy by malo byť dodanie uskutočnené. Neviem si to však predstaviť.
    Naposledy upravil emily : 10.12.04 at 11:46

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    emily
    Idem na to od začiatku. Faktúra (zlá) prišla v 9/04, vyhotovená v 8/04, tovar prišiel v 9/04, t.j. daňová povinnosť vzniká podľa §20odst.1, b. vyhotovením fa. Ale čo s tým, keď fa je vyhotovená pred dodaním tovaru? Lenže Ty si ju v 8/04 nemala a usmernenie Ti núka možnosť ak máš fa do podania DP, dať ja do 8/04 alebo do 9/04, kedy Ti došla. A to je asi jediná možnosť (?) ako sa vyhnúť pokute a dať opravné za 9/04, kedy Ti došiel tovar aj fa. A v 11/04 nová fa aj dps.
    Skúste sa k tomu ešte niekto vyjadriť...

    Ešte ma napadlo, Íri Ťa dajú do súhrného výkazu za 8/04 alebo za 9/04.
    Na školení totiž bolo povedané, že dodávateľ má skúmať, kedy tovar dostane odberateľ, keď si ho odberateľ neprepravuje sám. A až vtedy by malo byť dodanie uskutočnené. Neviem si to však predstaviť.
    Zo všetkých (zatiaľ uverejnených) príspevkov súhlasím s týmto. Tiež sa mi vidí najvhodnejšia možnosť dať do 9/04, nakoľko aj fa aj tovar prišli v tomto mesiaci. Samozrejme kurz pre DPH sa bude odvíjať od dátumu vystevenia, ale do DPH pôjde DP aj OD v 9/04. Následne dobropis a nová faktúra - tie zaevidovať tak, ako prišli a tak ich zahrnúť aj do DPH. Aj ja by som rád ešte počul ďalšie názory.

    Ešte chcem podotknúť, všetci tu píšete o opravnom priznaní. Tak to už podať nemôžete. Myslím, že ste mali na mysli DODATOČNÉ. Lebo opravné môžte len do lehoty na podanie DP podať a tu hovorím už po lehote. Takže by sme mali hovoriť o dodatočnom daňovom priznaní. Neberte to ako hru so slovíčkami, ale fakty sú fakty. Pekný deň!

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Dôvod prečo sme nad tým začali uvažovať , a nedali starú faktúru a dobropis do šuflíka a neurobili to len v 11/04 ( aj sklad a dodanie by sme vedeli upraviť na 11/04) je práve súhrnný výkaz nášho partnera, kde predpokladáme že uviedol dodanie svojho tovaru, a to bude niekedy koncom 8/04, čiže pravdepodobne to dal do výkazu za 9/04.

    Priznám sa ,že zatiaľ som vždy uvažovala nad dodatočným priznaním v 8/04 alebo v 10/04,
    pretože pôvodná faktúra prišla 03.09.2004 s dátumom vystavenia 27.08.2004, čiže pre mňa do podania DPH za 08/04. Ale je pravda že sa môžem rozhodnúť kam ho dám, lebo prišla tá faktúra až 09/04.
    Tejto varianty sa troch bojím, aj napriek tomu že si myslím že nám nemôžu napariť pokutu za nesprávne DPH, môžu nám dať pokutu za nesplnenie si povinnosti nepeňažnej povahy, a to môže byť viac ako 0,2% z rozdielu na dani.

    Ďakujem že ste sa k tomu vyjadrili a do 15.11.04 sa musím rozhodnúť, takže ma poteší každý ďalší názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.